“HAJDE dečki, nemojte se bojati,” pozvao je jedan hrvatski policajac desetak zabrinutih migranata i izbjeglicama na korak do granice u njegovoj zemlji.
Scena se ponovila taj dan mnoštvo puta. Kroz žitna polja na granici između Srbije i Hrvatske dolazili su umorni i zabrinuti ljudi. Do večeri početna potočić ljudi koji na prašnjavom zemljanom putu u pravcu Hrvatske neprestano se povećavao.
Svakih nekoliko minuta dolazila je nova serija izbjeglica koje su hrvatski policajci odvodili u policijske kombije koji će ih čekaju da će ih odvesti u tranzitni centar za registraciju.
Politika otvorenih vrata Hrvatske stoji u oštrom kontrastu u u odnosu na susjednu Mađarsku, gdje su vlasti koristila suzavac i vodene topove kako bi otjerala migranate i izbjeglice.
“Mi ćemo postupati humano izbjeglice,” najavio je u srijedu na Twitteru hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić. “Oni koji traže azil će ići u centrima … Ako je potrebno, mi ćemo organizirati rute za prolaz.”
Ovo mišljenje čulo srijedu zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, koji je apelirao na stanovnike glavnog grada Hrvatske otvoriti svoje domove ugostiti obitelji izbjeglica.
Nakon što Mađarske zatvorila granice, doseljenici su počeli istraživati novi koridor preko Hrvatske.
“Prije tri sata, saznali smo da su otvorili hrvatske granice”, rekao je
Mukhis Masttat, 26 godišnji muškarac iz sirijskog grada Aleppa, koji je upravo stigao s bratom i rođakom na hrvatsku granice.
“Vijest smo saznali putem Facebook”, rekao je, uz smijeh. “Zapravo smo bili planirate ići na mađarskoj granici, ali čuli smo da su zatvorili granice i nitko ne može prijeći tamo.”
Za razliku od Mađarske, Hrvatska još uvijek trpi ožiljke ratova vođenih na nakon raspada Jugoslavije. Migranti su upozoreni da ne lutaju poljima koja još uvijek nisu očišćena od mina postavljenih tijekom rata.
Iako su mnogi od doseljenika kažu da pokušavaju doći do bogatijih europskih zemalja poput Njemačke, Švedske i Finske, neki priznaju da oni samo slijede ljude koja bježi od rata
“Mi samo pratimo ljude”, rekao je 26-godišnji Mukhis Masttat.
Jusuf Abudan, Sirijac, sugerirao je ne-Sirijcima da se predstavljaju kao Sirijaci na graničnim prijelazima.
On i njegov brat kažu da razumijue zašto neke europske zemlje izrazile opasnost od migranata koji ide u njihovom smjeru.
“A većina njih nisu iz Sirije”, rekao je njegov 27-godišnji rođak Jusuf Abudan, koji objašnjava da se Afganistanci i Iračani predstavljajući kao Sirijci na međunarodnim granicama.
Masttat razumije da nitko od tih zemalja moraju otvoriti svoja vrata za ljude poput njega. Ako ne, on je spreman nastaviti svoje putovanje.
“Ako nema zemlje koja me želi primiti,” rekao je, “ako osjećamo da nismo dobrodošli, onda ćemo se vratiti kući.”
Maxportal/CNN/Naslovna fotografija: Marko Mrkonjić/PIXSELL