Zaraza je potvrđena kod jednog muškarca i njegova sina, učenika u osnovnoj školi “Branka Ćopića”.
Šeranić je kazao da je muškarac smješten u bolnicu, a dijete je pod nadzorom. Škola je zatvorena dok se ne provede potpuna dezinfekcija.
“Vrijeme je da poduzmemo predviđene mjere”, kazao je Šeranić na konferenciji za novinstvo u Banjoj Luci.
Muškarac koji je obolio od virusa COVID-19 radi u Italiji, a u Banjonj Luci mu žive supruga i sin. Sam se javio liječnicima po dolasku iz Italije radi testiranja pošto je osjetio simptome poput povišene tjelesne temperature. Njegovo stanje, kako tvrdi ministar zdravlja, stabilno je i osjeća se razmjerno dobro.
Tijekom dana bit će provedeno testiranje djece koja su bila u kontaktu s oboljelim učenikom, a građanima je dana uputa da postupaju sukladno ranije predviđenim mjerama poput pojačane osobne higijene i samoizolacije u sumnjivim slučajevima.
Ravnatelj Kliničkog centra u Banjoj Luci Vlado Đajić kazao je da imaju način provoditi testiranja, a unutar posebnog odjela imaju osiguran prostor za smještaj do 50 pacijenata koji eventualno obole od koronavirusa.
Gradonačelnik Banje Luke Igor Radojičić kazao je da su gradske vlasti spremne reagirati, a građanima starije dobi preporučio je pojačane mjere opreza i suzdržavanje od sudjelovanja na masovnim skupovima.
“Ništa se neće posebno mijenjati. Radi o se o preventivnim mjerama vezanima za jednu obitelj i jednu školu”, kazao je Radojičić.
U srijedu je i Slovenija potvrdila prvi slučaj. Oboljeli je Marokanac koji živi u Sloveniji u koju se vratio preko Italije, gdje je najprije sletio avionom.
Način prijenosa u Sloveniji za sada nije poznat.
Prema prvim pretpostavkama slovenskih infektologa iznesenih kasno sinoć na konferenciji za novinare, taj pacijent nije inficiran u Sloveniji nego vjerojatno u Maroku, no to se još treba definitivno utvrditi, objavio je u jutarnjim vijestima Slovenski radio.
Kako jutros prenose slovenski mediji, pozivajući se na ministarstvo zdravstva, riječ je o muškarcu starom “oko 60 godina” koji se u srijedu javio svom liječniku sa simptomima visoke temperature, kašlja i teškoća u disanju, pa je poslan na ljubljansku kliniku za infektivne bolesti.
Budući da nije po predviđenom protokolu svog liječnika telefonom obavijestio o simptomima i sumnji na zarazu nego je osobno došao u ambulantu, pod nadzor će se zbog mogućeg prijenosa staviti i njegov liječnik, a istražuje se s kojim je osobama u međuvremenu bio u kontaktu, kako bi se i one identificirale i spriječilo moguće daljnje širenje zaraze, prenose danas slovenski mediji.
Slovenska vlada u odlasku u četvrtak će na redovitoj sjednici raspravljati o potrebnim mjerama pošto je kasno u srijedu navečer potvrđen prvi slučaj oboljelog od novog korona virusa.
U Hrvatskoj je do sada zabilježeno deset slučajeva korona virusa.
Broj žrtava korona virusa u kontinentalnoj Kini premašio je granicu od 3000 s 31 novom smrću, objavile su u četvrtak kineske vlasti.
Najmanje 3.012 osoba umrlo je u Kini (bez Hong Konga i Macaoa) od izbijanja epidemije u Wuhanu, glavnome gradu središnje pokrajine Hubei.
Većina žrtava te epidemije u Kini, njih 2.305, umrla je upravo u Wuhanu.
Karantena uvedena u Wuhanu i pokrajini od kraja siječnja te ograničenja putovanja čini se da su dala rezultate jer zadnjih tjedana opada broj mrtvih.
Međutim, broj novozarežnih je 139, što je u porastu u odnosu na jučerašnji dan (srijedu) kada je bilo 119 novozaraženih.
Ukupno je u Kini potvrđeno 80.409 slučaja korona virusa, objavilo je u četvrtak ministarstvo zdravstva.
Samo je pet novih slučaja potvrđeno izvan pokrajine Hubei.
Kinu danas zabrinjava dolazak virusa iz inozemstva jer je epidemija Covid-19 danas prisutna u 80 drugih zemalja i teritorija.
Izvan kopnene Kine, korona virus je zarazio 14.539 osoba, od kojih su umrle 264, prenosi agencija AFP na temelju službenih podataka do srijede navčer.
Zatvoreni tisuće škola
Gotovo tristo milijuna učenika u svijetu ne ide na nastavu, a Italija je zadnja u nizu zemalja koje zatvaraju škole ne bi li zaustavile širenje virusa COVID-19 koji sije paniku diljem planeta i prijeti svjetskom gospodarstvu, piše u četvrtak agencija AFP.
Italija, prvo žarište u Europi, koja je u srijedu prešla prag od sto umrlih (107 umrlih od 3.089 oboljelih), uvela je nesvakidašnje mjere i u četvrtak zatvorila sve škole i sveučilišta do 15. ožujka.
U Južnoj Koreji, drugom najvećem žarištu zaraze nakon Kine sa 145 novih slučajeva u četvrtak čime je ukupno 5.766 zaraženih od kojih je 35 umrlo, škole i jaslice bit će zatvorene još tri tjedna.
I u Iranu, gdje su vlasti izvijestile o još 15 umrlih (ukupno 92 umrla od 2.922 zaražena), škole se zatvaraju, kulturna i športska događanja se otkazuju, a radno vrijeme je skraćeno u državnoj upravi.
Trinaest zemalja je zbog epidemije moralo zatvoriti sve škole, što je pogodilo 290 milijuna učenika u svijetu, navodi UNESCO koji govori o “brojevima kakvi dosad nisu viđeni”.
No drastične mjere kakve je uvela Kina koče njezino gospodarstvo, što se negativno odražava na svjetski rast.
Ravnateljica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgijeva rekla je u srijedu da kriza zahtijeva “odgovor na svjetskoj razini” pošto su zemlje članice te ustanove najavile “svu potrebnu pomoć radi ograničavanja posljedica” epidemije i poticanja rasta.
U Sjedinjenim Državama, gdje su zabilježena dva nova nakon 11 smrtnih slučajeva, epidemija je glavna tema razgovora koja zabrinjava sve sektore djelatnosti, pokazuje studija američke središnje banke.
Kongres je pristao izdvojiti više od osam milijarda dolara za suzbijanje epidemije.
R. I. Hina/Foto: epa
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj