Premijer Andrej Plenković izjavio je nakon videokonferencije sa stručnjacima u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici da je Hrvatska od samog početka reagirala izrazito dobro u sprječavanju širenja koronavirusa te da mjere relaksiranja ne smiju biti prenagle.
Plenković je rekao da je, komparativno gledajući, Hrvatska izrazito dobro reagirala pravovremenim i poprilično restriktivnim mjerama koje su rezultirale sporim širenjem zaraze i ipak niskom stopom smrtnosti u prvih nekoliko tjedana epidemije.
Izvijestio je da su se na sastanku mogle čuti procjene znanstvenika da je Hrvatska imala dobru strategiju od samog početka, u usporedbi sa zemljama koje su mnogo bogatije od nas, imaju jaču istraživačku zajednicu, centre i zdravstvene sustave te u konačnici i više sredstava na raspolaganju.
Plenković smatra da treba nastaviti s politikom koja neće dovesti do bilo kakvog problema u okviru zdravstvenog sustava, “što znači da moramo nastaviti s nabavom kvalitetne zaštitne opreme i zahvaliti na požrtvovnosti zdravstvenom osoblju te u ovoj fazi provoditi restriktivne mjere kalibrirajući ih sukladno potrebama hrvatskog gospodarstva”.
“Radimo na pravnoj formulaciji odluke vezanoj uz tržnice”
“Naš cilj da sve te mjere relaksiranja budu primjerene epidemiološkim preporukama i procjenama, da ne bi s prenaglim relaksiranjem došlo do povećanja broja oboljelih”, ustvrdio je.
Kaže da će se ići s mjerama koje će omogućiti da sve ono što proizvode naši poljoprivrednici i OPG-ovi bude konzumirano na primjeren način, da se “građanima omogući iskorak prema tržnici, ali ne na način kako je to bilo ranije”.
“Ići ćemo na relaksiranje mjera”, rekao je Plenković dodajući kako čekaju procjene epidemiologa.
Potvrdio je da bi to moglo biti i prije Uskrsa, izvijestivši da se trenutno u vladi radi na pravnoj formulaciji odluke koja će pokriti to pitanje.
Samodisciplina i odgovornost su ključne
Apelirao je da se građani ponašaju jednako odgovorno kao do sada iako je najavljeno toplije vrijeme, što je izazov, da budu strpljivi i imaju povjerenje prema vlastima i stručnjacima te da se drže temeljne preporuke o društvenoj distanci jer su “samodisciplina i odgovornost ključne”.
Kao posebno zanimljivu opasku jednog od znanstvenika sa sastanka izdvojio je onu o tome da je najveći rizik unutar obitelji i da se najčešće širi od najbližih.
“Stoga je zaista važno čuvati se i biti oprezan u svemu što poduzimamo kako ne bi došlo do negativnih posljedica.”
Rast popularnosti
Komentirao je i rezultate pojedinih anketa koje govore o rastu povjerenja građana prema vlastima.
“Ta vrsta povjerenja je signal da vlada pravilno upravlja ovom krizom i brine o interesu građana”, ocijenio je.
Prvi sastanak putem videokonferencije s hrvatskim znanstvenicima, stručnjacima za javno zdravstvo, molekularnim biolozima, epidemiolozima, infektolozima i virolozima iz Hrvatske i inozemstva održao je 25. ožujka.
R.I. Hina/Foto:pxll
Severina je u intervjuu za Klix.ba govorila o novogodišnjem koncertu u Sarajevu, kao i svim životnim…
Predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić oštro je kritizirala stanje u državi, upozorivši na korupciju u…
Dragan Primorac, HDZ-ov predsjednički kandidat na nadolazećim izborima, komentirao je izjavu predsjednika Zorana Milanovića, koji…
Komentiraj