Konferencija „Hrvatska kakvu trebamo – Ekonomska politika u funkciji podizanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva“ održava se u Koprivnici, a na njoj se obratio i premijer Andrej Plenković.
Na panel diskusiji pod nazivom “Pokretači gospodarstva u vrijeme krize – kakva nas budućnost očekuje?“ sudjeluju Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke, Davor Filipović, ministar gospodarstva i održivog razvoja, Emil Tedeschi, predsjednik Uprave Atlantic grupe, Dinko Lucić, predsjednik Uprave Privredne banke Zagreb i Pavao Vujnovac, predsjednik Uprave ENNA grupe.
Predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić istaknula je na konferenciji kako Podravka ove godine obilježava 75 godina poslovanja
“To je dugo vremensko razdoblje, međutim, mi smo odlučili da obilježavanje te 75. godišnjice nećemo činiti proslavama, nego smo sredstva isplatili kao znak prepoznavanja doprinosa i energije koju su naši radnici uložili. Na plaći im je isplaćen dodatak od 750 kuna, isto kao podrška u izazovnim vremenima”, navela je.
“Mi u Podravci mislimo da Hrvatska koju trebamo je Hrvatska u kojoj svatko od nas čini sve što može i što je u njegovoj ili njezinoj moći da svojim radom da doprinos, u našem slučaju, razvoju kolektiva, uspjehu kolektiva i poboljšanju materijalnih prava zaposlenika’ dodaje, dodavši da su u Podravci poboljšali i materijalna prava zaposlenika, te da su u godinu i pol plaće povećane između 850 i 1450 kuna, ovisno o stručnoj spremi.
Godišnjicu poslovanja zaposlenicima Podravke čestitao je i premijer Andrej Plenković, koji se osvrnuo i na aktualnu situaciju u gospodarstvu.
“Mislim da su okolnosti u kojima svi gospodarstvenici rade sve samo ne uobičajene. Izuzetno su zahtjevne. Nalazimo se u kontekstu nekoliko isprepletenih kriza koje zahtijevaju snažan odgovor države i gospodarskih subjekata” rekao je Plenković.
“Politika Vlade i moj osobni cilj su držati tri temeljne točke u fokusu. Prvo, zadržati političku stabilnost. Na samo jednim izborima u državama članicama EU potvrđena je dosadašnja vlada, u Latviji.
Drugo, zadržati socijalnu koheziju u društvu unatoč ovakvih krizama. Poduzimati mjere da društvo ipak zadržati kroz načelo solidarnosti jednu homogenost i zajednički prebrodi period u kojem se nalazi.
Treći je izbjeći socijalnu frakturu. Socijalna fraktura je kada se dio građana osjeća bespomoćnim, kada su im primanja niska, kada ne vidi perspektivu i kada svoju lošu poziciju nastoji realizirati na način koji nije u skladu s demokratskim metodama. To je u krizama posebno važno da shvatimo zašto naše politike postoje”, kazao je.
“Ja na svoje djelovanje sada moram već sagledavati kroz šest godina koje su iza nas. Iza nas je da smo u dobrim godinama vodili odgovornu politiku upravljanja javnim financijama. Hrvatska je išla iz politike deficita u politiku suficita, postupno dizala kreditni rejting. To se dogodilo sustavnom politikom. Mi smo učvrstili gospodarstvu, tu je država bila odgovorna”, poručio je Plenković.
Hina/Foto: cropix