U Kninu se danas, pod pokroviteljstvom predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, svečano obilježava obljetnica Hrvatskog vijeća obrane, brojčano male, ali moćne vojske koja je spasila BiH i pomogla oslobađanju Hrvatske.
HVO je imao ključnu ulogu u obrani Bosne i Hercegovine. Bez HVO BiH bi 1992. pala u srpske ruke. Kao najrespektabilnija vojna snaga obrane BiH u najvažnijem dijelu rata samom početku, osim Hrvata, u HVO-u je bio i veliki broj muslimana.
HVO je osnovan 8. travnja 1992. što se slavi kao Dan utemeljenja HVO-a. Nakon Daytonskog mirovnog sporazuma definiran kao hrvatska komponenta Vojske Federacije Bosne i Hercegovine, a nakon reforme obrane 2005. godine, transformiran je u 1. pješačku (gardijsku) pukovniju, jednu od tri pukovnije u okviru Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Hrvatsko političko vodstvo u Bosni i Hercegovini 18. studenog 1991., osnovalo je Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu. Herceg-Bosna radi obrane Bosne i Hercegovine organizira Hrvatsko vijeće obrane (HVO) koji je službeno osnovan 8. travnja 1992. kao vrhovno tijelo obrane hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Dva nakon službenog osnivanja HVO ulazi u velike bitke s nadmoćnom srpskom vojskom i JNA oko Kupresa gdje je pretrpio velike gubitke, a od 13. do 23. travnja 1992. slama veliku ofenzivu Srba prema Livnu i njihov pokušaj proboja sinju i Splitu.
Bitka za Livno jedna je velikih pobjeda u Domovinskom ratu i strateški izuzetno značajna za obranu Hrvatske. Da su srpski agresori zauzeli Livno Si bi se našao u pogubnom položaju, a Split ozbiljno ugrožen.
To su bile ključne bitke kojima je iz napadnih operacija tzv. JNA na Hrvatsku (poglavito Zadar) odvučen veliki dio agresorskih snaga, ali i bitke koje su zaustavile potpunu okupaciju BiH.
HVO je 23. lipnja 1992. osvojio prvu agresorsku vojarnu u Čapljini, što je bila prva velika osvojena vojarna u BiH.
Uz tisuće hrvatskih civila koje je ubila srbijanska vojska, a u kasnijem sukobu muslimanskih snaga i HVO-a, poginulo je 6.337 vojnika pripadnika HVO-a.
HVO je imao ključnu ulogu u oslobađanju velikih dijelova Bosne i Hercegovine 1995., te ima najveće zasluge za samostalnost i suverenost Bosne i Hercegovine.
M. Marković/foto:capljina.net