Kad smo primili ovaj dokumenti nismo mogli vjerovati. Ovo je zbilja šokantno. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje kao staž priznaje vrijeme provedeno u agresorskim postrojbama.
Kako su slatke ustaške kune, pomislili smo u jednom trenutku, no nije problem u pripadnicima bivše agresorske vojske. Oni kune nisu htjeli, nisu ih očekivali, nisu ih priželjkivali. Oni su svoju paradržavu izgubili zbog snage hrvatskog oružja. Kad su izgubili svoju ‘državu’ dobra im je postala i Hrvatska.
Problem je, dakle, u hrvatskim vlastima koje su nagradile agresora, što je jedinstven slučaj u povijesti.
U konkretnom slučaju riječ je o pripadniku milicije u Vukovaru kojemu je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u radni staž priznao pet godina, devet mjeseci i 13 dana provedenih u “MUP Krajine Vukovar” .
Staž je priznat, piše u dokumentu, temeljem rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje – područnog ureda Vukovar, br. 7969 od 13. travnja 1999. godine.
Spomenimo da su nam poznati svi podaci o konkretnom slučaju, ali nas Zakon o zaštiti osobnih podataka (GDPR) onemogućuje objaviti ime i prezime i ostale pojedinosti bivšeg pripadnika agresorske vojske, a danas hrvatskog umirovljenika.
Trenutno nisu poznati podaci koliko Hrvatska isplaćuje takvih mirovina. Poslali smo upit Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje i kad dobijemo odgovor objavit ćemo ga.
Za sada možemo samo podsjetiti da su mediji objavljivali da je prema Statističkom izvješću HZMO, objavljenom u srpnju 2016. godine, Hrvatska plaćala 16.841 partizanskih, 7.531 domobranskih mirovina i 7.464 mirovina pripadnicima bivše JNA, ali i 50.140 mirovina Srbima iz bivše “SAO Krajine”, koji žive u Srbiji. najveći broj njih sudjelovao je pobuni protiv Hrvatske i pobjegao je iz zemlje.
Te mirovine se isplaćuju temeljem Zakona o konvalidaciji koji je donesen 1997. godine i sastoji se tek od četiri članka u kojima se ističe da se svi akti i odluke donesene od javnih institucija na području koja su bila pod zaštitom ili upravom Ujedinjenih naroda, konvalidiraju sukladno Ustavu, Ustavnom zakonu o ljudskim pravima i slobodama te ostalim zakonima RH.
Prema tom zakonu, u prosincu 2007. godine ministar gospodarstva Damir Polančec donosi pravilnik o konvalidaciji u mirovinskom osiguranju. Pravilnik je stupio na snagu 2008. godine i ukinuo je ograničenje roka za podnošenjem zahtjeva za konvalidaciju staža i mirovine.
No u tom Zakonu se navodi da se u mirovinski staž, kao staž osiguranja, “ne priznaje se razdoblje provedeno u aktivnoj službi ili u pričuvnom sastavu vojske, milicije ili teritorijalne obrane tzv. Republike Srpske Krajine i razdoblje provedeno na radu, u bilo kojem svojstvu, u Ministarstvu obrane ili Ministarstvu unutarnjih poslova tzv. Republike Srpske Krajine”.
Konačna brojka Krajišnika koji su zatražili i dobili mirovinska prava od Hrvatske, za vrijeme u kojem su se smatrali državljanima tzv. SAO Krajine je neočekivanih 46.697.
Znamo li da u RH ima 72. 112 umirovljenih branitelja (koji mirovinu prima temeljem Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata) ispada da Hrvatska tek nešto više mirovina plaća braniteljima nego pripadnicima agresorske vojske.
M. Marković/Foto:press