Tulsi Gabbard, bivša demokratska kongresnica koja se pridružila Republikanskoj stranci i podržala Donalda Trumpa, u srijedu je izabrana za ravnateljicu Nacionalne obavještajne agencije (DNI).
Gabbard će upravljati proračunom većim od 70 milijardi dolara i nadzirati 18 obavještajnih agencija među kojima su CIA , FBI i Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA). Nominacija je izazvala pitanja o nedostatku iskustva u obavještajnim službama, kao i optužbe da je u prošlosti zagovarala rusku propagandu.
Reagirajući na njeno imenovanje članica odbora za obavještajna pitanja Predstavničkog doma Abigail Spanberger, je rekla da je “zgrožena nominacijom Tulsi Gabbard”.
“Ne samo da je loše pripremljena i nekvalificirana, već širi teorije zavjere i održava diktatore poput Bashar-al Assada i Vladimira Putina“, rekla je.
Vojna veteranka koja je služila u medicinskoj jedinici u Iraku, Gabbard je postavila niz političkih presedana u svojoj karijeri. Prvi put je izabrana u državno zakonodavno tijelo Havaja s 21 godinom 2002. godine, najmlađa osoba ikada izabrana u državi.
Otišla je nakon jednog mandata kada je njezina jedinica Nacionalne garde raspoređena u Irak. Gabbard je nastavila predstavljati Havaje u Kongresu od 2013. do 2021. – postavši prvi hinduistica u Zastupničkom domu.
Prethodno se zalagala za liberalne ciljeve kao što su državno zdravstvo, besplatna školarina i kontrola oružja. Ta su pitanja bila dio njezine utrke za demokratsku predsjedničku nominaciju 2020. – od koje je na kraju odustala, podržavši Joea Bidena.
Godine 2022. napustila je Demokratsku stranku i isprva se registrirala kao nezavisna optužujući svoju bivšu stranku da je “elitistička kabala ratnih huškača” vođena “kukavičkom budnošću”.
Postavši suradnicom Fox Newsa, glasno je govorila o temama kao što su rod i sloboda govora te je postala otvorena pristaša Donalda Trumpa prije nego što se nedavno pridružila Republikanskoj stranci.
Hillary Clinton ju nazvala “Putinovim blagom”
Godine 2019., tijekom pokušaja da osigura demokratsku predsjedničku nominaciju, kritizirali su je suparnici nakon što je dobila naizgled povoljnu pokrivenost u ruskim državnim medijima. U vrijeme kad se natjecala za demokratsku predsjedničku kandidatkinju Hillary Clinton ju je nazvala “Putinovim blagom”.
Iste godine također se suočila s kritikama zbog svoje percipirane podrške sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu, koji se smatra ključnim ruskim saveznikom.
Rekla je da Assad “nije neprijatelj Sjedinjenih Država jer Sirija ne predstavlja izravnu prijetnju Sjedinjenim Državama” – i branila je susret s njim 2017., tijekom Trumpova prvog mandata.
Iste je godine u intervjuu za CNN rekla da je “skeptična” da sirijski režim stoji iza napada kemijskim oružjem u kojem su poginuli deseci ljudi.
Trump je rekao da “ne može biti sporno da je Sirija upotrijebila zabranjeno kemijsko oružje”, govoreći nakon što su Sjedinjene Države kao odgovor pokrenule raketni napad na sirijsku zračnu bazu. Godine 2019. Gibbard je Assada opisala kao “brutalnog diktatora”.
U veljači 2019. Gabbard je službeno pokrenula svoju predsjedničku kampanju za izbore 2020. Bila je prva ratna veteranka koja se natjecala za predsjednicu. CNN je njezinu vanjskopolitičku platformu opisao kao antiintervencionističku, a njezinu ekonomsku platformu kao populističku
Gabbard je također dao niz kontroverznih izjava u vezi s Rusijom i njezinom invazijom na Ukrajinu. Pišući na društvenim mrežama na dan kada je Rusija izvršila invaziju, rekla je da se rat mogao spriječiti da su SAD i njegovi zapadni saveznici prepoznali “legitimnu sigurnosnu zabrinutost” Rusije oko nastojanja Ukrajine da se pridruži NATO-u.
Sljedećeg je mjeseca rekla da je “nepobitna činjenica” da u Ukrajini postoje laboratoriji za biološko oružje financirani od SAD-a koji mogu “oslobađati i širiti smrtonosne patogene” te je pozvala na prekid vatre. Kao odgovor, republikanski senator Mitt Romney
rekao je da je Gabbard prihvatila “stvarnu rusku propagandu”.Na ruskoj televiziji njezina se nominacija za ravnateljicu obavještajne službe ocijenjena je kao dar za Rusiju. Dopisnik Rossia 1 Dmitry Melnikov rekao je da njeno imenovanje na čelo krovne obavještajne službe “ne sluti na dobro za Kijev”, ističući da je u prošlosti “otvoreno optužila Bidenovu administraciju da provocira Rusiju”.
M.Marković /Foto: AP Photo
Pozivajući na održavanje predsjedničkih izbora u Ukrajini, što je zabranjeno zbog izvanrednog stanja, Trump je…
U jednoj zagrebačkoj školi dogodio se fizički sukob – roditelj je napao zaštitara zbog navodnog…
Nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio da je Trump pod utjecajem ruskih dezinformacija,…
Komentiraj