Sjedinjene Države pružile su obavještajne podatke o ruskim jedinicama koje su Ukrajincima omogućile da ciljaju i ubiju mnoge ruske generale koji su poginuli u akciji u ratu u Ukrajini, prema visokim američkim dužnosnicima, piše New York Times.
Ukrajinski dužnosnici rekli su da su ubili oko 12 ruskih generala na bojnom polju, što je broj zaprepastio vojne analitičare.prenosi New York Times. Dužnosnici su odbili precizirati koliko je generala ubijeno kao rezultat američke pomoći, dodaju.
Washington je, navodno, Ukrajini dostavio detalje o očekivanim kretanjima ruskih trupa i lokaciji te druge detalje o ruskom mobilnom vojnom stožeru, a Ukrajina je tu pomoć kombinirala s vlastitim obavještajnim podacima za izvođenje topničkih napada i drugih napada u kojima su ubijeni ruski časnici.
Obavještajni podaci također uključuju očekivane pokrete ruskih trupa prikupljene iz nedavnih američkih procjena tajnog plana borbe Moskve za borbe u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini.
Sjedinjene Države su se usredotočile na pružanje lokacije i drugih detalja o mobilnom sjedištu ruske vojske, koje se često premješta. Ukrajinski dužnosnici kombinirali su te geografske podatke sa svojim vlastitim obavještajnim podacima – uključujući presretnutu komunikaciju koja upozorava ukrajinsku vojsku na prisutnost visokih ruskih časnika – kako bi izveli topničke napade i druge napade u kojima su ubijeni ruski časnici.
Razmjena obavještajnih podataka dio je pojačanog protoka pomoći SAD-a koji uključuje teže oružje i desetke milijardi pomoći, pokazujući koliko su se brzo promijenila rana američka ograničenja potpore Ukrajini dok rat ulazi u novu fazu.
Obavještajni podaci o kretanju ruskih trupa koje je Amerika dala Ukrajini ima malo presudan utjecaj. Dužnosnici intervjuirani za ovaj članak govorili su pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o detaljima povjerljivih obavještajnih podataka koji se dijele s Ukrajinom.
Američki administracija je nastojala zadržati veći dio obavještajnih podataka s bojnog polja u tajnosti, iz straha da će se to smatrati eskalacijom i isprovocirati ruskog predsjednika Vladimira Putina u širi rat.
Američki dužnosnici nisu htjeli opisati kako su došli do informacija o sjedištu ruskih trupa, iz straha da će ugroziti njihove metode prikupljanja. Ali tijekom cijelog rata, američke obavještajne agencije koristile su razne izvore, uključujući povjerljive i komercijalne satelite, kako bi pratile kretanje ruskih trupa.
Ministar obrane Lloyd J. Austin otišao je toliko daleko da je prošlog mjeseca rekao “želimo vidjeti Rusiju oslabljenu do stupnja da ne može učiniti stvari koje je učinila u invaziji Ukrajine”.
Upitan o obavještajnim podacima koji su dostavljeni Ukrajincima, John F. Kirby, glasnogovornik Pentagona, rekao je da “nećemo govoriti o detaljima tih informacija”. No, priznao je da Sjedinjene Države pružaju “Ukrajini informacije i obavještajne podatke koje mogu koristiti za obranu”.
Nakon što je ovaj članak objavljen, Adrienne Watson, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost, rekla je u priopćenju da obavještajni podaci bojnog polja nisu dostavljeni Ukrajincima “s namjerom da ubiju ruske generale”.
Prema više američkih dužnosnika, američki obavještajci nisu pomogli napad u istočnoj Ukrajini gdje je bio general Valery Gerasimov, zapovjednik Ruske vojske. Sjedinjene Države zabranjuju davanje obavještajnih podataka o najvišim ruskim čelnicima, rekli su dužnosnici.
No, američki obavještajni podaci bili su važni u akciji ubojstva drugih generala, priznali su dužnosnici.
Sjedinjene Države rutinski pružaju informacije o kretanju ruskih vojnika i opreme te pomažu Ukrajini da potvrdi lokaciju važnih ciljeva. Drugi NATO saveznici također daju obavještajne podatke ukrajinskoj vojsci u stvarnom vremenu.
Bidenova administracija također isporučuje novo oružje koje bi trebalo poboljšati sposobnost Ukrajine da cilja na visoke ruske časnike. Manja verzija drona Switchblade, koja sada stiže na bojno polje, može se koristiti za identifikaciju i ubijanje pojedinačnih vojnika, a mogla bi ukloniti generala koji sjedi u vozilu ili daje zapovijedi na prvoj crti bojišnice.
Američki dužnosnici javno su priznali da su Sjedinjene Države počele davati Ukrajini korisne obavještajne podatke uoči ruske invazije 24. veljače.
Američke obavještajne agencije upozorile su na predstojeći napad na zračnu luku Hostomel sjeverno od Kijeva. To je Ukrajini omogućilo jačanje obrane. Ruske zračno-desantne snage u konačnici nisu mogle zadržati aerodrom.
Neki europski dužnosnici vjeruju da je, unatoč Putinovoj retorici da se Rusija bori protiv NATO-a i Zapada, on do sada bio odvraćan od započinjanja šireg rata. Američki dužnosnici su manje sigurni i već tjednima raspravljaju zašto Putin nije učinio više za eskalaciju sukoba.
Dužnosnici su rekli da Moskva ima vlastite izračune koje treba odmjeriti, uključujući može li se nositi s većim ratom, posebice onim koji bi omogućio NATO-u da se pozove na svoju povelju o međusobnoj obrani ili izravnije uđe u rat.
“Jasno je da želimo da Rusi na određenoj razini znaju da u toj mjeri pomažemo Ukrajincima, i to ćemo nastaviti činiti”, rekla je Evelyn Farkas, bivša visoka dužnosnica u Ministarstva obrane zadužena za Rusiju i Ukrajinu. “Dat ćemo im sve što im treba za pobjedu i ne bojimo se reakcije Vladimira Putina na to. Nećemo se samozatajiti.”
Dijeljenje obavještajnih podataka smatra se sigurnim oblikom pomoći jer je nevidljivo i uvijek se može zanijekati.
M.M: /Foto: Sputnik
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj