Mandatno-imunitetnog povjerenstvo Hrvatskog sabora danas je podržalo prijedlog DORH-a se Lovri Kuščeviću ukine zastupnički imunitet. Odluka je donesena jednoglasno.
Time su ostvarene pretpostavke za istragu protiv Kuščevića.
Temeljem te odluke bivši ministar ne može biti uhićen jer je u Sabor stigao samo zahtjev za pokretanje istrage kako bi se Kuščevića moglo ispitati u svojstvu osumnjičenika te kako bi se mogao očitovati o djelima koja mu se stavljaju na teret Za uhićenje DORH mora opet tražiti skidanje imuniteta kako bi aktualnog zastupnika lišio slobode.
Detalji iz Uskokovog zahtjeva
USKOK je u zahtjevu za skidanje imuniteta Kuščeviću naveo kako postoji osnovana sumnja da je kao načelnik Općine Nerežišća u razdoblju od prosinca 2015. do veljače 2016. godine, s namjerom da gospodarski objekt – štalu prenamijeni u stambeni objekt bez propisane procedure, inicirao donošenje rješenje o ispravljanju greške u Prostornom planu Općine, lažno pritom obrazlažući kako samo omaškom nije uvršten prijedlog Kluba vijećnika HDZ-HSS kojim se predlaže da se doda odredba kojom se omogućava prenamjena štala za poslovni ili stambenu namjenu.
No to nije ni približno sve. USKOK naime sumnja da je prijedlog Kluba vijećnika HDZ-HSS naknadno sastavljen i onda antidatiran, dakle da mu je lažno prikazan datum nastanka. USKOK je utvrdio da zaprimanje tog prijedloga uopće nije evidentirano, a to, kako su naveli iz Državnog odvjetništva, ukazuje da je prijedlog sačinjen naknadno i samo u svrhu provođenja nezakonite izmjene prostornog plana.
Pogodovanje šogoru za stan
DORH je do sada samo tri puta od Sabora tražio skidanje imuniteta kako bi se uhitilo aktivnog zastupnika. Prvi je bio HDZ-ov Ivo Sanader, drugi je bio HDSSB-ovac Branimir Glavaš, a treći SDP-ovac Tomislav Saucha.
U slučaju Sauche, odnosno afere Dnevnice, Državno odvjetništvo je uz pokretanje kaznenog postupka za Sauchu odmah tražilo i odobrenje za lišavanje slobode, određivanje pritvora te istražni zatvor, a zbog utjecaja na svjedoke.
Prema dostupnim podacima, bivšeg ministra uprave se tereti za kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti po članku 291 Kaznenog zakona.
Ako se dokaže da je Kuščević, kao načelnik Općine Nerežišće, izmjenama prostornog plana te dodjelom POS-ovih stanova pribavio sebi znatnu imovinsku korist, prijeti mu kazna od jedne do deset godina zatvora.
M. Marković/Foto: cropix
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj