Na trećem suđenju za aferu Hypo Ivo Sanader nepravomoćno je oslobođen optužbi. Ranije je dva puta bio osuđen, a presude su srušili Ustavni i Vrhovni sud.
Tužiteljstvo je Sanadera teretilo da je kao zamjenik ministra vanjskih poslova krajem 1994. i početkom 1995. od Hypo banke primio proviziju od 3,6 milijuna kuna nakon što je Hrvatskoj odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava.
Presudu je objavila sutkinja zagrebačkog Županijskog suda Saša Lui, nakon što su prošloga tjedna tužiteljstvo i obrana iznijeli svoje završne govore, a Sanader još jednom ustvrdio da nije odgovoran za ratno profiterstvo, ističući da ostaje kod obrana koje je iznio u ranijim postupcima.
Na izricanje presude nazočio je i Ivo Sanader i njegovi odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović.
Sutkinja je, u obrazloženju presude, pročitala da bi se “za osuđujuću presudu trebalo dokazati zloupotrebnu položaja i ovlasti i ostale okolnosti ratnog profiterstva “.
“U Zakonu o nezastarijevanju za ratno profiterstvo taksativno su navedena kaznena djela na koja se može primijeniti. Kazneno djelo za koje se teretio Sanader nalazi se u katalogu tih dijela. Nije sud sporio počinjenje u vrijeme Domovinskog rata, ali je potrebno i da počinjenjem kaznenog djela bude ostvarena nesrazmjerana imovinska korist.
Optužnicom se tereti da je postupio u svrhu pribavljanja imovinske koristi umjesto djelovanja u interesu države te da je povrijedio temeljne prihvaćene vrijednosti društva te da je pribavio imovinsku korist za sebe.
Zakon o nestarjevanju ne precizira iznos kojim se definira nesrazmjerna korist, korist mora biti takva da ozbiljno ugrožava stabilnost države. Iznos preko tri milijuna ne predstavlja iznos koji je ugrožavao Hrvatsku u vrijeme rata kako propisuje zakon o nezastarijevanju.
Iznos je nedvojbeno isplaćen iz sredstava Hypo banke, ali nije trpila štetu Republika Hrvatska.
Šteta za RH je prije svega moralnog karaktera. To je prije svega nematerijalna steta u vidu nepovjerenja u institucije, takvu štetu predstavlja svaki nezakoniti postupak nekog dužnosnika, ne samo u ratno vrijeme. Nije pribavljena znatna nesrazmjerna imovinska korist kako propisuje zakon o nezastarijevanju kaznenog djela. Nastupila je apsolutna zastara kaznenog djela”, rekla je sutkinja.
Sanader u zatvoru od 2019.
Sanader ima tri pravomoćne presude, dvije od šest i jednu od sedam godina zatvora. Osuđen je za Planinsku, Fimi mediju i INA-MOL.
Bivši premijer i šef HDZ-a u zatvoru je od travnja 2019. godine, kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.
Sredinom listopada 2021. najviši sud je djelomično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki morati platiti 3,5 milijuna kuna kazne, a Sanaderu je kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.
Vrhovni sud je krajem listopada 2021. potvrdio prvostupanjsku presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija osuđen na šest godina,
dok je nedostupni Hernadi kažnjen s dvije godine zatvora.Jedinu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je s poduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen optužbe za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju, a na štetu HEP-a, Vrhovni su je potvrdio u studenoga 2021.
M.Marković/Foto: pxll
Bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pohvalila se fotkom s dočeka Nove godine. Natpisi na zidu…
Fabio Cannavaro stigao je u Zagreb i potpisao ugovor s Dinamom. Talijanski trener dao je…
Susjed je ubojicu sreo sat vremena prije masakra, otkrio je što mu je rekao: "On…
Komentiraj