– Ona je sada dobro, liječenje je prošlo uspješno, ali ona je i dalje pet godina u visokom riziku – rekao je Marin Rončević, dodavši da oni sada kreću “od nule”.
– Ona je sada dobro, liječenje je prošlo uspješno, ali ona je i dalje pet godina u visokom riziku – rekao je Marin Rončević, dodavši da oni sada kreću “od nule”.
Milu, koja boluje od leukemije, u SAD-u je liječio tim onkologa na čelu s profesorom Richardom Aplencom, a za njezino liječenje prikupljeno je više od 37 milijuna kuna. Rončevići su višak novca prebacili u zakladu koju su osnovali kako bi pomogli djeci kojoj su potrebna sredstva za skupa liječenja u inozemstvu, nedostupna u Hrvatskoj.
Obitelj Rončević otišla je u SAD početkom travnja prošle godine u jednu od najboljih svjetskih klinika za liječenje leukemije kod djece jer su sve mogućnosti njenog liječenja u Hrvatskoj bile iscpljene. Liječenje u Children’s Hospital of Philadelphia koštalo je 2,3 milijuna dolara.
Početkom studenog, nakon sedam mjeseci u bolnici, silnih testova, mnogo suza i neprospavanih noći, molitvi i nade, uspona i padova, zatajenja srca, hrabra djevojčica ipak je pobijedila. Uspješno su joj transplantirali koštanu srž. Bolest se uskoro počela povlačiti.
U vrijeme Božića otac Marin je objavio:
– Mila je trenutno dobro. Prošla je transplantaciju koštane srži od donora. I zasad je sve više nego u redu. Nije se radilo o operaciji kao takvoj nego o transplantaciji koštane srži nakon postizanja i održavanja remisije u trajanju od šest mjeseci. Transplantacija nije operacija nego kompleksan postupak koji uključuje pripremu, tzv. kondicioniranje, odnosno postizanje uvjeta za primanje matičnih stanica donora, i potom postupak oporavka i začetak stvaranja novih vlastitih obrambenih stanica.
Prilikom cijelog procesa mora se boraviti u potpunoj izolaciji jer ne postoji nikakav imunitet. Da bi se došlo do transplantacije, bolest se mora povući, što su oni postigli tijekom mjesec dana nakon dolaska i održavali gotovo pola godine.”
Mila se oporavljala od transplantacije u bolnici, no pandemija koronavirusa poremetila je planove o povratku kući. U Hrvatsku su poletjeli krajem srpnja, nakon godinu i četiri mjeseca, i sretno se vratili u Rijeku.
Megy M. /Foto: press
U krajoliku prilika i izazova koji se stalno mijenja, 2025. se oblikuje kao godina u…
Politico je objavio popis najmoćnijih ljudi u Europi na kojem se nalazi 28 imena, a…
"Muljanje, samosažaljenje, kmečanje, parazitiranje i podcjenjivanje obiteljskih vrijednosti temelj su vaših osobnih možemovskih javnih nastupa…
Komentiraj