Ocijenio je kako u Hrvatskoj postoji opasna pojava ‘izbjegavanja važnih tema’, koju je, pozivajući se na jednog teologa, nazvao ‘kultivirano neznanje’.
‘Moramo imenovati pojave, nazvati ih pravim imenom’, naglasio je je Sanader, dodavši kako je njemu osobno važna rehabilitacija od ‘optužbi za koje nema i neće biti dokaza’
Sanader je istaknuo primjer nacionalnih manjina, čiji je pitanje otvorila njegova Vlada, ocijenivši da je izvukao jedan dio hrvatskog korpusa iz geta i pokazao da poštuje ‘njihovu drugost’.
Osvrnuo se na odnos prema nasljeđu prvog predsjednika Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana, ocijenivši da je on nije vodio bitno drukčiju politiku od Tuđmana niti to, po njegovoj procjeni, radi današnje vodstvo HDZ-a.
Bebić je sebe politički svrstao u ‘tuđmanovce’, podsjetivši da se priklonio dr. Tuđmanu na prvim parlamentarnim izborima, jer ga je u to uvjerilo njegovo iznimno iskustvo, političko zaleđe i veliko povijesno znanje.
Franjo Tuđman je pozvao na ujedinjene svih Hrvata, uključujući one iz iseljeništva, u dijaspori, te je stvorio temelje za stvaranje slobodne hrvatske države i zato sam ja ‘tuđmanovac’, kazao je Bebić.
Dodao je kako je nekoliko dana nakon sastanka partije u Karađorđevu 1971. godine, koji je najavio progon Hrvatskog proljeća, on u Metkoviću s dr. Tuđmanom otkrio spomenik Stjepanu Radiću.
Luka Bebić je također ocijenio da je Sanader u svojoj knjizi povezao nasljeđe Starčevića i Radića s Tuđmanom.
Glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, ocijenio je knjigu ‘Doba politike – knjiga 1.’ prvorazrednim političkim esejom kroz koji Sanader raspravlja o nadogradnji politike Franje Tuđmana.
Naglasak je na promociji Sanader je stavio na tretman nacionalnih manjina:
– Oni su dio nacije i društva. Oni su politički Hrvati. Tom gestom smo tada napravili naprosto smo izvukli jedan dio hrvatskog korpusa iz geta i kazali da poštujemo njihovu drugost. Da poštujemo što Božić slave na svoj dan. Naprosto poštujemo svakoga i te riječi ”Hristos se rodi” je civilizacijski pozdrav ali je tada izazvao potrese. Ništa posebno ali toliko povijesno. Na to sam posebno ponosan jer smo kroz takve geste – kazao je Sanader.
– Ova knjiga je glas protiv kultiviranog neznanja i argumente moramo sučeliti. Ovo je moj prilog tome. Bude li odjeka u javnosti bit ću zadovoljan i ja i moji izdavači. Naravno da je meni najvažnije da se rehabilitiram i da završe procesi u kojima nema dokaza, ali si ne mogu dopustiti da ne kažem što je bilo od 2000. do 2009., rekao je Sanader pa komentirao da je dolazak na njegovu promociju pokazivanje doze građanske kuraže, ali i dokaz da u Hrvatskoj postoji vrlo jako zanimanje za politiku.
– Politika je možda na zlu glasu, kaže Sanader, ali neopravdano, to je dužnost služenja našem narodu. Dodao je da je želio na drugačiji način napisati knjigu o politici, ali da su neke teme i danas aktualne. Sanader je u prvom dijelu knjige otvorio temu navodnog procesa detuđmanizacije koju je kao tadašnji predsjednik HDZ-a i premijer provodio.
Kroz četiri važna procesa, suradnju s Haaškim sudom, odnos prema nacionalnim manjinama, ZERP-u i reformi HDZ-a, Sanader u prvorazrednom političkom eseju razotkriva politiku i njezine aktere ne štedeći ni lijeve ni desne oponente. Večernji list objavljuje isječke iz knjige u četiri nastavka.
Foto:pxll