“RATNOG zločinca Ratka Mladića silovalo je 5 zatvorenika pritvorske jedinice Haaškog Tribunala”, piše portal Sarajevo365.com, a informaciju im je dostavio nizozemski državljanin porijeklom iz Sarajeva koji radi kao čuvar u haškom zatvoru.
“Čekali su da padne mrak i onda su ga silovali satima, njih petorica, to je sve što mogu da vam otkrijem,” rekao je čuvar kome sarajevski portal ne navodi ime.
Incident se dogodio u četvrtak oko ponoći, a Mladić se trenutno nalazi na intezivnoj njezi u jednog Haaškoj bolnici, a prema prvim informacijama silovatelji su iz Ruande.
Iako je većina medija, bez komentara, prenijela tu informaciju, osobno sumnjamo u njenu autentičnost.
Zdravstveno stanje Ratka Mladića iz dana u dan je lošije, postaje senilniji i često halucinira.
Noću u snu doziva pokojnu kći Anu i suprugu Bosiljku. Ima probleme s govorom, što je posljedica ranijih moždanih udara. Zbog velikih problema sa zdravljem pod stalnim je medicinskim nadzorom. Kamere instalirane u njegovoj, sredstvo su pomoću kojega medicinsko osoblje dnevno prati svaki njihov pokret kako bi moglo brzo reagirati.
Stoga, redakcija maxportala pod ovu vijest stavlja inicijale N.T. (non testatum – nije provjereno.), što je izvorni oblik za novinarsku patku.
Kada su novine kao masovni medij tek počele osvajati svijet, na kraju neprovjerenih vijesti pisala se kratica NT. NT je skraćeno od latinskog non testatum, što znači ‘neprovjereno, nepotvrđno’. Postoji priča da ovaj način ograđivanja od istine prvi prakticirao urednik lista Kölnische Zeitung. On je htio odvojiti službene vijesti od privatnih informacija, te je iza onih koje nisu bile 100 posto provjerene stavljao NT ili ‘en-te’, kako to zvuči kad se speluje.
Jednom prilikom, kada je diktirao jednu neprovjerene informaciju, tajnica je umjesto NT napisala Ente, kako je i čula. Sve ovo bi ostalo neprimjetno da sama riječ Ente nema značenje u njemačkom jeziku. Die Ente na njemačkom jeziku znači ‘plovka’, što je jedna vrsta patke. Poslije se ispostavilo da ta vijest nije bila točna, te se od tada termin ‘novinarska patka’ koristi za netočne vijesti tj. lažne informacije.
Danas se “novinarska patka najčešće koristi za lažnu vijest koja je plasirana s određenom namjerom, da nekoga diskreditira ili uvrijedi.
M. Marković/foto: ICJ.hr
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj