Tvrtka Henley Passport Index, temeljem podataka Međunarodnog udruženja zračnih pirjevoznika (IATA), od 2006. godine prati putovnice koje su najprikladnije za putovanja svijetom.
Od početka ruske agresije na Ukrajinu mnoge su zemlje ili izmijenile svoje politike ulaska ili u potpunosti ukinule vize za vlasnike ukrajinskih putovnica, što znači da je Ukrajina porasla na rekordnu razinu u ovogodišnjem izvješću.
U međuvremenu, Europska unija, Sjedinjene Države i Kanada zabranile su ruskim operaterima njihov zračni prostor, dok neka odredišta više ne izdaju vize ruskim građanima, “učinkovito osuđujući rusku putovnicu na status smeća u velikom dijelu razvijenog svijeta”, navodi se u izvješću Henley & Partners.
Iako to još nije dramatično utjecalo na poziciju Rusije na listi, izvješće sugerira da će se to vjerojatno promijeniti u narednim mjesecima.
Na popisu za drugo tromjesečje 2022. Ukrajina je porasla za jedno mjesto i sada je na 34. mjestu na indeksu, a njeni državljani mogu putovati na 143 destinacije bez vize (ili bez vize po dolasku).
Rusija je pala za četiri mjesta na 49., s ocjenom 117 – pozicija za koju se očekuje da će se pogoršati kako se suspenzije viza i sankcije formaliziraju.
Europa ponovno dominira
Vrh indeksa ostaje isti kao i prije. Japan i Singapur dijele prvo mjesto. Nositelji tih putovnica u teoriji mogu bez vize putovati na 192 odredišta, ali vrijedi napomenuti da to ne uzima u obzir privremena ograničenja. Državljani Afganistana ponovno su na dnu indeksa i mogu pristupiti samo 26 zemalja bez prethodnog izdavanja vize.
Južna Koreja i Njemačke izjednačene su na drugom mjestu, s ocjenom 190, a Finska, Italija, Luksemburg i Španjolska zajedno su na trećem mjestu, s ocjenom 189.
Austrija, Danska, Nizozemska i Švedska dijele četvrto mjesto, s ocjenom 188, Francuska je pala na peto mjesto.
Velika Britanija, koja je prošlog mjeseca ukinula sva preostala ograničenja vezana za Covid-19, pomaknula se za jedno mjesto na peto mjesto, uz bok Francuskoj, kao i Irskoj i Portugalu, s ocjenom 117.
Najbolje putovnice u 2022. su:
1. Japan, Singapur (192 odredišta)
2. Njemačka, Južna Koreja (190)
3. Finska, Italija, Luksemburg, Španjolska (189)
4. Austrija, Danska, Nizozemska, Švedska (188)
5. Francuska, Irska, Portugal, Ujedinjeno Kraljevstvo (187)
6. Belgija, Novi Zeland, Norveška, Švicarska, Sjedinjene Američke Države (186)
7. Australija, Kanada, Češka, Grčka, Malta (185)
8. Mađarska (183)
9. Litva, Poljska, Slovačka (182)
10. Estonija, Latvija, Slovenija (181)
….
17. Hrvatska (176 odredišta)
Sjedinjene Države ostaju na broju šest, s ocjenom 186, dijeleći poziciju s Belgijom, Novim Zelandom, Norveškom i Švicarskom.
Nema promjene na broju sedam, Australija, Kanada, Češka, Grčka i Malta ponovno ostaju zajedno, s ocjenom 185.
Na osmom mjestu nalazi se Mađarska s ocjenom 183, dok je Poljska pala s osmog na deveto mjesto na listi, dijeleći mjesto s Litvom i Slovačkom, s ocjenom 182. Estonija, Latvija i Slovenija zaokružuju prvih deset, s ocjenom 181.
Hrvatska se nalazi na 17. mjestu ( koje dijeli s Bugarskom) i s hrvatskom putovnicom se bez vize može putovati u 173
zemlje
Od susjednih zemalja najbolje stoji Slovenija na desetom mjestu (181), Srbija je na 37. (136), Crna Gora 45. (123), a BiH je na 49. mjestu (117). Na popisu je Kosovo na 104. mjestu, a njihovom putovnicom bez vize se može putovati u 40 zemalja.
Strahovi od premještanja klimatskih promjena
U izvješću se napominje da se situacija između Rusije i Ukrajine pokazala kao strog podsjetnik na promjenjivost svijeta, način na koji nasilje i sukobi mogu dovesti do masovnog raseljavanja i koliko točno vaša putovnica može imati utjecaja na vaš položaj.
“Kako vrijednost ruske putovnice brzo opada i svijet otvara svoja vrata Ukrajincima, potpuno je jasno da putovnica koju imate određuje vašu sudbinu i dramatično utječe na mogućnosti koje imate”, napisao je Christian H. Kaelin, predsjednik Henley & Partneri i kreator koncepta indeksa putovnica.
“Iako je nemoguće predvidjeti kako će svijet izgledati u sjeni novog hladnog rata, najnoviji indeks sugerira da će se jaz između Rusije i većeg dijela zapadnog svijeta samo povećavati.”
Međutim, rezultati također upućuju na to da će se učinci klimatskih promjena pokazati kao pokretačka snaga za raseljavanje u sljedećih 25 godina, osobito u manje ekonomski razvijenim zemljama.
Profesor dr. Khalid Koser, izvršni direktor neprofitne organizacije Global Community Engagement and Resilience Fund (GCERF) i član upravnog odbora Andan Foundation u Švicarskoj, koja podržava raseljene osobe, ističe da je 15 puta više ljudi umrlo zbog poplava, suša , i oluje “u vrlo ranjivim regijama uključujući dijelove Afrike, Južne Azije, te Srednje i Južne Amerike”, nego u ostatku svijeta.
Stručnjaci također ukazuju da ćemo vjerojatno vidjeti značajan rast međunarodnih putovanja, na što je uvelike utjecala pandemija Covid-19.
Prognoze sugeriraju da će do 2050. postojati potražnja za 10 milijardi putničkih putovanja, što je znatno povećanje u odnosu na otprilike četiri milijarde prije pandemije.
Taj rast vjerojatno će doći “od putnika koji prije nisu imali priliku letjeti: u Aziji, Africi i Latinskoj Americi”, kaže Sebastian Mikosz, potpredsjednik za okoliš i održivost u tijelu zrakoplovne industrije IATA.
“Dugujemo ovoj sljedećoj generaciji letača pronaći održiva rješenja kako bi mogli uživati i imati koristi od zračnog putovanja kao i mi do sada”, dodaje Mikosz.
Henley Passport Index rangira 199 putovnica prema broju odredišta kojima njihovi vlasnici mogu pristupiti bez prethodne vize. Ažurira se u stvarnom vremenu tijekom cijele godine, kako i kada promjene vizne politike stupe na snagu.
M.M. /Foto: getty