Grad Gomel u Bjelorusiji, blizu granice s Ukrajinom, domaćin je prvog pokušaja pregovora između Rusije i Ukrajine od početka invazije. Zelenskij ne očekuje puno, ali ne gubi nadu.
U Bjelorusiji je sve spremno da ugosti delegacije Rusije i Ukrajine. Čekamo delegacije da stignu, objavili su iz bjeloruskog Ministarstva vanjskih poslova na Twitteru uz fotografiju dvorane iz koje će cijeli svijet očekivati pozitivne vijesti.
Prvi konkretni pokušaji pregovora Rusije i Ukrajine trebali bi započeti u ponedjeljak u jutarnjim satima u bjeloruskom gradu Gomelu, blizu granice s Ukrajinom. Bjelorusi i Rusi jamče kako su osigurali rutu kojom ukrajinska delegacija stiže na pregovore.
“Naše najbolje želje za mir, pravdu i zajedničku sigurnost. Molim vas, učinite sve da se rat što prije zaustavi”, napisali su u odgovoru na tvit iz Međunarodne zaklade za ljudska prava.
Pregovori bi trebali početi u 10 sati po hrvatskom vremenu.
– Ne želim da ijedan građanin ukrajine sumnja da kao predsjednik nisam pokušao zaustaviti rat kad je postojala šansa, makar bila mala. Nemam velika očekivanja od ovoga sastanka, ali dozvolimo im da pokušaju – kazao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.
⚡️🇷🇺🇧🇾🇺🇦In Belarus, everything is ready to host Russia-Ukraine negotiations. Waiting for delegations to arrive pic.twitter.com/WSnPMyChwg
— Belarus MFA 🇧🇾 (@BelarusMFA) February 28, 2022
Glasnogovornik Kremlja Dimitrij Peskov rekao je u nedjelju da je ruska delegacija stigla na pregovore.
– Prema dogovoru, stižu predstavnici Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva obrane i drugih vladinih agencija uključujući predsjednikovu administraciju. Spremni smo započeti razgovore u Gomelu – kazao je Peskov.
Bjelorusi ‘održali referendum’
Pregovori se održavaju nakon zapovijedi ruskog predsjednika Vladimira Putina da nuklearne snage stavi u visoki stupanj pripravnosti, a iz Bjelorusije stižu najave kako bi se i njihova vojska mogla aktivno uključiti u invaziju nakon što su dopustili ruskoj vojsci da napadne Ukrajinu preko njihova teritorija.
U nedjelju je u Bjelorusiji, kažu agencije, 65,2 posto ljudi na referendumu glasovalo za odobrenje nuklearnog oružja. Zemlja ga je zabranila nakon raspada Sovjetskog Saveza. Zapad ne priznaje rezultate referenduma, a Lukašenkova čvrsta vladavina iza rešetaka je poslala više od 1000 političkih zatvorenika.
M.M./Foto: Twitter