Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave, najavio je kako će danas Ministarstvo pravosuđa i uprave na javno savjetovanje pustiti prijedlog Zakona o referendumu.
Koje još izmjene donosi prijedlog novog Zakona o referendumu i hoće li to značiti poplavu referenduma u budućnosti, pitanja su za ministra uprave i pravosuđa Ivana Malenicu, u Dnevniku HRT-a.
Ministar je komentirao kako nakon 24. godine kako je donesen važeći zakon, danas je iznesen novi zakon donosi novo rješenje instituta novog referenduma.
– Uvodimo tijela koja vode nadzor i koja uvode nadzor svih faza, i uvodimo nove institute koje do sada nisu bili prisutni, rekao je Malenica.
Malenica je rekao kako bi definirao prijedlog referendumske inicijative i referendumskog prijedloga,rekao je i kazao kako se definiralo što sve potpis treba sadržavati te su se time dale ovlasti Državnom izbornom povjerenstvu.
Referendum je jedno važno i demokratsko pitanje, naglasio je Malenica.
– Smatramo da je referendum važan oblik neposredne demokracije putem kojega građani mogu sudjelovati u donošenju određenih političkih odluka. Svjesni smo da sadašnje uređenje instituta referenduma koje datira od 1996. godine i s nizom izmjena i dopuna, nedostatno regulira taj institut te smo se odlučili na donošenje novoga Zakona o referendumu, rekao je Malenica.
Istaknuo je kako se prikupljanje potpisa produljuje s 15 na 30 dana.
– Referendumska aktivnost detaljno se regulira. Propisuju se mjerodavna tijela koja provode nadzor nad referendumskim postupkom. Detaljno reguliramo postreferendumske aktivnosti. Osim potpisa, jasno se utvrđuje referendumska obveza određenih inicijativa. One se posebno evidentiraju, uvodimo tijelo koje provodi nadzor nad referendumskim postupkom, Državno izborno povjerenstvo. Detaljno propisujemo što sve referendumsko pitanje mora sadržavati, rekao je.
Novina je izravni i neizravni protuprijedlog.
– To je po uzoru na švicarski model referenduma. Ako se prikupi dovoljan broj potpisa, Hrvatski sabor može donijeti odluku da prihvaća referendumsku inicijativu. Jasno su propisani svi rokovi od prikupljanja potpisa koji su 30 dana i u idućih 5 dana moraju se predati svi prikupljeni potpisi, naglasio je Malenica.
– Imamo rokove za nadzor prikupljenih potpisa Državnog izbornog povjerenstva i rokove gdje Hrvatski sabor mora donijeti odluku o inicijativi. Također su jasno propisani postreferendumski rokovi. Rok u kojem Hrvatski sabor mora izmijeniti Ustav ako se radi o odredbi Ustava koji se mijenja putem referenduma, odnosno, rokovi u kojima se trebaju izmijeniti zakoni.
Uvodi se i dodatni rok u postreferendumskoj fazi. Da se u roku od 8 godina nakon što je došlo do promjene Ustava, više ne može mijenjati Ustav u tom području u kojem je mijenjan kroz referendumsku inicijativu. Ako se radi o zakonu, onda imamo rok od 3 godine nakon provedbe referenduma gdje se ne može mijenjati zakon, rekao je ministar Malenica.
R.I. /Foto: hrt
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Komentiraj