Ministrici Blaženki Divjak, koja se javno izjasnila za podršku ratifikaciji Istanbulske konvencije, stiglo je gotovo 700 komentara na njezinu objavu na Facebook profilu, na kojemu se izjasnila ZA ratifikaciju Istanbulske konvencije.
Mnoštvo tih komentara je uvredljive prirode, a mnoge potpisnice su žene.
Istanbulska konvencija (Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji) usvojena je 11. svibnja 2011. u Istanbulu, a na snagu je stupila tek s prvim danom kolovoza 2014. godine.
Konvencija ima status međunarodnog ugovora i time je pravno jača od nacionalnih zakona. Države koje ju ratificiraju trebaju svoje ostale zakone podrediti i prilagoditi zahtjevima Konvencije.
Konvencija donosi pravni okvir za borbu protiv nasilja nad ženama i u obitelji te obvezuje sve države koje su je ratificirale da žrtvama pomognu pri oporavku, osiguraju pravnu i psihološku pomoć, ubrzaju otvaranje skloništa za žene i djecu i financijsku pomoć, kao i pomoć pri pronalasku mjesta za stanovanje i zapošljavanje.
Konvencija je prvi međunarodni ugovor koji sadrži definiciju roda. To znači, kako je sada prepoznato, da žene i muškarci nisu samo biološki žensko ili muško biće, već da postoji i društveno oblikovana kategorija roda koja ženama i muškarcima dodjeljuje njihove specifične uloge i ponašanja.
A upravo je to – rodna idelogija – točka prijepora u Hrvatskoj. Zašto u konvenciju o zaštiti žena protiv nasilja uvoditi ideološke kategorije!?
U sedam godina postojanja, Konvenciju su ratificirale 24 zemlje od ukupno 47 zemalja članica Vijeća Europe, odnosno 14 od ukupno 28 članica Europske unije.
Premijer Plenković je najavio da će Konvencija uskoro biti na Vladi pa upućena u Sabor na ratifikaciju.
Na javnoj raspravi o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Istanbulske konvencije (provedenoj na Vladinoj stranici e-Savjetovanja u srpnju 2017.) 80 posto sudionika javne rasprave je izrazilo protivljenje prihvaćanju Konvencije.
Konvenciju su ratificirali Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Slovenija, kao i Albanija, Andora, Austrija, Belgija, Cipar, Danska, Finska, Francuska, Gruzija, Italija, Njemačka, Malta, Monako, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, San Marino, Španjolska, Švedska i Turska.
Donosimo samo neke od krajnje neukusnih komentara na profilu.
Megy M. /foto:facebook