DJELOVANJE HNES-a dio hrvatskih medija primjereno je pratio, kod nekih su imali apsolutnu podršku, dok su vodeći mediji prešutjeli rad HNES-a smatrajući ga sprdačinom u režiji Zvonimira i Branke Šeparović.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište Petu javnu sjednicu održalo je u Maloj dvorani Lisinski.
U dosadašnjem radu Etičkog sudišta izrečene su etičke osude protiv Stipe Mesića, Ive Josipovića, Zorana Milanovića, Vesne Pusić, Budimira Lončara, Milorada Pupovca, Vesne Teršelič, Karla Bildta i Josipa Broza Tita.
Na otvaranju sjednice Udruga Žene u Domovinskom ratu Zadar izvele su igrokaz kojim su zatražile hitno smjenjivanje Gorana Radmana, glavnog ravnatelja HRT.
Na početku su predstavljeni novi članovi Sudišta: dr Stjepan Bačić, predsjednik Udruge Macelj 45, Zorica Gregurić, čelnica Udruge vukovarskih dragovoljaca iz Zagreba, Željko Kulišić, predsjednik Udruge Domobran Dubrovnik, Ivica Đaković, predsjednik Hrvatskog katoličkog društva djelatnika u prosvjeti, Mihovil Marito Letica, teolog, dopisnik Radio Vatikana, Kazimir Mikašek, glazbenik iz Zagreba i akademik Dubravko Jelčić, HAZU.
Velikim pljeskom pozdravljen je Predrag Mišić, Srbin, hrvatski dragovoljac iz Vukovara i hrvatski arhiepiskop Aleksandar, koji je najavio Panehidu za duše pravoslavnih Hrvata poginulih za Hrvatsku tijekom Domovinskog rata i najavio da će se Panehida održati u nedjelju 6. ožujka 2016. u arkadama na Mirogoju, na grobu Petra Preradovića s početkom u 11.00 sati.
Na prijedlog dr. Zvonimira Šeparovića predsjednika HNES-a usvojeni su sljedeći zaključci:
“Najnovija zbivanja u Hrvatskoj, a osobito sve češći izljevi govora mržnje u Hrvatskom saboru, medijima i njihova otrovna i po državu razorna manipulacija dovela nas je do zaključka da moramo stati na kraj hitnom etičkom lustracijom u ovom trenutku”, istaknuli su.
Nakon temeljite rasprave ova javna sjednica donosi slijedeće zaključke s kojima će se obratiti Hrvatskom saboru, Vladi RH, predsjednici RH, ministru kulture i hrvatskoj javnosti:
1. Temeljito pripremiti i donijeti Zakon o lustraciji kojom će se obuhvatiti ne samo djelovanje iz prošlih ratova već i pojedince i pojave iz naše suvremenosti. Hrvatska u tome ispunjava i međunarodnu obvezu i potpisivanjem i ratificiranjem Ugovora o pristupu Hrvatske u EU,
2. Pripremiti i predložiti Zakon o zabrani i uklanjanju imena ulica, trgova, obala i drugih javnih površina, imena J. B. Tita i drugih zločinaca.
3. Pripremiti i predložiti izmjenu Ustava RH u kojem će se zamijeniti i ukloniti uloga ZAVNOH-a i navesti da je u temeljima Hrvatske Domovinski rat 1991. – 1995.
4. Podržati prijedlog promjene imena Sabora u Hrvatski državni sabor.
5. Sačuvati dostojanstvo Vukovara grada mučenika zabranom uvođenja ćirilice i osudom Vojislava Stanimirovića koji je ovih dana izjavio „Kako je počelo past će i neka glava… kriva je nova nesposobna Vlada”.
6. Pojačati u našoj javnosti ideju o zabrani govora mržnje.
7. Osuditi manipulacije medijima i zatražiti od Hrvatskog državnog sabora hitan opoziv Gorana Radmana s čelne pozicije HRT.
8. Etički osuđenu Vesnu Pusić osporiti u njenom nastojanju da se kandidira za generalnu tajnicu UN jer za to nema uvjete i ne smije dobiti podršku nove hrvatske Vlade.
9. Prosvjedovati protiv Haaškog tribunala zbog drastičnih kazni šestorice hrvatskih čelnika iz Bosne i Hercegovine koji u tamošnjim zatvorima, a nevino osuđeni trpe apsolutno neopravdano i predugog odgađanja odnosno odlučivanja u drugostupanjskom postupku.
10. Zaštiti ljudska prava hrvatskog branitelja Veljka Marića koji je u neobjektivnom postupku osuđen u Srbiji, a danas izdržava kaznu na temelju srpske osude u Hrvatskoj.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište sljedeću sjednicu održat će u Vukovaru na kojoj će se govoriti o ćirilici i Vojislavu Stanimiroviću, prvom čovjeku okupatorske vlasti u tom gradu.
Djelovanje HNES-a dosad je primjereno pratio dio hrvatskih medija, kod nekih su imali apsolutnu podršku, dok su vodeći mediji prešutjeli rad HNES-a smatrajući ga sprdačinom i samopromocijom Zvonimira i Branke Šeparović.
MP/Foto:HNES