Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar gostovao je u četvrtak navečer u emisiji Pressing N1 televizije kod Dubravka Merlića i ponudio pragmatično rješenje za hrvatski problem “odljeva mozgova”.
“Zvuči grubo, ali znanje košta i mjerljivo je. Percepcija da je obrazovanje besplatno je štetna jer što je besplatno to ne vrijedi”, istaknuo je Mornar.
“Smatram da bi bilo razumno da se studentima koji se školuju na račun države uvede obveza da ostanu neko vrijeme u Hrvatskoj ili da vrate novac ako odu van. To su napravile puno demokratičnije zemlje nego Hrvatska, kao Engleska na primjer.
Meni bi to bilo razumno. Jasno je da su neki protiv. Meni se čini da je etično da čovjek u kojeg se uložilo 200, 300, 400, 500, 600 tisuća kuna, koliko košta prosječni studij, da bar kroz porez vrati dio tog novca. ja bih da se svakom studentu izda račun koliko košta godina i da na računu piše da je sto posto platila država”, zaključio je ministar Mornar.
Odgovarajući na pitanje o tome što mladima preostaje, kada u Hrvatskoj ne mogu naći posao nakon fakulteta, Mornar je istaknuo kako smatra da bi svaki student tijekom studija trebao dobiti toliko znanja koliko će mu biti dovoljno da može sam pokrenuti start-up.
Maxportal je početkom srpnja javno ponudio sličan prijedlog. Ako za školovanje diplomiranoga glumca i akademskog slikara država potroši oko 900 tisuća, a on po svršetku Akademije ode van, država je oštećena za uloženi novac. Školovanje kemijskog inženjera državu košta oko 650 tisuća kuna. Student Fakulteta elektrotehnike i računarstva košta 126 tisuća, a građevine 216 tisuća kuna.
Nemamo precizne podatke koliko košta školovanje jednog pilota pa ću ovdje navesti američke podatke. Jedan uvježbani pilota US ARMY košta oko četiri milijuna dolara, a za one koji upravljaju najsloženijim zrakoplovima, američka vojska plati oko šest milijuna dolara. Skuplji su od najmodernijih zrakoplova i Ameri ih čuvaju kao suho zlato.
Najzanimljivija situacija je s liječnicima kojih najviše odlazi van. Od upisa na Fakultet do stjecanja diplome za školovanje jednog liječnika država potroši se 330 tisuća kuna. Objavljeni su podaci da je samo ove godine oko 600 liječnika napustilo Hrvatsku u potrazi za bolje plaćenim sredinama Kad to znamo nije teško izračunati da je Hrvatska samo na liječnicima ove godine, izgubila oko 30 milijuna eura ili oko 230 milijuna kuna.
Zato se slažemo s ministrom Mornarom da to područje treba regulirati. Ako se plaća odšteta za Modrića jer je Dinamo ulagao u njega da nauči igrati nogomet, zašto ne naplatiti i uloženo u liječnika ili inženjera elektrotehnike.
Druga je, ipak važnija tema, zašto školovani Hrvati odlaze, zašto u Hrvatskoj visoko-obrazovani teško nalaze posao, poglavito ako nisu stranački angažirani.
Marko Marković/Foto: hrt
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj