Kategorije Vijesti

Milanović opet bojkotira Dan državnosti: “To je privatna prćija, to ne slavim”

Širi dalje

Hrvatska slavi Dan državnosti.  Na dan 30. svibnja 1990. godine konstituiran je prvi demokratski, višestranački Sabor i potvrđena njegova povijesna uloga u očuvanju hrvatske državnosti.



Nakon desetljeće komunističke vlasti, u Saboru su se okupili zastupnici izabrani na demokratskim i višestranačkim izborima koji su održani u dva kruga, u travnju i svibnju 1990., i na kojima je uvjerljivo pobijedio HDZ.

Na konstituirajućoj sjednici izabrano je vodstvo novog višestranačkog Sabora, za predsjednika Žarko Domljan, a za potpredsjednike Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks. Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stipe Mesić, a za predsjednika Predsjedništva SR Hrvatske dr. Franjo Tuđman.

Premijer Andrej Plenković i članovi Vlade u povodu Dana državnosti položit će vijence kod Spomenika domovini. Sudjelovat će na misi u crkvi Sv. Marka kao i na programu u Rekreacijsko-sportskom centru na Jarunu gdje će obići taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi te proizvoda i usluga braniteljskih zadruga.

Nazočit će i pokaznim vježbama Hrvatske vojske i policije te letačkom programu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Obilježavanje Dana državnosti završit će svečanim koncertom u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Milanović i ove godine bojkotira Dan državnosti

Predsjednik Zoran Milanović ne priznaje Dan državnosti i ne sudjeluje u protokolu njegove proslave. Kao i ranijih godina i ove će bojkotirati proslavu Dana državnosti.

Na internetskim stranicama Ureda predsjednika za danas nema najavljenih aktivnosti. Na obilježavanju nije bio ni prošle godine kada je otišao u Omišalj gdje je objasnio zašto nesudjeluje u prolavi Dana državnosti

“Ovo nije Dan državnosti, ovo je praznik koji je HDZ izglasao sebi. Ovo nije nikakav hrvatski ujedinjujući praznik, ovo je praznik koji je bio spomendan Sabora 20 godina. Prvih 10 godina je podvaljen taj Dan državnosti, promijenjen je 2001. Usvojen je novi Dan državnosti, 25. 6., koji nije savršen, ali to je datum hrvatskog referenduma o izlasku iz Jugoslavije, i to je datum oko kojeg su skoro svi građani naše države okupljeni”, rekao je predsjednik Milanović odgovarajući na pitanje zašto ne sudjeluje u obilježavanju Dana državnosti nego je u Omišlju,

“Po čemu je to Dan državnosti? Hrvatska država je starija od toga.”, rekao je Milanović.

Napomenuo je da ni 25.6. koji se slavio 20 godina, nije baš idealan datum, ako će se govoriti o državnosti. Neovisnost, kao perfektnu fazu državnosti, ostvarili smo 8. 10. 1991. i to smo slavili kao Dan neovisnosti, a Plenković je to ukinuo da bi se dokazao kao ljuti Hrvatina, dodao je.

“To je privatna prćija. Netko mu je to prije četiri godine prišapnuo i sada zlostavlja cijelu hrvatsku javnosti i mene i vas. I nakon četiri godine pitate me zašto sam ovdje, među bodulima, gdje sam odrastao, nego nisam s pozerima i pozerima i šminkerima u HNK na koncertu. Kako originalno. To nije Dan državnosti”, ponovio je Milanović.

Plenković: ‘To je sramota’

Plenković je tada za stav Milanovića  rekao da je to sramotno.

“To je pitanje koje mediji trebaju potezati i pitati ga kakav je to predsjednik koji ne poštuje Dan državnosti vlastite države. Ja mislim da je to slučaj bez presedana i ne znam ni za jednog drugog takvog predsjednika. Jednako vrijedi i za oporbu. Neki su bili tu, barem troje”, rekao je prošle godine premijer.

“To je poštovanje hrvatskih zakona i sabora i nije bilo dobro mijenjati naše tradicije prije 23 godina nego držati ih se”, dodao je.

Dan državnosti obilježavali smo 30. svibnja, od 1991. do 2001. godine. Tada je Vlada Ivice Račana odredila da se taj praznik slavi 25. lipnja. Prije četiri godine Plenkovićeva Vlada taj je praznik vratila na 30. svibnja.

U novom kalendaru Dan državnosti je državni praznik i neradni dan i vraćen je na 30. svibnja, dok je 25. lipnja postao Dan neovisnosti, a 8. listopada Dan Hrvatskog sabora. Oba se obilježavaju kao spomendani i više nisu neradni dani.

Povjesničar Borna Marinić ovako je komentirao raspravu oko datuma Dana državnosti:

“Meni je to potpuno blesava situacija. Odlično mi je kako na Facebooku čestita braći Sinković na uspjehu, kako manjinama čestita blagdane… Pa barem da se oglasi iz poštovanja prema građanima koji danas slave, kao što mi svi poštujemo da on danas ne slavi”, kazao je Marinić.

Komentirao je i to što Milanović  Dana državnosti naziva “HDZ-ovim dernekom”.

“Neprimjeren je to rječnik za bilo koga, ne samo predsjednika. Činjenica jest da je HDZ tad osvojio vlast, koji je imao smjer oživotvorenja hrvatske države. Bio je to jedan ciklus, gdje je 25. lipnja možda i najvažniji dan, no sa svibnjem 1990. je počelo što se završilo u New Yorku kad je pred zgradom Ujedinjenih naroda podignut hrvatski stijeg”, smatra Marinić te se osvrće na 25. lipnja:

“Jednostavno, nije zaživio među narodom pa mislim da je bila greška uopće mijenjati datum.”

M. Marković/Foto:Cropix

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Beroš tražio 6 plus 6

Bivši  ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…

5 sati prije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

9 sati prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

9 sati prije