Kategorije NaslovnaVijesti

ODGOVOR MOSKVE NA SANKCIJE RUSIJI Putin ugrožava Todorića i hrvatske ribare

Širi dalje

Izvoz u Rusiju zabranjen je za Podravku, Belje, Pik Vrbovec i proizvođače mesa, ribe, rakova i školjki. Prijeti kolaps uzgajivačima mandarina

Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je dekret kojim se na godinu dana zabranjuje ili ograničava uvoz u Rusiju poljoprivrednih proizvoda, sirovina i hrane iz država članica EU-a, SAD-a, Kanade, Australije i Norveške. Odluku je jutros u Moskvi objavio premijer Dmitrij Medvedev uz poruku kako je ‘odluka bila teška, ali Rusija nije imala izbora’.



Zabrana se odnosi na uvoz govedine, svinjetine, voća i povrća, mliječnih proizvoda, sira i ribe iz država EU-a i SAD-a, Australije, Kanade i Norveške.

Čelnici EU-a prošlog su tjedna službeno potvrdili niz gospodarskih sankcija protiv Rusije koje uključuju pristup europskom financijskom tržištu, embargo na oružje, zabranu izvoza proizvoda dvostruke namjene, osjetljive tehnologije i naftni sektor.

Među brojnim tvrtkama koje su pogođene Putinovom odlukom na popisu je i šest hrvatskih kompanija. Ruske vlasti ovom su odlukom obuhvatile hrvatske tvrtke koje u Rusiju izvoze govedinu, svinjetinu, ribu, voće, povrće ili mliječne proizvode.

Katastrofa za uzgajivače mandarina

Na popisu se nalaze sljedeće tvrtke: Cromaris, tvrtka koja se bavi uzgojem, preradom i prodajom autohtone jadranske ribe i školjki, Ostrea, tvrtka iz Benkovca koja se bavi preradom i konzerviranjem riba, rakova i školjki; zatim Sardina koja se bavi ulovom, preradom i konzerviranjem ribe te uzgojem proizvoda marikulture te Podravka i Agrokorovi PIK Vrbovec i Belje.

Hrvatski izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda prošle je godine iznosio je  20,9 milijuna dolara, a daleko najveći iznos otpada na kategoriju “umaci i pripravci za umake, miješani začini” čija je vrijednost lani dosegla 6,9 milijuna dolara.

– Na Rusiju otpada manje od 1,5 posto ukupnog hrvatskog izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, pa cjelokupno gospodarstvo neće osjetiti velike posljedice-, kažu u Hrvatskoj gospodarskoj komori, pa  ukupno gospodarstvo neće trpiti značajniju štetu. Međutim, “na razini pojedinačnih izvoznika ovaj paket sankcija mogao bi prouzročiti ozbiljne poteškoće”.

Najugroženiji bi mogli biti poljoprivredni proizvođači iz doline Neretve koji značajne količine proizvoda plasiraju na rusko tržište. Lani je u Rusiju izvezeno 40 posto ukupne proizvodnje mandarina, a ove se godine očekuje rekordan urod od 80 tisuća tona. Procjenjuje se da je ukupna vrijednost tržišta mandarina u Hrvatskoj oko 50 milijuna eura

Otkupom mandarina bavi se 12 tvrtki, pri čemu ih je veći dio orijentiran isključivo na rusko tržište. Izgube li ga, morat će se orijentirati na europsko tržište, ali tu su im veliki konkurenti Španjolci koji proizvode mnogo više i prodaju po nižim cijenama.  Ostanu li sankcije na snazi one će za proizvođače neretvanskih mandarina mogle značiti katastrofu.

Spas u Srbiji

– Rusija je jedno od tržišta na koje smo stavili poseban naglasak i na koje smo ozbiljno računali ove godine. Ondje smo lani ostvarili 20-postotni rast, a istu stopu rasta imali smo i u prvoj polovici ove godine, ali je rublja u šest mjeseci oslabila 24 posto pa to nije bilo vidljivo u kunskim vrijednostima. Takav rast velikim je dijelom rezultat marketinških ulaganja koje smo u Rusiji pokrenuli dvije godine – kaže predsjednik Uprave Podravke Zvonimir Mršić koja je u prvoj polovici ove godine na ruskom tržištu ostvarila 70 milijuna kuna prihoda.

Razradili smo nekoliko scenarija za sankcije s obje strane, EU i Rusije, kao i nekoliko scenarija kojima ćemo umanjiti negativne učinke – kaže Mršić koji tvrdi, ako je suditi po carinskim brojevima,  da njihovi proizvodi nisu na popisu sankcija.

Olakotna okolnost za hrvatske proizvođače hrane mogla bi biti činjenica da se sankcije ne odnose na Srbiju, gdje gdje većina hrvatskih proizvođača ima pogone za preradu mesa, ribe ili voća i povrća, pa proizvodi iz tih pogona mogu na rusko tržište.  sankcije će moći izbjeći i druge tvrtke koje imaju tvornice u zemljama na koje se odnose ruske sankcije.

 

 


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Podravka otvorila logističko-distributivni centar vrijedan 48 milijuna eura

Podravkin  logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…

37 minuta prije

HRT-ova anketa: Milanović vodi, ali nije tako siguran u drugom krugu

Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…

13 sati prije

Slučaj Beroš, analiza postupanja: Turudić – Milanović 3:0

EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)

13 sati prije