Hrvati uhićeni u Zambiji zbog optužbi za trgovinu djecom položili su jamčevine u iznosu od oko 1000 dolara po osobi, a sada im preostaje da nađu 16 zambijskih državljana koji će jamčiti za njih.
Viši državni odvjetnik Mehape Libakeni protivio se zahtjevu da se optužene brane sa slobode, izražavajući bojazan da bi mogli pobjeći iz zemlje, te da optužnica protiv njih uključuje kretanje ljudi preko granice.
Iz hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova rekli su kako ih je u četvrtak pokušao posjetiti veleposlanik Republike Hrvatske u Egiptu Tomislav Bošnjak, veleposlanik u Afričkoj uniji, ali zatvorske vlasti nisu dozvolile potpuni posjet, već samo kraći susret.
“Zambijske vlasti postrožile su primjenu pravila za posjete hrvatskim državljanima za sve osim njihovih odvjetnika branitelja”, potvrdili su iz ministarstva za Jutarnji list.
Sve stroža pravila
Slučaj je od suca Dominica Makalische, koji je u prvom postupku, nakon što je tužiteljstvo povuklo optužnicu, odlučio da se da se Hrvati deportiraju iz Zambije, preuzela sutkinja Jennipher Bwalya.
Nova sutkinja u postupku prošli je utorak osmero hrvatskih državljana pustila da se brane sa slobode uz ispunjavanje nekoliko uvjeta. Morali su uplatiti jamčevinu od 20.000 zambijskih kvača po osobi, odnosno oko 1050 dolara, položiti putne isprave u Uredu za imigraciju i regulirati privremeno boravište u Zambiji gdje će čekati novo ročište koje je zakazano za 1. ožujka.
No, iako su prve informacije koje su stizale u Hrvatsku govorile da ovaj put ne moraju naći jamce, izgleda da su uvjeti isti kao i prošli put, s time da, prema pisanju tamošnjih medija, zambijski jamci ovaj put moraju biti zaposlenici renomiranih organizacija, iako nije jasno što to znači.
Uz Hrvate je na optuženičkoj klupi i viša imigracijska službenica Gloria Sondoyi Sakulenga koju se tereti da je sudjelovala u pokušaju trgovanja djecom. Riječ je o djelatnici imigracijske službe u zračnoj luci u Ndoli gdje su Hrvati dva puta uhićeni pri povratku u Hrvatsku.
U optužnici se navodi da se Sakulenga u prosincu s četiri hrvatska para trgovala s četvero djece u dobi od jedne do tri godine. Svi su optuženi za kazneno djelo trgovine djecom u pokušaju sukladno čl. 3A st. 1. i čl. 12. zambijskog zakona protiv trgovine ljudima.
To je članak koji je amandmanom iz 2022. dodatno pooštren pa je za osobe koje trguju djecom s namjerom da ih iskorištavaju predviđena kazna zatvora od minimalno 30 godina do doživotne kazne. Nešto su blaže kazne za pokušaj trgovine djecom, što se Hrvatima stavlja na teret, a za to je predviđeno od 10 do 20 godina zatvora.
Posjet djeci, koja se nalaze u sigurnoj kući i pod skrbi su zambijskih vlasti, do okončanja postupka nije moguć.
Megy M. /Foto: cropix
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Podravkin logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
Komentiraj