U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održana je sjednica vlade. Na početku sjednice javnosti se obratio premijer Andrej Plenković.
Plenković je najprije rekao kako su ispunjeni svi uvjeti da se poveća osnovica plaće za 240 tisuća zaposlenih u javnom sektoru. Plaće im se dižu za 6 posto od 1.10. ove godine i za još 2 posto od 1. travnja sljedeće godine. Govorio je i o drugim materijalnim pravima o kojima su vlada i sindikati postigli dogovor ovoga tjedna.
“Mislim da je ovaj dogovor bio jako dobar i pravovremen”, kaže premijer dodajući da će nastaviti raditi i razgovarati sa sindikatima, ovisno o gospodarskoj situaciji u zemlji.
Premijer je govorio i o statističkim podacima vezanima za plaće, a podsjetio je i na odluku o povećanju minimalne plaće koju je vlada donijela. Broj zaposlenih povećan je za 164 tisuće u mandatima njegovih vlada u proteklih šest godina, a povećao se i broj osiguranika, kaže premijer.
U Berlinu se, kaže premijer, susreo i s Hrvatima koji ondje žive, a sudjelovao je i na kongresu na kojemu se govorilo o proširenju Europske unije i o energetskim temama od kojih su za Hrvatsku osobito važni proširenje LNG terminala na Krku i širenje mreže Jadransko-jonskog plinovoda. Zadovoljan je, kaže, širokom potporom članica Unije članstvu Hrvatske u eurozoni i Schengenu.
“Uloga Sberbanka je rezultat odluke bivše uprave, a ne odabira vlade”
“Mi konkretnih, opipljivih informacija o pozadini ove poslovne informacije nemamo. Nemamo nikakvih službenih saznanja. Nama je sasvim jasno da s ovom transakcijom očito nije bila upoznata ni Uprava. Podsjećam da je uloga Sberbanka rezultat odluka bivše Uprave Agrokora, a ne odabira vlade”, rekao je premijer.
i smo u proteklih nekoliko mjeseci kao vlada i nadležna tijela, govorimo o provedbi više paketa sankcijskog režima koji postoji prema Rusiji, komunicirali s Upravom Fortenove u pogledu suočavanja s ovim i vodeći računa o ukupnoj gospodarskoj i financijskoj sigurnosti”, rekao je premijer.
“U Rusiji se odvilo nešto na što Hrvatska nije mogla utjecati”
Plenković je rekao i kako se očito u Rusiji, nakon što su mirovinski fondovi odustali od kupnje, odvilo nešto na što Hrvatska nije mogla utjecati te da nije provedeno ni dubinsko snimanje kompanije niti su zatražene dozvole od nadležnih tijela u EU.
“Tijela RH surađivat će s drugim tijelima kako bi se u potpunosti sagledalo što se dogodilo, tko je ulagač i je li sve provedeno na zakonit način”, kaže premijer pa dodaje:
“Nama je najvažnije da kompanija funkcionira normalno, to je bitno za gospodarski sustav RH. Tu zasad sve funkcionira normalno i bez problema.”
Hina/Foto: cropix