Velika je uzbuna među čelnicima obavještajne zajednice u Hrvatskoj i velikom broju generala HV-a. Posebno je uznemiren načelnik Glavnog stožera general Drago Lovrić
NAKON uljudne čestitke na izbornoj pobjedi dr. Slaven Letica pohvalio je Ivu Josipovića jer je pokazao zavidnu kulturu poraza. Mišljenje je promijenio nakon smiješne akcije Sandre Petrović Jakovina koja je zbog nevažećih listića, dovela u pitanje legitimnost pobjede Kolinde Grabar Kitarović.
Iako se Josipovićev ured samo desetak minuta nakon najave druge žene ministra Jakovine da će od Ustavnog suda tražiti očitovanje o izbornim rezultatima ogradio od njenih stavova, dr. Letica je promijenio mišljenje i povukao pohvalu za dostojanstveno priznavanje izbornog poraza. Uvjeren je da druga žena ministra Jakovine nije to učinila na svoju ruku te da Josipović stoji iza njenih izjava.
Uobičajeno je da predsjednik države u tehničkom mandatu, a on traje od trenutka raspisivanja izbora, ne donosi važne predsjedničke odluke, ne radi postavljenja ni razrješenja, ne imenuje veleposlanike niti kadrovira na druge važne pozicije. Uobičajeno je tek da potpiše pomilovanja kao čin milosrđa predsjednika na odlasku.
Suočen s mogućnošću gubitka izbora Josipović je, prema našim saznanjima, tražio od generala Zdravka Klanca, ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) da mu što žurnije dostavi na potpis uredbu o ustroju te vojne Agencije. Time se stvaraju pretpostavke uhljebljivanje svih kadrova koje nisu namjestili u prethodnih pet godina mandata.
General Zdravko Klanac ima zavidnu vojnu karijeru u Domovinskom ratu, ali mrlju na biografiju bacio mu je don Luka Prcela koji ga je optužio da je uhodio u u vrijeme komunizma i lažno svjedočio na sudu protiv njega. Pater Luka Prcela osuđen je na tri godine zatvora.
Prvi suradnik generala Klanca u tom poslu bio je šef operative brigadir Josip Turković, djelatnik bivših službi i kum Milana Pralasa, šefa općih poslova kod Ive Josipovića.
Obrana i nacionalna sigurnost jedna su od važnih ustavnih ovlasti predsjednika države, a preustrojem Vojne sigurnosne službe i razmještajem pouzdanih kadrova Josipović je pokušao otežati posao novoj predsjednici, a istodobno zaštititi svoje pouzdanike na ključnim pozicijama unutar tajne službe.
U tom kontekstu nije nevažno podsjetiti na stavove iz jednog od sučeljavanja tijekom drugog kruga predsjedničke kampanje. Bivši predsjednik Ivo Josipović nekoliko puta je naglasio da je vrlo zadovoljan radom hrvatskih tajnih služba, premda nije rekao točan broj generala Hrvatske vojske, a Kolinda Grabar Kitarović izrazila je ozbiljne sumnje u njihovu učinkovitost. Unatoč što im je izravni zapo
Kao pomoćnici glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju gospođi Grabar Kitarović bile su dostupne informacije temeljem kojih je mogla steći takav zaključak. Poglavito u svijetlu činjenice da važni ljudi obavještajnog sustava Hrvatske (kao i značajan broj generala HV-a) imaju repove u beogradskim ladicama te da su tajne službe Hrvatske, zemlje članice NATO-a, informacije češće dijelile s kolegama iz Beograda, države koja nije član Saveza, nego s državama članicama.
Velika je uznemirenost među čelnicima obavještajne zajednice u Hrvatskoj (i velikom broju generala HV-a) koji nastoje ispeglati vlastitu biografiju i proteklih pet godina rada. Posebno je uznemiren načelnik Glavnog stožera general Drago Lovrić, a to pak zaslužuje posebnu priču.
Marko Marković
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Haški sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…
Predsjednički kandidat Miro Bulj je žestoko napao premijera Andreja Plenkovića zbog uhićenja i afere Vilija…
Komentiraj