Na sudu u Zambiji traje novo ročište za četiri hrvatska para osumnjičena za trgovinu djecom. Ovo je posljednje ročište je na kojemu zambijsko tužiteljstvo može ispitivati svoje svjedoke, a jedna od svjedoka je Ivan Pernar.
Pernar je rekao da je nakon što su informacije procurile kroz hrvatske medije, uhićenje Hrvata izazvalo kontroverzu, tvrdeći da je u DR Kongu poznato da transrodne osobe ne mogu posvajati djecu prema članku 653. kongoanskog obiteljskog zakona.
Rekao je da je posjetio veleposlanstvo Konga u Beogradu i snimio video na kojem je službenik veleposlanstva Diu Merci Ghata u kameru rekao da od 2017. veleposlanstvo nije potpisalo nijedan dokument o posvajanju. Kazao je i da je tada shvatio da su optuženi krivotvorili dokumente o posvajanju.
Nakon toga je, kaže, otišao u Zambiju, gdje se susreo s državnim tajnikom zambijskog MUP-a Dickonsonom Matebom kojem je dao izjavu o optuženim Hrvatima.
Pernar je na sudu rekao i da je podnio prijavu protiv Hrvata jer su “krivotvorili dokumenta za posvajanje djece”. Dalje je naveo da prema njegovim saznanjima stranci ne smiju posvojiti dijete iz DR Konga.
Sudu rekao da je jedan od uhićenih Hrvata bio poznat kao žena Dalija Pintarić prije nego što je postao muškarac i uzeo ime Noha Kraljević. Rekao je da je, dok je bio žena, proglašen za LGBT osobu godine u Hrvatskoj. Pernar je kazao i da mu je Noah susjed u Zagrebu te da se kandidirao na izborima.
Na sudu ga je i identificirao, pokazujući na njega te govoreći da je rođen kao žena, a da sada tvrdi da je muškarac. Sudu je ispričao i da je Noah snimio dokumentarni film o svojoj tranziciji. Kazao je i da kao transrodna osoba ne može posvojiti dijete.
Ispitivali su ga odvjetnici Gideon Kalandanya i Kelvin Silwimba koji na sudu brane hrvatske državljane.
Odvjetnici optuženih pitali su Pernara jesu li dokumenti o posvojenju ovjereni na hrvatskom sudu, na što je odgovorio potvrdno. Pitali su i je li se žalio na proces posvojenja u Hrvatskoj, na što je on odgovorio da nije.
Pernara su također pitali je li išao u Kongo osporiti proces posvojenja, na što je on rekao kako nije te da nije nikoga ni poslao da to učini u njegovo ime. Na pitanje je li ranije sretao optužene ili djecu, rekao je da ih nije poznavao.
Obrana optuženih je Pernara pitala i o njegovu podcastu u kojem je svoj interes za slučaj opravdavao željom da se optužene osudi. Branitelji optuženih rekli su i da je Pernar na svojoj stranici širio govor mržnje, a zatim je došao do Ndole te su ga pitali je li snimao sudnicu, na što je on odgovorio da je.
Obrana je dalje rekla i da je Pernar u svom podcastu branio robovlasništvo, govoreći da su robovlasnici bičevali svoje robove jer su oni jeli šećernu trsku koja kvari zube.
Pernar je u tom trenutku povisio ton i prozvao branitelja Kalandanyju da mu stavlja riječi u usta.
“Gospodine, vi mi stavljate riječi u usta. Shvatite to kako hoćete. Ali ne slažem se s vama, to su gluposti!”, rekao je Pernar.
Branitelji su nakon toga sudu rekli da Pernarovo ponašanje i riječ “gluposti” predstavljaju ismijavanje i uvredljiv jezik te su od suda zatražili da se Pernara optuži za nepoštivanje suda i smjesti u zatvor. Odvjetnici obrane rekli su i da će ga optužiti za nepoštivanje suda.
Sud je odredio pauzu do 14 sati nakon koje će obavijesti obranu što je odlučeno o njihovu zahtjevu o nepoštivanju suda, odnosno o zahtjevu da se Pernara pošalje u zatvor.
Pola sata kasnije sutkinja se vratila u sudnicu, donijela je odluku da Ivan Pernar ne ide u zatvor nakon što se ispričao sudu.
M.Marković /Foto: Twitter
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
Komentiraj