Rasprava o nacionalnim manjinama i tjedniku “Novosti” izazvala je napetost među određenim zastupnicima. SDSS-ov zastupnik Boris Milošević na početku se osvrnuo na Daniela Spajića iz Domovinskog pokreta, koji je ranije kazao da će tražiti da se novac koji se daje za “Novosti” vrati u državni proračun.
“Prvo se moram osvrnuti na prethodno izlaganje kolege zastupnika koji čita tjednik ‘Novosti’. Drago mi je da ga čita. Tamo se mogu pročitati zanimljive teme i divni tekstovi, o Srbima, ali i ne samo o njima. Vidim da mu osim ‘Novosti’ najviše smetaju tri zastupnika srpske nacionalne manjine”, kazao je.
Daniel Spajić je odgovorio na optužbe te naglasio da nikada nije iznio negativne komentare o njemu. Istaknuo je da nema ništa protiv bilo kojeg naroda te da iznosi samo činjenice.
Istakao je da predstavnici drugih nacionalnih manjina nikad ne vrijeđeju hrvatsku državu i postavio je pitanje zašto se druge nacionalne manjine smatraju manje vrijednima od srpske. “Zašto srpska manjina ima tri zastupnika?” upitao je.
“Nisam ja nikoga vrijeđao, samo sam ljut i govorio sam istinu. Ovo što Novosti rade to je pokvareno, a jedna stara izreka kaže bolje biti ljut nego pokvaren jer ljuto se jede, a pokvarenio se baca”, kazao je Spajić.
Stipo Mlinarić, također zastupnik Domovinskog pokreta, izrazio je svoje neslaganje s financiranjem “Novosti” te je i on istaknuo svoj problem s time što u Saboru ima troje predstavnika srpske manjine, naroda koji je, kazao je Mlinarić, sudjelovao u oružanom sukobu protiv Hrvatske. “Milošević priča da nam je stanovništvo staro. Da, je, zato što nam je 15.000 mladih završilo na groblju zato što ste vi, SDSS, digli oružje na Republiku Hrvatsku”, dodao je.
Glavašević branio Miloševića
Bojan Glavašević je izrazio razočaranje zbog razine rasprave te je pozvao kolege na suzdržanost i izbjegavanje vrijeđanja. Istaknuo je da se treba usredotočiti na budućnost, a ne na prebrojavanje krvnih zrnaca ili nazivanje nekoga izdajicama.
“Do kada ćemo se u Hrvatskom saboru nabacivati ovakvim riječima? I to pogotovo kolegi Miloševiću, čiji su članovi obitelji bili civilne žrtve rata i sudjelovali su u obrani Republike Hrvatske. Hajmo to ne raditi”, kazao je.
Daniel Spajić odgovorio je Glavaševiću ističući da ne broji krvna zrnca te je još izrazio svoje mišljenje o “Novostima”, smatrajući da ta sredstva treba vratiti u državni proračun. Stipo Mlinarić je kazao da, iako ne broji krvna zrnca, zna tko je izvršio agresiju na Hrvatsku te istaknuo važnost suočavanja s prošlošću.
“Kako ćemo se okrenuti budućnosti dok tražimo nestale i mrtve tražimo na smetlištima? Nekorektno je to vikati dok majke i očevi traže svoje sinove…”, kazao je Ćipe. Odbacio je da broje krvna zrnca no da zna tko je izvršio agresiju na Hrvatsku i ubio 15 800 ljudi podsjetivši da se traži još 1800 nastalih.
Milošević: 1991. je bilo 12 zastupnika srpske manjine
Ponovno je potom intervenirao Bojan Glavašević kako bi zatražio prekid prepirke te je naglasio da se ne smije zaboraviti prošlost, ali isto tako treba izbjegavati krivnju prebacivati na pojedince koji nisu odgovorni za zločine. Istaknuo je da Boris Milošević nije odgovoran za tragedije koje su se dogodile tijekom rata.
“Nije Boris Milošević, niti itko od njegovih, bio taj koji je ubo moga oca i članove Vaše obitelji. Jako dobro znam tko je ubio moga oca i članove Vaše obitelji i baš zato nema smisla o tome govoriti Borisu Miloševiću”.
Milošević se ponovno oglasio ističući da se u procesu traženja nestalih osoba moraju zajednički angažirati, bez obzira na nacionalnost te je podsjetio da je u prošlosti postojao veći broj zastupnika srpske nacionalne manjine u Saboru.
“Molio bih zastupnike da pogledaju da, kada je donesen Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina 1991., koliko je bilo zastupnika srpske manjine. Bilo ih je 12, danas nas je troje…”, zaključio je.
Za podsjetiti je da je nakon izbora 1990. godine Sabor imao jedan dom i tri Vijeća – Vijeće udruženog rada sa 156 zastupnika, Vijeće općina (115) te Društveno-političko vijeće sa 80 zastupnika, ukupno 351 zastupnika. HDZ je imao većinu s 200 zastupnika.
Na prvim izborima Srpska demokratska stranka psihijatra Jovana Raškovića je osvojila pet (5) mandatama, a ostali zastupnici srpske manjine u Sabor su ušli s liste SKH- SDP.
M.M. /Foto: Sabor.hr
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj