“Od sinoć nemamo novih zaraženih. Svaka epidemija ima svoj početak, kulminaciju i kraj. U Kini ide prema kraju, a mi smo u Europi na početku. Ipak, dobro se držimo, a zbog naših mjera koje smo uveli. Kupili smo nešto vremena u odnosu na okolne zemlje. Promišljamo o funkcioniranju zdravstvenog sustava na optimalan način. Učimo na greškama kineskih i talijanskih zdravstvenih vlasti.
Pokazalo se do sada da je preopterećenost zdravstvenog sustava najveći uzrok širenja epidemije. Pokušavamo naći optimalne odgovore. Epidemiološka situacija u RH je adekvatna, raste broj oboljelih. No, to su oboljeli koji su došli izvana, ali nema slobodne cirkulacije. Kada i ako se to dogodi, onda ćemo reagirati”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš jutros u emisiji U Mreži prvog na Hrvatskom radiju.
Dodaje da se situacija komplicira, ali to je očekivano.
“Svaka epidemija ima svoj tijek. Treba reći da preko 80% oboljelih ima slabu kliničku sliku. Treba pučanstvu reći da ima onih koji niti ne znaju da su oboljeli. Treba smanjiti na neki način paniku među pučanstvom. Izvjesno je da će sljedeći dan porasti, ali je bitno da odolijevamo lokalnoj transmisiji jer će onda još više biti oboljelih. Ali imamo i na to odgovor, imamo krevete, respiratore i liječnike”, komentirao je Beroš.
O zaraženom direktoru koji je morao biti u samoizolaciji, ali je sina doveo u Klaićevu
O zatvaranju škola
“Da je zatvaranje škola čarobni štapić, one bi bile zatvorene. Specifična je stvar s djecom. Ona uglavnom ne obolijevaju, ali mogu biti transmiteri. Stav je većine europskih zemalja da se, ako nema lokalne transmisije, škole ne zatvaraju. Kada se detektira prvi slučaj transmisije među pučanstvom, poduzet ćemo nove mjere, a to je i zatvaranje škola”, istaknuo je Beroš.
O zatvaranju škola u Primorsko-goranskoj županiji.
“Analizirali smo broj talijanskih građana koji su tamo, ali taj broj nije kao u Istarskoj županiji. Ta se odluka o nezatvaranju škola, a koja je donesena, može izmijeniti tijekom današnjeg ili sutrašnjeg dana.”
Odgovorio je i na pitanje kada bi djeca mogla ponovno krenuti na nastavu u školske klupe.
” To bi moglo biti kada padne broj novooboljelih, kada epidemiološka situacija bude mirnija. Vidimo da se sada to događa u Kini, ako ćemo vući vremenske relacije, onda možemo to zamisliti u RH. Otprilike četiri mjeseca, odnosno nešto manje.”
Na pitanje oko toga koliko bi ljudi u Hrvatskoj moglo biti zaraženo koronavirusom, Beroš odgovara:
“Ako kompariramo s Kinom i brojem stanovnika, onda dolazimo do promila. Dakle radi se o broju zaraženih od 0.006 promila u populaciji. U ovom trenutku epidemija jenjava, nadamo se da će uskoro završiti. U Italiji je nešto veći, oko 0.025.
Ako vučemo tu nekakve korelacije s Hrvatskom, očekujemo sličan broj u postocima oboljelih u Republici Hrvatskoj. Hoće li ih biti to biti tisuću, dvije, irelevantno je, ali bitno je reći da će najmanje 80 posto njih biti blažeg oblika. Mislim da ćemo moći dati adekvatan zdravstveni i društveni odgovor na ovu ugrozu.”
R.I. /Foto:hrt
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj