Pažnju šire javnosti privukla je vijest od prošlog tjedna kako su u crnogorskom glavnom formiran Podgorički klub, neformalno tijelo koje čine bivši predsjednici i premijeri zemalja regije bivše Jugoslavije.
Jedan od osnivača kluba je nekadašnja hrvatska premijerka Jadranka Kosor, a Podgoričkom klubu se pridružio bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić. Kako je rečeno, klub ima ambiciju „pridonijeti razvoju dobrosusjedstva, regionalne suradnje i afirmacije same regije“.
„Ovo odličan trenutak da pošaljemo poruku Bruxellesu, predsjednicima Europske komisije i parlamenta o građenju mostova prema EU i učvršćivanju međusobnih odnosa. Ovdje ćemo zauvijek živjeti kao susjedi i možemo unapređivati naše odnose“, prenijeli su mediji riječi Jadranke Kosor.
S obzirom da će, po svemu sudeći, često boraviti u Podgorici, Maxportal javno predlaže gospodinu Mesiću i gospođi Kosor da dadu ruke vlastitoj državi čija se ministarstva trude iz Crne Gore vratiti oteti školski jedrenjak „Jadran“. Tim više jer bi time bivši hrvatski šef države zauvijek sa sebe skinuo ozbiljne sumnje, a koje povremeno izrone u medijskom prostoru, da je svojevremeno Crnogorcima obećao da im neće stvarati probleme oko „Jadrana“ i da će brod ostati tamo gdje jeste, u Tivtu.
Graditi mostove sa Crnogorcima, a pri tome posve svjesno ignorirati trude vlastite države da vrati svoj brod, ravno je šizofreniji.
Podgorica se potpuno „lišo“ izvukla iz agresije na Dubrovnik, Cavtat i Konavle. Pravu odštetu za ubijene Hrvate i popaljene kuće po hrvatskom jugu nikada nisu platili. Crnoj Gori hrvatski političari nikada nisu ispostavili račun za golemu flotu JRM koju su 1991. povukli iz hrvatskih luka u Boku Kotorsku te je kasnije lešinarski rasprodali po svijetu za stotine i stotine milijuna eura. Crna Gora nije ni spomenuta u hrvatskoj tužbi za genocid i zločina protiv hrvatskih građana. Kada se razdruživala sa Srbijom, opet je Crnoj Gori pomogla Hrvatska.
Pomogli smo im oko ulaska u NATO, a računaju na nas i kad je u pitanju ulazak u EU. U Podgorici su stava da je pjesmuljak “Sa Lovćena vila kliče-oprosti nam Dubrovniče” dovoljan da se izbrišu svi pobijeni od Dubrovnika do Cavtata i Konavala?
Ako našu susjedi s juga misle kroz Podgorički klub, kako je rekla gospođa Kosor, „graditi mostove“, onda najmanje što mogu napraviti je da vrate Hrvatskoj oteti „Jadran“.
U Hrvatskoj računaju na svog bivšeg predsjednika i premijerku da pomognu u povratku slavnog školskog broda.
Proteklo vrijeme sada nam daje za pravo nedvojbeno konstatirati da je bila kardinalna, strateška pogreška što Crna Gora, uz Srbiju, nije navedena kao agresor. Crnogorci jako dobro znaju da je školski brod „Jadran“ bio mobilna ploveća učionica koja pripada Mornaričko školskom centru u Splitu, a u Tivat je poslana samo na remont.
Nakon okončanja remonta brod je trebao biti vraćen u svoju matičnu luku u Split.
Odlaskom na remont u Tivat brod nije ispisan iz Flotne liste u matičnoj luci Split, čime se njegov pravni status nikada nije promijenio. Hoće li i budućnost hrvatskih političara iz prošlosti okupljenih u Podgoričkom klubu biti svijetla i dugotrajna, ostaje da se vidi. Jedrenjak „Jadran“ im je prvi test.
Marko Marković/Foto: pixsell