Plaćanje ratne odštete jedna je od tema o kojima premijer Andrej Plenković želi raspravljati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem kad on, na poziv predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, dođe sredinom veljače u Zagreb.
Tu poprilično jaku vijest premijer je pustio usred rasprave u Europskom parlamentu, odgovarajući na pitanje IDS-ova europarlamentarca Ivana Jakovčića o tome “što znači taj dolazak Vučića u Zagreb i što on donosi zapadnom Balkanu”.
“Nema oko toga mistifikacija kako se čini po medijima. Vučića vidim gotovo svaka dva mjeseca na raznim međunarodnim forumima. Točke dnevnog reda našeg susreta u Zagrebu bit će: nestale osobe, pitanja iz rata, ako želite i ratna odšteta, te zakon koji je Srbija usvojila proširujući jurisdikciju za ratne zločine izvan svog teritorija. Postoji dobra volja s hrvatske strane da vidimo kako te prepreke riješiti – odgovorio je Plenković.
Kasnije, na zajedničkoj konferenciji za novinare s Plenkovićem, predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani pohvalio je činjenicu da je iz Hrvatske stigao poziv Vučiću u službeni posjet, što je bila neobična pohvala s obzirom na to da je izrečena pred premijerom koji Vučića nije zvao
Vlada je priopćenjem Ministarstva vanjskih poslova čak sugerirala da ovaj trenutak ne smatra dobrim za posjet na najvišoj razini.
No, Tajani kaže da taj poziv i taj posjet “otvara put boljim odnosima kandidatkinje Srbije i države članice Hrvatske”.
Bolji odnosi sa Srbijom postali su važni za najviše dužnosnike EU jer nova strategija Europske komisije za zapadni Balkan, koja je objavljena upravo jučer u Strasbourgu nedugo nakon Plenkovićeva govora, prvi put spominje 2025. godinu kao najraniji mogući rok ulaska Crne Gore i Srbije u EU.
Na novinarsko pitanje Plenković je dalje problematizirao “tajming posjeta”, spomenuvši i da je “sama predsjednica prije par mjeseci odgodila posjet koji se tada trebao dogoditi”.
“Ne trebaju nam bilateralni posjeti da bismo stvarali normalne, civilizirane preduvjete za život naših sugrađana – dodao je. Prvi put rekao je i da, u trenutku kad se neformalno susreo s Vučićem u Davosu, nije ‘stekao dojam da je definitivno prihvaćen datum o kojem je riječ’.
“Između toga dogodile su se vrlo neozbiljne i netočne kvalifikacije ministra vanjskih poslova Dačića na izložbi u New Yorku, gdje je mene direktno prozvao, i zbog toga je reagiralo naše Ministarstvo vanjskih poslova. Da je na isti način ministar prozvao predsjednicu, MVEP bi uputio isti sadržaj note”, rekao je premijer Plenković.
MP/Foto:reuters
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Komentiraj