Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek priopćila je u ponedjeljak kako je financijski cenzus za samostalne umjetnike za ostvarivanje prava na uplatu doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz proračuna ukinut 2015., za vrijeme koalicijske Vlade SDP-a.
Nakon uhićenja glazbenika Mile Kekina, supruga zastupnice Možemo! Ivane Kekin, u medijima se počelo preispitivati kako je moguće da se glazbeniku koji zarađuje više od 130.000 eura godišnje plaćaju doprinosi iz državnog proračuna.
Ministrica je poručila kako sadašnji zakonodavni okvir ne omogućuje Ministarstvu da samostalno izmijeni Pravilnik o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika, nego se to može učiniti samo uz suglasnost svih strukovnih udruga okupljenih u Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika.
“Napominjemo da samo manji postotak onih kojima je priznato pravo na uplatu doprinosa zarađuje više od cenzusa koji je ranije postojao u Pravilniku. U najvećem broju slučajeva umjetnici ne prelaze cenzus, a jedan od razloga zbog kojih europske države i omogućuju ovakve mjere jest izrazita neredovitost primanja u većini umjetničkih disciplina”, istaknula je Obuljen Koržinek.
Čak i oni umjetnici koji u nekom trenutku jako dobro zarađuju od svog rada, zbog specifičnosti umjetničke profesije u nekom drugom razdoblju mogu ostati bez prihoda.
Zbog toga se u uređenim europskim sustavima najčešće prihodi kumulativno promatraju u razdoblju od nekoliko godina – kako za ostvarivanje cenzusa tako i u slučaju ispunjavanja poreznih obveza, pojasnila je.
Istaknula je kako je već na početku svog prvog mandata najavila da je potrebno cjelovito revidirati zakonodavni okvir koji se tiče statusa umjetnika i obavljanja umjetničke djelatnosti te urediti sustav, prilagoditi ga današnjem vremenu, učiniti ga transparentnijim, ali i pomoći mladim umjetnicima u trenutku započinjanja umjetničkih karijera.
Rad na novom zakonu započet je 2019., ali je, dodaje ministrica, kao i u slučaju ostalih zakona, reforma odgođena radi krize zbog pandemije covida-19 .
Tijekom pripreme novog Zakona prihvaćena je većina primjedbi i prijedloga strukovnih udruga na sadašnji model.
Slijedom toga bilo je predviđeno unaprjeđenje i izmjena u području kriterija, rada povjerenstava, uvjeta za ostvarivanje prava, pitanja povremenog obavljanja umjetničke djelatnosti, upisnika, pitanje drugog dohotka, uvjeta za osnivanje umjetničkih organizacija, uvođenje stručnjaka u kulturi, pitanja poticanja mladih umjetnika, poreznih olakšica, povlastice za kupoprodaju umjetnina.
Odgovarajući na pitanje je li se Kekin prijavio za potpore koje je Vlada osigurala tijekom covida za potpore umjetnicima, Ministarstvo je potvrdilo da je zatražio i dobio potporu u iznosu od 4000 kuna mjesečno.
“Napominjemo isto tako da brojni umjetnici koji su mogli aplicirati za ovu potporu, a koji su poput gospodina Kekina ostvarivali značajne prihode, nisu koristili tu mogućnost i nisu se prijavili za potporu”, navedeno je.
Zanimljivim su ocijenili da je upravo zastupnica Kekin u Saboru “napala ministricu” da nije osigurala potpore samostalnim umjetnicima za vrijeme covida iako su već u travnju 2020. bile omogućene izravne potpore pomoći samostalnim umjetnicima te je kroz nekoliko ciklusa potpora osigurano gotovo 45 milijuna kuna direktne pomoći umjetnicima u covid krizi.
“O tome je li bilo etično tražiti takvu potporu trebate upitati njih”, poručili su, između ostalog, u podužem priopćenju.
Hina/Foto: N1