Kategorije Vijesti

Petar Pripuz oslobođen, Bandićevci osuđeni od 7 do 14 mjeseci zatvora

Širi dalje

Petar Pripuz, koji je nakon smrti Milana Bandića postao prvooptuženi u aferi Agram, danas je nepravomoćno oslobođen svih optužbi, od pogodovanja u zbrinjavanju otpada do nezakonitih zapošljavanja za što je krivima proglašeno nekoliko bliskih Bandićevih suradnika iz gradske uprave i tvrtki.



Nekadašnji pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićevog ureda Miro Laco i bivši tajnik zagrebačkog Sportskog saveza Zdenko Antunović proglašeni su krivima za nezakonita zapošljavanja na Bandićev zahtjev.

Ivan Tolić, bivši direktor ZET-a, osuđen je na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od 9 mjeseci. Miljenko Benko, bivši direktor Čistoće,  dobio je 8 mjeseci zatvora, a Vidoje Bulum, 7 mjeseci zatvora.

Miro Laco osuđen je na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od 14 mjeseci. Zdenko Antunović dobio je uvjetnu kaznu od 8 mjeseci s rokom kušnje od dvije godine.

Svi optuženi oslobođeni su optužbe da su Pripuzovim tvrtkama namještali poslove zbrinjavanja otpada, kao i zamjenu gradskog zemljišta s tvrtkom Bramgrad.

Od 12 optuženika koji su ostali u slučaju na objavi presude pojavilo se njih troje – Pripuz, Bulum, Laco te zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić.

Bandićevci krivi za zapošljavanja preko veze

Za nezakonita zapošljavanja Antunović je proglašen krivim u još jednoj točki optužnice zajedno s nekadašnjim direktorom Čistoće Miljenkom Benkom i bivšim direktorom ZET-a Ivanom Tolićem.

Laco je osuđen i da je po Bandićevom nalogu dao na raspolaganje službeni auto s vozačem Sandri Perković

za prijevoz iz Medulina u Zagreb, kako bi prisustvovala sjednici Gradske skupštine u kojoj je bila zastupnica s Bandićeve liste.

Laco je osuđen i za davanje službenog automobila Mariji Cahariji, tajnici u Uredu gradonačelnika, za privatno putovanje u Beč. Laco i Antunović proglašeni su krivima i zbog korištenja službenog automobila Grada Zagreba kojim je Antunović putovao u Njemačku i pritom uzeo dnevnice i pripadajuće troškove. Laco je proglašen krivim i zbog davanja službenog automobila Bandićevom šogoru Mili Macanu za put iz Zagreba u Poganu Vlaku.

 

Miro Laco i Zdenko Antunović proglašeni su krivima i za više slučajeva neovlaštenog korištenja službenih gradskih automobila. Riječ je o ustupanju službenog automobila s vozačem poznatoj TV voditeljici Mili Horvat za putovanje u Beč.

Automobil je neovlašteno dobila, smatra sud, i Antunovićeva poznanica Dijana Muhović za putovanja u Berlin i Tuzlu. Tu je uključen i prijevoz “Bandićevih mesara” koji su službenim vozilima Grada Zagreba putovali u Poganu Vlaku u BiH radi svinjokolje za osobne potrebe Milana Bandića.

 U točki u kojoj je Petar Pripuz oslobođen optužbe za nezakonito zapošljavanje Tihane Colić, sud je bivšeg direktora Gradske plinare, Ivana Tolića, ipak proglasio krivim, utvrdivši da je Tihanu Colić zaposlio po traženju tadašnjeg šefa Zagrebačkog holdinga Slobodana Ljubičića.

Za nezakonita zapošljavanja u tvrtkama unutar Zagrebačkog holdinga krivima su proglašeni Ivan Tolić, Miljenko Benko i Zdenko Antunović. Radi se o zapošljavanju Antunovićeve prijateljice Dijane Muhović u Podružnici Zagrebačkog holdinga – Upravljanje sportskim objektima. Zapošljavanje sina tadašnjeg direktora Čistoće, Stjepana Benka, u istu podružnicu.

Miro Laco kriv je, smatra sud, i za nezakonito zapošljavanje Pavle Šušković, kćerke Bandićeve poznanice.

Vidoje Bulum također je proglašen krivim za dva nezakonita zapošljavanja, opet po nalogu Milana Bandića. Radi se o zapošljavanju Zrinke Majerović i Bandićeve rođakinje Milkice Macan.

U optuženičkoj piramidi nakon Pripuza našli su se nekadašnji Bandićev savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, nekadašnji direktor Čistoće Miljenko Benko, zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, nekadašnja načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, direktor građevinske tvrtke Bramgrad Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum i pročelnik Bandićevog ureda Miro Laco.
Među optuženima u aferi Agram bio je i bivši šef Holdinga Slobodan Ljubičić, koji je zbog bolesti proglašen trajno nesposobnim za suđenje premda je, prema tvrdnjama Uskoka, za vrijeme suđenja višekratno prelazio granicu pa je proces protiv njega bio razdvojen.

I dok Uskok smatra da je tijekom višegodišnjeg suđenja dokazao optužbe protiv Pripuza te 15 suradnika pokojnog gradonačelnika i poslovnih partnera gradskih tvrtki, Pripuzov odvjetnik Anto Nobilo istaknuo je da u ovom slučaju nema ni kaznenog djela.

Uskokova tužiteljica Marta Šamota Galjer ustvrdila je da, “uzimajući u obzir rezultate dokaznog postupka, nesporno je dokazano da su okrivljenici počinili kaznena djela kako im se to stavlja na teret”.

Kazala je i da su okrivljenici postupali protivno zakonom propisanoj proceduri, sve kako bi pogodovali društvima prvookrivljenog Pripuza.

“Vidljivo je kako je Milan Bandić imao ne samo saznanja i kontrolu svih važnijih predmeta u gradskim uredima, kao što je bio ovaj sa zamjenom zemljišta s tvrtkom Bramgrad, već da je donosio i konkretne odluke kako se predmet ima riješiti”, zaključila je tužiteljica.

R.I. /Foto: pxll


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Puhovski: Oporba ima ideju da Turudić makne Plenkovića jer oni ne mogu

Haški  sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…

4 minute prije

Bulj: Srpska mafija je preko masona direktno povezana s hrvatskim zdravstvom

Predsjednički kandidat  Miro Bulj je žestoko napao premijera Andreja Plenkovića zbog uhićenja i afere Vilija…

17 minuta prije

Beroš bi već u ponedjeljak mogao na slobodu, plaćat ćemo ga još godinu dana

Hrvoje Petrač i dalje je u inozemstvu, nedostupan hrvatskoj policiji i istražiteljima, dok su se…

30 minuta prije