“Andrej Plenković želi izvršiti politički udar na ustavni poredak i demokraciju jer Vlada, mimo Ustava, namjerava Vojnu sigurnosno-obavještajnu agenciju staviti pod izravno upravljanje Ministarstva obrane”, poručio je u četvrtak naveče predsjednik Republike Zoran Milanović.
Optužio je premijera da već dugo planira stranački udar na Vojno sigurnosno-obavještajnu agenciju te je zaprijetio da će prema časniku koji prihvati mjesto privremenog ravnatelja VSOA odmah poduzeti sve mjere iz svoje nadležnosti.
“Umjesto poštivanja ustavne procedure za imenovanje ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije i suprotno ustaljenoj demokratskoj praksi, Vlada je pripremila neustavno rješenje prema kojemu bi privremenog čelnika Agencije postavljao i razrješavao ministar obrane”, naglašava predsjednik.
Prema njegovim riječima, on želi upozoriti “na ozbiljnu prijetnju ustavno-pravnom i demokratskom poretku koji sprema Vlada Andreja Plenkovića”.
Predsjednik je uvjeren kako ovim potezom “HDZ-ova Vlada sad želi, ponovno, stranačku kontrolu nad Vojno sigurnosno-obavještajnom agencijom koja bi u tom slučaju bila posve izuzeta od demokratskog i civilnog nadzora”.
Obraćanje predsjednika Republike uslijedilo je nakon jučerašnjih cjelodnevnih pokušaja da se iznađe rješenje za novog čelnog čovjeka VSOA s obzirom na to da sadašnjem ravnatelju generalu Ivici Kinderu u ponedjeljak istječe mandat i ako se ne imenuje novi ravnatelj Agencijom nema tko upravljati.
Prvo je predsjednik Republike premijeru uputio javni poziv da sjednu i dogovore se oko čelnog čovjeka VSOA.
“Pozivam Vas da se žurno sastanemo, razgovaramo i usuglasimo kandidata za ravnatelja VSOA, kao što je to propisano Ustavom i zakonom te u skladu s ustaljenom praksom kod svih dosadašnjih imenovanja čelnika sigurnosno-obavještajnih agencija”, stoji u javnom pozivu predsjednika. Nekoliko sati kasnije premijer mu je rezolutno odgovorio ne.
“Mi sad principijelno kažemo ‘ne‘. Dok se lijepo i kulturno ne ispriča meni, ministrima, HDZ-u i javnosti zbog svog ponašanja – nema sastanka”, poručio je Plenković predsjedniku. Uz to, premijer je već u četvrtak u popodnevnim satima najavio da je pronađeno privremeno rješenje za v.d. ravnatelja VSOA s kojim je upoznat predsjednikov savjetnik za nacionalnu sigurnost Drago Lozančić.
Uslijedilo je večernje obraćanje predsjednika javnosti u kojem je decidirano odbacio to rješenje i optužio Vladu da njime želi izvršiti politički udar na ustavni poredak i demokraciju.
U slučaju vojne obavještajne službe Milanović je sugerirao na poziciju nekadašnje Sigurnosno informativne službe (SIS), preteče VSOA, tijekom 90-ih godina. Ta služba bila je pod direktnom ingerencijom ministra obrane koji je imao isključive ovlasti u donošenju propisa o radu SIS-a. Milanović sad tvrdi kako Vlada želi ponovno vratiti taj način upravljanja u VSOA te ju politizirati.
Odmah nakon obraćanja predsjednika, ministar obrane Mario Banožić poručio je da HDZ nema namjeru nikoga politizirati, pogotovo ne vojsku.
“Odluku ću donijeti temeljenu na zakonu isto kao i prijedlog ravnatelja VSOA. On je poručio predsjedniku da se, ako smatra da je time prekršen zakon obrati Ustavnom sudu”. Istaknuo je kako će se njegova odluka temeljiti na Zakonu o obrani, Zakonu o sigurnosno obavještajnom sustavu te Zakonu o državnoj upravi.
Predsjednik Republike je javno zaprijetio sankcijama prema svakom časniku Oružanih snaga koji prihvati tu poziciju.
“Poduzet ću sve mjere iz nadležnosti Vrhovnog zapovjednika prema vojnim osobama koje bi pristale sudjelovati u podčinjavanju Vojne sigurnosno-obavještajne agencije pod politički nadzor i upravljanje bilo koje političke stranke”, poručio je predsjednik.
Dio vojnih analitičara piše da predsjednik može umiroviti časnika koji bi prihvatio jednu takvu dužnost i pozivaju se na slučaj iz 2000. godine kad je Stjepan Mesić umirovio 12 generala.
No, nisu u pravu. Milanović danas nema iste ovlasti kao što ih je imao Mesić koji je naslijedio polupredsjednčki sustav u kojem je Mesić službeno bio vrhovnik i imao mnogo veće ovlasti nego ih ima današnji predsjednik.
Po Zakonu koji je usvojen 2013. godine, upravo u vrijeme kad je Milanović bio premijer, predsjednik može umiroviti nekog časnika na prijedlog načelnika Glavnog stožera i ( ili) uz suglasnost ministra obrane.
Može imenovati na dužnost ili uskartiti potpis na imenovanje, ali umiroviti ne može.
M. Marković/Foto: hrt
Ivana Kekin danas je na press konferenciji govorila kako su ona i njen suprug Mile…
U studiju RTL-a Danas večeras je gostovao neovisni predsjednički kandidat Tomislav Jonjić, otkrio je tko…
Trener juniorske momčadi Dinama Ivica Banović na ovoj će polusezoni otići iz kluba. Kako je to javio…
Komentiraj