Pozivajući na visoke izbore iz pravosudnih krugova Nacional piše da je istraga oko Vilija Beoša i ekipe bio “EPPO-ov udar na Uskok i sabotaža cijelog predmeta”.
“Ključno je pitanje: tko je donio odluku o takvoj reakciju EPPO-a? Je li Laura Kövesi odobrila paralelno djelovanje EPPO-a u tom slučaju, a posebno je li odobrila puštanje informacija medijima kako bi se dokazalo da EPPO ima bolje dokaze od Uskoka i više osumnjičenika, među njima i Hrvoja Petrača“, postavlja pitanje Nacionalov izvor.
Nakon formiranja EPPO-a, ističe isti izvor, bilo je samo pitanje vremena kad će se dogoditi sukob nadležnosti između dvaju paralelnih tužiteljstava – nacionalnog i europskog. Takvi su se sukobi već događali, primjerice, u Španjolskoj.
“Međutim, ono što smo vidjeli u petak nije bio pravni sukob nadležnosti, nego EPPO-ov udar na Uskok i praktički sabotaža cijelog predmeta. Posebno je pitanje pritom zašto se Tamara Laptoš ponaša kao tužiteljica EPPO-a u Hrvatskoj.
Naime, zagrebački ured EPPO-a koji je zadužen za provedbu istraga, vodi Sani Ljubičić, dok je Tamara Laptoš europska tužiteljica čiji je ured u Luksemburgu, a posao joj je sudjelovanje u Kolegiju EPPO-a koji vodi Laura Kövesi i koji odlučuje o strateškim temama za internu organizaciju rada cijelog EPPO-a.
Stoga nije jasno zašto se Tamara Laptoš izravno miješa u rad zagrebačkog ureda EPPO-a te, kako se čini, njime i upravlja“, upozorio je visoki pravosudni izvor.
Ako se dogodi da zbog bijesne reakcije hrvatskog EPPO-a padne optužnica ili pojedini dokazi nestanu, ističe isti izvor, bit će to skandal na europskoj razini.
Skandal koji bi mogao ugroziti i samo djelovanje EPPO-a s obzirom na to da je u drugim europskim državama bilo sukoba nadležnosti između EPPO-a i nacionalnog tužiteljstva, ali nije poznat ovakav slučaj u kojem bi EPPO bez konzultacija s nacionalnim tužiteljstvom počeo svoje istodobno paralelno postupanje u najosjetljivijem trenutku istrage: pretresima, ispitivanjima i uhićenjima optuženika.
Za podsjetiti je da je Sani Ljubičić, danas tužiteljica u Uredu europskog javnog tužitelja u Zagrebu, bivša zagrebačka županijska državna odvjetnica koja je u prosincu 2017. potpisala ugovor za vještačenje u predmetu Veliki Agrokor s tvrtkom KPMG Poljska i Ismetom Kamalom.
Riječ je o najskupljem vještačenju u povijesti hrvatskog pravosuđa, a izrada je stajala 1,3 milijuna eura i trajala više od godinu dana.
To vještačenje je 2023. proglašeno nezakonitim na Županijskom sudu u Zagrebu i to zato što je najveći dio poslova na vještačenju odradila tvrtka KPMG Hrvatska (KPMG Croatia d.o.o.).
Za spomenuti je i da je pokćerka Sani Ljubičić u to vrijeme zaposlena u KPMG-u
Ivan Turudić je zbog tog slučaja protiv Sani Ljubičić i još nekoliko zamjenika DORH-a podigao kaznenu prijavu da bi se utvrdilo kako je došlo do toga da se predmet da vještaku koji nije ispunjavao temeljne uvjete. Traži i da se 1.3 milijuna eura vrati.
U međuvremenu je naručo novo vještačenje, kao najpovoljnija ponuda prihvaćena je ponuda austrijskih stručnjaka na čelu kojega je sudski vještak za računovodstvo Karl Hengstberger, cijena je 650.000 eura.
M. Marković/Foto: pxll