Zahtjev za pomilovanjem bivših šefova tajne službe, Josipa Perkovića i Mladena Mustača, osuđenih na doživotni zatvor, uskoro će biti proslijeđen predsjedniku Milanoviću. Ministar Malenica predlaže da se odbije molbe za pomilovanjem Perkovića i Mustača, objavio je Večernji list.
Malenica je stav obrazložio činjenicom da su osuđeni za teško kazneno djelo, da je djelo bilo dugo i pomno planirano te politički motivirano. Uzeo je u obzir činjenicu da su obojica u Njemačkoj osuđeni na doživotnu kaznu zatvora koja im je u Hrvatskoj određena kao dugotrajna te da su izdržali tek manji dio.
”Kazneno djelo za koje su osuđeni predstavlja najteže kazneno djelo koje je za posljedicu imalo smrt. Radi se o politički motiviranom i prethodno isplaniranom djelu počinjenom u inozemstvu, uz značajnu ulogu osuđenika kao visokorangiranih dužnosnika tadašnje obavještajne službe. Na opisani način osuđenici su svojim postupanjem iskazali značajnu kriminalnu volju i upornost.
Osuđenici su izdržali tek kraći dio kazne na koju su osuđeni stoga primjena instituta pomilovanja, uvažavajući društvenu opasnost i štetnost počinjenog kaznenog djela, ne bi bila opravdana”, navodi se u odgovoru kako je ministar obrazložio prijedlog o odbijanju molbi.
Malenica je razmotrio i kakve bi bile društvene reprekusije na pomilovanje te zaključio da bi izazvalo brojne polemike.
Ministar Malenica je dosad na Pantovčak poslalo 285 zahtjeva za pomilovanje od kojih se 51 odnosi na hrvatske branitelje, potvrdili su u srijedu iz Ministarstvu pravosuđa i uprave. Među tim molbama nisu i tek podnesene molbe general-pukovnika Darka Grdića i brigadnog generala Ognjena Preosta, bivšeg ravnatelja i njegova zamjenika u VSOA-i, koji su osuđeni na dvije godine i deset mjeseci zatvora.
U odgovoru se ne spominje pismo nekolicine ratnih generala koji su podržali molbe Perkovića i Mustača, ali pismo će sa svom dokumentacijom i ministrovim prijedlogom biti proslijeđeno u Ured predsjednika.
Prijedlog ministra pravosuđa, kao ni ocjene i procjene sadržane u izvješću, predsjedniku države mogu pomoći u donošenju eventualne odluke o pomilovanju, ali nisu obvezujući. Predsjednik je, prema Zakonu o pomilovanju, ovlašten samostalno odlučiti hoće li prihvatiti molbu, neovisno o sadržaju izvješća i prijedlogu ministra.
Perković i Mustač su osuđeni tek kada su bili izručeni u München, što je Milanović svojedobno pokušao spriječiti kao premijer famoznim Lex Perkovićem. Rezultat je bio zahlađenje odnosa Berlina i Zagreba te nedolazak Angele Merkel u Zagreb na ceremoniju ulaska Hrvatske u EU.
Po Zakonu o pomilovanju predsjednik Republike daje pomilovanje osuđenim osobama za kaznenopravne sankcije koje su izrekli sudovi u Hrvatskoj ili koje se izvršavaju u Hrvatskoj.
Cijelu je priču pokrenuo apel šestorice generala upućen predsjedniku RH Zoranu Milanoviću, u kojem su tražili da dvojica bivših udbaša, osuđenih za organizaciju ubojstva u Njemačkoj, budu pomilovana zbog zasluga u Domovinskom ratu
Pritom je to pismo postalo i novi prijepor između Milanovića i premijera Andreja Plenkovića te izazvalo i podjele u veteranskim redovima. Neki smatraju da Perkovića i Mustača treba pomilovati, drugi da ne treba. Mnogi se pitaju što bi učinio Franjo Tuđman. Rijetki se pitaju što je pravedno.
Pomilovanje koje daje predsjednik države nije uvjetovano količinom izdržane kazne. Postoji vrlo velika vjerojatnost da će generali imati problema s pomilovanjem ako predsjednik Zoran Milanović održi riječ danu tijekom predizborne kampanje.
Milanović je prethodno rekao da neće koristiti ovlast pomilovanja jer je smatra “faraonskom” i anakronom: “Neću nikog pomilovati. Pomilovanje treba ukinuti”, govorio je tijekom kampanje, ali je nakon generalskog pisma ( za koje mnogi vjeruju da ga je on sam naručio?) promijenio ploču i počeo izjavljivati da će razmisliti o svemu još jednom.
U mandatu predsjednika Milanovića na Pantovčak su dostavljene 274 molbe za pomilovanjem, među kojima njih 46 ima status branitelja, no nitko nije pomilovan
“Od 274 molbi za pomilovanje koje su do sada dostavljene predsjedniku Republike Hrvatske na odlučivanje, njih 46 odnosi se na molbe za pomilovanje osoba za koje se prema dostupnim podacima može utvrditi da imaju status hrvatskog branitelja”, objavili su ranije iz Ministarstva pravosuđa.
Jučer je objavljeno da su, potaknuti molbom za pomilovanjem Perkovića i Mustača, zahtjev podnijela i druga dva, za kriminal osuđena generala Darko Gredić i Ognjen Preost. I oni se, kao osuđeni lopovi, pozivaju za zasluge u Domovinskom ratu.
M. Marković/Foto: pxll
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Poznata BBC-eva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.…
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Komentiraj