Premijer Andrej Plenković u podužem uvodnom izlaganju na početku današnje sjednice Vlade komentirao je niz tema, uključujući imenovanje Dubravke Šuice na mjesto potpredsjednice Europske komisije za demokraciju i demografiju te zabranu ulaska u zemlju delegaciji srpske vojske koju je nazvao “Vulinovih jedanaest”, po ministru obrane Srbije Aleksandru Vulinu.
– Činjenica da je Hrvatska nakon samo šest godina i dva mjeseca članstva u EU dobila u novoj Komisiji ulogu potpredsjednice znak je našega položaja u EU, našeg položaja kao države, kao Vlade i, što je najvažnije, političkog utjecaja na zbivanja na europskoj razini. To je poruka koju je bitno da u hrvatskoj javnosti razumiju naši građani, politički akteri, komentatori, analitičari. To je objektivno golemi uspjeh – rekao je Plenković.
– Hrvatska u zadnja dva mjeseca dobiva dvije uloge na europskoj razini kakve prije ne samo da nismo mogli zamisliti nego nismo imali ni približnu šansu da se nešto takvo dogodi – rekao je Plenković, dodajući da je važno da se ta postignuća dobro razumiju i internaliziraju.
– Imam dojam da neki ne mogu sakriti jal i ljubomoru. Šteta, šteta, šteta za njih. Ovo su momenti gdje bi trebali pokazati malo razine i visine zadovoljstva – rekao je Plenković.
Dodao je kako smo u vanjskopolitičkom smislu u zadnjih devet mjeseci napravili iskorake bez presedana u pozicioniranju hrvatskih dužnosnika na međunarodnoj razini te da je u tom razdoblju imenovano čak šest žena iz Hrvatske. – Malo sam razmišljao, čak šest žena. Šest žena u europskim institucijama u devet mjeseci – rekao je Plenković.
– Ako netko vodi računa o balansu, mislim da smo mi trenutačno među jačima – dodao je.
Osvrnuo se i na jučerašnji sastanak s predstavnicima inicijative “Spasi me” o borbi protiv nasilja u obitelji, nasilja nad ženom i djecom.
– Svjesni ste koliko smo političkog pritiska pretrpjeli što smo, za razliku od SDP-ove Vlade i glavnih zagovaratelja, imali političke hrabrosti ratificirati Istanbulsku konvenciju – rekao je Plenković, dodajući da se ništa od strahova i dezinformacija protivnika te konvencije nije ostvarilo niti će se ostvariti.
– Ama baš ništa. Ni milimetar. I to treba stalno ponavljati. Ali smo, za razliku od onih kojima je to bila glavna tema i kojima je prošao cijeli mandat da ga nisu ratificirali, imali političke hrabrosti – rekao je Plenković, dodajući da je sto posto siguran da treba pooštriti sankcije za obiteljsko nasilje.
Plenković se osvrnuo i na prošlotjedni boravak u Orašju u BiH gdje su podijeljeni ugovori za projekte potpore Hrvatima u BiH, “koji su kontinuitet naše politike”.
– Čujem neke komentare zašto to radimo, kako ima novca za Hrvate u BiH. Ima novca za Hrvate u BiH i bit će novca za Hrvate u BiH. Kao što ima za zdravstvene djelatnike, prosvjetne djelatnike, mora biti novca za Hrvate u BiH i za Hrvate u Srbiji jer je to dio našeg političkog odabira, to je politika. Biramo da pomognemo našim sunarodnjacima u zemlji koja nam je susjedna, prijateljska, koju tretiramo s respektom. Želimo da njihov položaj, identitet, kultura, obrazovanje bude bolje. To su sve vrlo konkretni projekti i u tom smjeru ćemo nastaviti – rekao je Plenković.
Plenković se na kraju uvodnog izlaganja na početku sjednice Vlade, jednog od dužih u svom mandatu, osvrnuo na subotnju situaciju kad je delegacija srpske vojske s uniformama pokušala ući u zemlju kako bi izrazili pijetet žrtvama u Jasenovcu. Rekao je da nam je susjedna zemlja željela inscenirati provokaciju na događaju koji to ne bi smio biti te da su trebali najaviti dolazak.
– Pavle Vuisić rekao je u ”Ko to tamo peva”: “Propisi su propisi.” Njih treba poštovati – rekao je Plenković, pa dobacio ministru prometa Olegu Butkoviću: – Evo, Butković voli taj film.
– I zato smo mi rekli da Vulinovih jedanaest ne može ući u Hrvatsku jer nisu bili najavljeni po propisu – dodao je i naglasio važnost zaštite srpske manjine u Hrvatskoj i da je policija vrlo brzo otkrila sve napadače na Srbe.
lenković je istaknuo da je zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac jučer na svoj način rekao da današnja suvremena Hrvatska nema veze s NDH te da Hrvatska nije faktor nestabilnosti, ali i da ova Vlada nije ta koja kreira klimu nesnošljivosti.