Petero policajaca ubijeno je u Dallasu tijekom prosvjeda protiv policijskog terora zbog policijskog ubojstva dvojice Afroamerikanaca u posljednja dva dana, javljaju mediji. Među napadačima su je bilo i najmanje dvoje snajperista. Ozlijeđeno je šestero policajaca i jedan civil.
Dvoje osumnjičenika privedeno je nakon što je jedan od njih bacio kamuflažnu torbu u Mercedes i otišao. Policija je slijedila vozilo i privela ih. Privedena je i jedna žena u blizini parking-garaže. Neutraliziran je četvrti osumnjičenik, koji se bio zabarikadirao u parking-garaži, gdje je policija s njim pregovarala. Rekao im je da su po centru grada postavljene bombe.
Policija u Dallasu priopćila je da su priveli dvije sumnjive osobe zbog pucnjave u Dallasu. Jedan od sumnjivaca nosio je veliku kamuflažnu torbu niz ulicu Lamar (tamo se dogodila pucnjava) te je nakon toga ubacio u crni mercedes i odjurio. Policija ga je zaustavila kasnije na križanju.
Veliki prosvjed protiv rasizma i policijske brutalnosti, koji je u Dallasu, u američkoj saveznoj državi Texas, u četvrtak navečer organiziran nakon dvaju ubojstava Afroamerikanaca koje su usmrtili policajci, naprasno je prekinut pucnjavom.
Prema informacijama lokalne policije, najmanje dvojica snajperista otvorila su vatru u kojoj je pogođeno najmanje 11 policijskih službenika. Četvorica su izgubila život, još trojica su u kritičnom stanju, a dvojica su podvrgnuta operativnim zahvatima.
Čim je pucnjava započela, nastala je opća panika, sudionici demonstracija dali su se u bijeg…
Policija je pokrenula veliku potjeru za napadačima. Građane su zamolili da se jave ako imaju bilo kakve informacije o njima.
Zasad nema podataka o napadačima te jesu li i na koji način povezani s prosvjednicima. Policija je objavila fotografiju jednog od mogućih sumnjivaca, ali kasnije se ispostavilo da je riječ o rođaku jednog od organizatora prosvjeda.
Drama u Dallasu dogodila se tek koji sat nakon što je američki predsjednik Barack Obama izjavio kako ubojstva dvojice Afroamerikanaca, koja su u razmaku od dva dana počinili policajci u američkim saveznim državama Minnesoti i Louisiani, pokazuju da se Amerika nužno mora suočiti s “pojavama rasnih predrasuda” u policijskim redovima.
“Tu nije riječ o izoliranim incidentima”, napisao je Obama na svojem Facebook profilu. “Oni ukazuju na šire probleme unutar našeg pravosudnog sustava, na rasna razmimoilaženja koja se iz godine u godinu javljaju u svim segmentima sustava, te posljedični gubitak povjerenja između snaga reda i prevelikog broja pripadnika zajednica kojima služe”, stoji u Obaminu postu.
“Mi možemo i moramo više učiniti kako bismo uspostavili bolje prakse koje suzbijaju pojavu rasnih predrasuda unutar snaga zakona”, dodaje Obama, koji je nedugo po dolasku u službeni posjet Poljskoj slične riječi izrekao i u poduljem obraćanju novinarima.
Ubojstvo Philanda Castilea nakon što ga je zaustavila policija u srijedu u Falcon Heightsu u Minnesoti, te ubojstvo Altona Sterlinga dva dana ranije ispred trgovine mješovitom robom u Baton Rougeu u Louisiani, posljednji su u nizu incidenata s policijom i vatrenim oružjem koji su doveli do prosvjeda i poziva za promjenu načina ophođenja policijskih službenika s crnačkom zajednicom.
“Priznati da imamo ozbiljan problem nikako nije oprečno poštovanju i zahvalnosti koje osjećamo prema golemoj većini policajaca koji svakoga dana svoje živote stavljaju na kocku kako bi nas zaštitili”, istaknuo je Obama.
Inače, osim u Dallasu, demonstracije protiv rasizma i policijske brutalnosti prema crncima organizirani su i na brojnim drugim lokacijama diljem Amerike.
U Osijeku je danas oko 2 sata u dvorištu obiteljske kuće nepoznata osoba aktivirala eksplozivnu…
Marija Selak Raspudić, nezavisna saborska zastupnica, kandidirat će se za gradonačelnicu Zagreba. Na predsjedničkim izborima…
Nikola Kajkić, bivši policijski inspektor koji je istraživao ratne zločine na Ovčari, u objavi na…
Komentiraj