Prema najavi, Andrej Plenković stigao je u Grčku gdje je s vrhom Europske unije obišao granicu koja sve više osjeća pritisak migranata iz Turske.
Plenković je zajedno s šeficom Europske komisije Ursulom von der Leyen, predsjednikom Europskog vijeća Charles Michelom, predsjednikom Europskog parlamenta Davidom Sassolijem te grčkim premijerom Kyriakos Mitsotakisom obišao kopnenu granicu s Turskom kako bi stekao bolji uvid u migracijsku krizu.
“Došli smo izraziti potporu grčkoj vladi, ali i zajedničku europsku odlučnost da se nađe rješenje za ovu novu potencijalnu krizu”, kazao je Plenković na press konferenciji.
Pohvalio je grčkog premijera što nije dopustio ilegalne migracije. “Grčka je štit i vanjska granica Europske unije”, kazao je hrvatski premijer.
Spomenuo je kako je i Hrvatska na migrantskoj ruti. “I u našem interesu je da grčka granica ostane neporozna”.
Kazao je da čvrsto stoje uz Grčku i da će poslati poruku Turskoj. “Poslat ćemo Turskoj poruku da dobri odnosi između EU i Turske ovise o obje strane”, kazao je.
PVRH @AndrejPlenkovic: Poslat ćemo poruku 🇹🇷 da dobri odnosi s 🇪🇺 ovise o jednima i drugima te ćemo raditi na tome da se pronađe političko rješenje ovog problema. Kao predsjedavajuća članica želimo spriječiti ponavljanje situacije iz 2015. i 2016. pic.twitter.com/07BrNDE4yo
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) March 3, 2020
Poručio je da će se naći diplomatsko i političko rješenje koje će deeskalirati situaciju. ‘Želimo spriječiti ponavljanje situacije iz 2015. i 2016.”, poruka je Plenkovića.
Helikopteri, brovi i novac za Grčku
Na konferenciji za novinare europski čelnici kazali su kako je situacija teška i zahtjevna, ali na pameti treba imati ljudsko dostojanstvo.
Novinarima se obratila Ursula von der Leyen.
“Grčke vlasti se bore s teškim zadatkom”, rekla je i zahvalila svima uključenima u neumorne napore. “Grčke brige su i naše brige. Ovo nije samo grčka nego granica EU-a. Danas sam ovdje kao Europljanka. Želim izraziti i suosjećanje prema migrantima”, dodala je.
Nakon preleta grčko-turske granice u blizini grada Orestiada o aktivnostima i stanju na granici saslušali smo izvješće predstavnika grčke vojske i policije. Izrazili smo solidarnost i potporu 🇬🇷 i premijeru @PrimeministerGR zajedno s @vonderleyen, @CharlesMichel i @EP_President. pic.twitter.com/3ldrgmD0Sl
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) March 3, 2020
“Žalim reći da smo solidarni s Grčkom. U potpunosti sam spremna pomoći grčkim vlastima. Frontex je spreman poslati na granicu svoj tim, jedan brod i šest patrolnih brodova, tri helikoptera, jednu letjelicu, 100 službenika na granice. 700 milijuna eura smo spremni izdvojiti za pomoć Grčkoj u obrani granice. To će se iskoristiti za uspostavu infrastrukture.
Treće, radimo po zahtjevu zaprimljenom od Grčke koja može očekivati i medicinske zalihe i pomoć. Michel, Davide, Andrej i ja ostat ćemo u bliskom kontaktu i pratiti situaciju. Ovo nije samo grčki problem nego problem EU-a koji ćemo rješavati skupa. Oni koji pokušaju razjediniti Europu će se razočarati. Držat ćemo se skupa i pobijediti. Turska nije neprijatelj, a ljudi nisu sredstvo za ostvarenje cilja. Toga se svi trebamo sjetiti u nadolazećim danima. Zahvaljujem Grčkoj koja je štit Europe”, kazala je predsjednica Europske komisije.
Starting my visit to #Greece to assess efforts to protect the border. Flying along the Evros river to inspect the situation on the Greek-Turkish border along with 🇬🇷 PM @kmitsotakis, @EP_President David Sassoli, @eucopresident Charles Michel and 🇭🇷 PM @AndrejPlenkovic. pic.twitter.com/CFboLsSUsr
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 3, 2020
Zahvaliti Grčkoj stigao je i predsjednik europskog parlamenta David Sassoli.
“Tu smo i zato da bismo Turskoj rekli da želimo dijalog te je pozvali da poštuje dogovore. Mislim da su to znakovi koje treba shvatiti EU parlament. Moramo se vratiti u Bruxelles kako bismo se dogovorili oko zajedničke politike. Trebamo dugoročnu i kratkoročnu strategiju”, kazao je.
Na društvenim mrežama se uoči press konferencije oglasio i šef Europskog vijeća Charles Michel.
“U potpunosti podržavamo napore Grčke. Važno je štiti granice ali pritom poštivati međunarodno pravo, ljudska prava i dostojanstvo”, napisao je Michel.