Piše Marko Marković
Dan prije proslave u Srbu u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Policijske uprave sisačko-moslavačke u Strugi Banskoj obilježena je 23. godišnjica pogibije desetorice hrvatskih policajaca koji su 26. srpnja 1991. godine poginuli braneći Domovinu. Prije 23 godine, u 26. srpnja 1991., srpski teroristi i JNA, u sklopu operacije “Žaoka” započeli su težak minobacački, a potom i tenkovsko-pješački napad na Srugu Bansku, pri čemu su palili i pljačkali kuće te zlostavljali i ubijali Hrvate. U napadu na to pounjsko selo koristili su oklopni kamion s dva protuavionska topa, a kao živi štit ispred sebe su vodili civile. Na kamion su postavili monobacače i mitraljeze, a civili tjerali ispred sebe da im budu živi štit. U napadu na području Pounja sudjelovao je i Kapetan Dragan s 30 vojnika.
Hrvatski branitelji morali su se povlačiti da ne bi ugrozili civile, u većini blisku rodbinu, prijatelje i ljude koje su poznavali. A onda se dogodio herojski čin rijetko zabilježen u povijesti ratovanja. Pričuvni policajac Mile Blažević bio je u rovu pedesetak metara od kuće u kojoj su bili njegova žena, djeca i drugi susjedi. Do njega je bio mladi prometni policajac iz Dugog Sela Željko Filipović. Odlučili su žrtvovati se kako bi zaustavili napad i spasili civile u selu i one živom štitu. S potpornog zida iznad ceste, Čađo se, opasan eksplozivom i ručnim bombama, bacio na oklopni kamion srpskih terorista i aktivirao bombe. U eksploziji je poginulo pet i ranjeno dvadeset napadača.
Među poginulima je bio zapovjednik TO-a Dvor Gojko Samardžija, pripadnici TO-a Goran Barać, Stevo Vinčić, Tošo Sundać te rezervni milicajac iz Dvora Rade Joka Šupak. Oni su činili posadu vozila koje je pred sobom tjeralo civile u živome štitu.
U srpskim dokumentima pronađenim nakon Oluje stoji da je u eksploziji teško ranjen načelnik SUP-a Dvor Nikola Bjelajac i milicioneri Branko Roksandić i Milan Savić. Ostali ranjeni napadači uglavnom su bili iz sastava TO-a Dvor: Jovan Podunavac, Boris Nužda, Milan Joka, Milan Roksandić, Pero Pribičević, Milan Pašić, Milan Vujanić, Nenad Marić, Nenad Menićanin, Dmitar Stojaković, Predrag Rakas, Mile Dodoš i Predrag Orlović.
Bilo je stradalih i među pripadnicima ”specijalne milicije” – zapovjednik Dušan Kačar, ”jedinice za specijalne namjene” iz Dvora – Nikola Adamović i ”jedinice za specijalne namjene” iz Petrinje – Dušan Karolj, ali i ”jedinice za posebne namjene Kaline” iz Komogovine, koja je počinila najviše ratnih zločina nad Hrvatima na Banovini – Milan Ićitović. Od posljedica ranjavanja poslije je umro Pero Pribičević.
Osim srpskih terorista u eksploziji je poginulo dvoje hrvatskih civila iz živog štita, starica Manda Begić iz Zamlače i Pavao (Pajo) Knežević iz Struge, a 15 ih je bilo ranjeno. Zbog toliko mrtvih i ranjenih njihovih boraca nastala je panika, pa su srpski napadači počeli bježati, ne samo oni koji su prodrli u selo nego i specijalci koji su na okolnim brdima čekali nastavak napada.
Kada je eksplodirao oklopni kamion, poginula su oba hrvatska branitelja Mile Blažević Čađo i Željko Filipović. Po Blaževiću je ime dobio policijsko ophodno-patrolni brod Policijske uprave zadarske.
Ministar branitelja Predrag Matić nedavno je najavio da će osobno odnijeti prijedlog predsjedniku da ga se i službeno proglasi junakom: “Čim ga odobri osobno ga želim uručiti Čađinoj supruzi i djeci. To što je učinio, veliko je i neopisivo. Bacio se u smrt da spasi svoj dom, svoju ženu i djecu. To je jedinstven primjer herojstva u Hrvatskoj.”
I Željka Filipovića iz Dugog Sela. Da se ne zaboravi.
Foto:press
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Komentiraj