Budimpešta ne želi da NATO savez postane “protukineski” blok i u tome ga neće podržavati, rekao je mađarski šef diplomacije Peter Szijjártó.
Szijjártó je na marginama summita NATO-a u Washingtonu također kazao da bi primanje Ukrajine u vojni savez oslabilo jedinstvo njegovih zemalja članica.
U nacrtu završne izjave sastanaka Kina se opisuje kao akter koji presudno omogućuje ruske ratne napore u Ukrajini te se za Peking kaže da i dalje predstavlja sustavne izazove za Europu i njezinu sigurnost.
Kina je dokument nazvala pristranim i ocijenila da “sije razdor”.
“NATO je obrambeni savez, ne možemo ga organizirati tako da bude protukineski blok”, rekao je Szijjártó za mađarsku državnu televiziju na pitanje novinara o naporima NATO-a da proširi savezništva u indo-pacifičkoj regiji.
Kina je važan trgovinski i investicijski partner Mađarske, a druge članice Europske unije traže načine kako da postanu manje ovisne o Pekingu.
Žestoka poruka Mađarske
Mađarski premijer Viktor Orban se u ponedjeljak sastao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i s njime raspravljao o mogućem mirovnom sporazumu za Ukrajinu, nakon što je prije toga posjetio Kijev i Moskvu.
Njegov je sastanak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razljutio neke vođe EU s obzirom na to da blok nastoji izbjegavati kontakte s Moskvom na visokoj razini.
Saveznici u Washingtonu su u nacrtu zajedničke izjave ponovo potvrdili potporu Kijevu na putu prema članstvu u NATO-u.
“Primanje Ukrajine ne bi osnažilo, već oslabilo jedinstvo saveza s obzirom na potpuno suprotne stavove o njihovom članstvu. Ukrajinsko članstvo u NATO-u ne bi ojačalo ni obrambeni karakter saveza jer bi u praksi stvorilo rizik otvorenog sukoba između Rusije i NATO-a”, kazao je Szijjártó.
Hina/Foto: epa