Pet godina je od katastrofalnog zagrebačkog potresa, koji je na današnji dan 2020. u 6.24 zatresao Zagreb s magnitudom 5,5 prema Richteru. Epicentar potresa bio je sedam kilometara sjeverno od središta Zagreba, u Markuševcu, a od zadobivenih rana umrla je 15-godišnja Anamarija Carević dok je 27 osoba ozlijeđeno.
Bio je to najjači potres u posljednjih 140 godina na zagrebačkom području, a nakon glavnog potresa, niti pola sata kasnije uslijedio je i potres magnitiude 5.0. U danima koji su slijedili dogodio se niz naknadnih potresa, kojih je do kraja 2021. zabilježeno oko 3500.
Potres se dogodio u vrijeme uvođenja epidemioloških mjera i straha koji se širio zbog novootkrivenog koronavirusa što je bila dodatna otežavajuća okolnost, a snimke rodilja ispred bolnice u Petrovoj, oštećeni toranj katedrale, kao i ulice i parkirani automobili zatrpani ciglama i kamenjem obišle su svijet i ostale upisane u kolektivnu svijest građana.
U potresu je znatno oštećena povijesna jezgra grada, a posljedice su pretrpjele i okolne, Zagrebačka i Krapinsko-zagorska, županije.
Srušene su ili oštećene brojne kuće, škole, crkve, bolnice, zgrade sudova, Vlade i Hrvatskoga sabora, ukupno 25 tisuća objekata pri čemu je više od šest tisuća privatnih i javnih zgrada postalo neupotrebljivo, a šteta je procijenjena na više od 11,6 milijardi eura.
Procjena je da će obnova trajati do 2030.
Pola godine nakon potresa donesen je Zakon o obnovi koji je zbog prvotnih loših rezultata doživio nekoliko izmjena, a promijenjeno je i nekoliko ministara u resornom Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na čijem je čelu sada Branko Bačić.
Uoči pete godišnjice potresa, kazao je kako je obnova u vremenskom smislu na pola puta, očekuje se da će trajati do 2030. godine, a u obnovu su dosad utrošene 2,04 milijarde eura.
Obnova je u potpunosti završila na 3815 lokacija od kojih se 3402 odnosi na privatne zgrade i kuće koje uključuju 35.748 stambenih jedinica, 413 na projekte obnove zgrada javne namjene i infrastrukture, a izgrađeno je i 38 zamjenskih obiteljskih kuća.
U ovome trenutku otvoreno je 766 gradilišta od čega se 98 odnosi na financiranje iz Fonda solidarnosti EU, pri čemu je na 556 zahtjevnija konstrukcijska obnova (282 kuća i 274 zgrada). Istovremeno, 36 višestambenih zgrada je u postupku nabave izvođača dok je 127 zgrada u postupku nabave za projektiranje.
Gradi se 26 zamjenskih obiteljskih kuća, a 24 su u postupku nabave izvođača te još 13 u postupku projektiranja. Posebnost je i postupak blokovske obnove zgrada pa je tako u Zagrebu u tijeku obnova kompleksa Mali Vatikan s 25 ulaza i 259 posebnih jedinica, a u raznim fazama obnove je još šest blokova.
U povodu pete obljetnice zagrebačkog potresa ministar Bačić obići će ujutro tri obitelji u Čučerju i Markuševcu kojima su izgrađene zamjenske obiteljske kuće, a potom će, zajedno sa ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek, u cjelovito obnovljenoj zgradi Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u Dežmanovoj 10 održati konferenciju za novinare o obnovi privatnih i javnih zgrada na području zagrebačkog potresa.
Hina/Foto: pxll
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izgubio je tužbu protiv Mire Bulja. Mesić je tužio Bulja…
Prodane su sve ulaznice za koncert Marka Perkovića Thompsona. Spektakl na Hipodromu bit će zapisan…
Austrija i Njemačka uvode zabranu ulaska Miloradu Dodiku! Kako piše austrijski Die Presse, osim Dodiku,…
Komentiraj