Kategorije Vijesti

Portal hrvatske povijesti! Otkriven spomenik žrtvama Široke Kule iz 1991.

Širi dalje

Širokoj Kuli u blizini Gospića otkriven je u srijedu spomenik za 47 civilnih žrtava Široke Kule i okolnih mjesta, a polaganjem vijenaca odana je počast  “simbolu hrvatskog mučeništva i slobode”. Spomenik Portal hrvatske povijesti rad je akademskog kipara Petra Dolića.

Lokalni lički Srbi i milicajci tzv. SAO Krajine počinili su prije 30 godina stravičan pokolj nad 34 Hrvata u malenom ličkom mjestu Široka Kula. Prije rata u selu Široka Kula, 11 kilometara udaljenom od Gospića živjelo je 900 ljudi, a od toga su trećinu činili Hrvati.

Tog 13. listopada 1991. pobunjeni Srbi ubili su osam Hrvata, a pokolj se zatim nastavio i idućih dana. Krvnici su mučki likvidirali  djecu, starce, žene… Nikoga nisu poštedjeli. Ni mladića od 17 godina, ni starca od 95.

Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved izrazio je sućut obiteljima nedužnih civilnih žrtava i rekao da je Domovinski rat “prepun žrtava bez krivnje, stradalih samo zato što su bili Hrvati”.

U Širokoj Kuli najstarija je žrtva imala više od 95 godina, a najmlađa, Verica Nikšić, tek 13 godina, rekao je ministar Medved i zahvalio inicijatorima za podizanje spomenika s imenima žrtava kako bi i “buduće generacije mogle vidjeti imena i starost tih žrtava, da budu stalni podsjetnik da sloboda koju danas u Hrvatskoj uživamo nije darovana, već skupo krvlju plaćena”.

“Neka ova imena budu putokaz onima koji su obeshrabreni, svjetionik svima onima koji lutaju u mraku, neka podsjećaju sve buduće generacije na žrtvu hrvatskog naroda, ali i ohrabrenje da pronalazimo rješenje za sve izazove novog vremena”, rekao je, ističući da time njihova žrtva ”neće biti uzaludna”.

“U masovnim i pojedinačnim grobnicama, stratištima u Širokoj Kuli pronađeno je 25 tijela, od kojih je 24 identificirana, a Ministarstvo hrvatskih branitelja intenzivno traga za još deset nestalih iz Široke Kule i okolnih mjesta”, rekao je ministar Medved i dodao da “posebnu sućut izražava obiteljima još uvijek nestalih žrtava i obiteljima svih 1858 još uvijek nestalih osoba u Domovinskom ratu”.

Ministar Medved je ocijenio da su zatvorske kazne od 15 i 20 godina izrečene sedmorici počinitelja ratnog zločina u Širokoj Kuli “tako male da na tom tragu Vlada Republike Hrvatske, MUP i pravosuđe čine napore da bi počinitelji bili osuđeni onako kako zaslužuju zbog počinjenja ovih najtežih, monstruoznih kaznenih djela”.

Kako je rečeno prilikom otkrivanja spomenika – kamene gromade s popisom ubijenih, u Širokoj Kuli se sjećamo i odajemo počast žrtvama tog i okolnih mjesta te Perušića, koje su zvjerski poubijane od ruke svojih susjeda i završile život mučeničkom smrću, zapaljene u kućama i pobacane u duboke jame.

Generalni vikar mons. Marinko Milićević udijelio je žrtvama Božji blagoslov, a svijeće su zapalili i cvijeće pokojnicima položili, uz obitelji žrtava, ministar Tomo Medved, saborska zastupnica Anita Pocrnić Radošević, ličko-senjski župan Ernest Petry, gradonačelnik Gospića Karlo Starčević te predstavnici vojske, policije i udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Učenica sedmog razreda osnovne škole Verica Nikšić, najmlađa žrtva pokolja, u smrt je pošla s majkom Mandicom i susjedima koje su četnici ‘sklonili’ u podrum jedne kuće.

Među nevinim žrtvama bila je i srpska obitelj Rakić.

Oni su htjeli zaštititi svoje susjede no svoju su dobrotu i čestitost platili životom. Svih petero članova te obitelji pripadnici milicije tzv. SAO Krajine odlučili su smaknuti zbog sumnje da preko radio stanice surađuju sa hrvatskim postrojbama.

Ubijeni i Srbi koji su štitili Hrvate

Lišili su slobode Maneta Rakića, njegove sinove Dragana i Milovana i kći Radmilu, potom im vezali ruke i zatvorili usta ljepljivom trakom, uveli ih u kombi vozilo i prevezli do jame ‘Golubnjača’. Tamo su ih likvidirali hicima iz vatrenog oružja i bacili u jamu.

Lucija, Manetova supruga, silovana je i živa zapaljena u svojoj vikendici.

Skupina od 11 mještana život je završila nakon što se sklonila u podrum zapaljene kuće. Četnici su ušli u podrum i ubili ih osmero. Troje ljudi koji su preživjeli napad izašli su iz podruma i tad su ubijeni.

Tijela to troje su potom odvukli u zapaljenu staju. U njoj nije bilo stoke jer su već sve bili opljačkali. Neke su starce zaklali po kućama koje su poslije zapalili.

Hrvati, koji su uspjeli izbjeći smaknuće, pobjegli su izvan sela i sakrili se u živicu, čekajući noć. Uslijedilo je veliko nevrijeme, što je preživjelima bilo dodatno ‘osiguranje ‘ te su pobjegli u Perušić.

Ostaci žrtava toga zločina pronađeni su u okolnim jamama, ponajviše u Golubnjači. Mnogi posmrtni ostaci ubijenih još nisu pronađeni.

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Kajkić prijavio, DORH odmah pokrenuo istragu protiv Srpkinje iz Vukovara

Vukovarsko županijsko odvjetništvo potvrdilo je za RTL Danas da će provesti izvide u slučaju Slavka…

3 sata prije

Selak Raspudić: Kupit ću Tomaševiću karte za Thompsona, da se zabavi nakon izbora

Marija Selak Raspudić je prva kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba, a kandidaturu je objavila 40 dana…

3 sata prije

Sedmero uhićenih iz Ministarstva vanjskih sve priznalo. Objavljeni detalji krađe

Uskok je, na temelju svojih izvida, pokrenuo istragu protiv petorice službenika Ministarstva vanjskih i europskih…

3 sata prije