SDP-u, odnosno njihovoj koaliciji “Rijeke pravde”, konkurencija u Sedmoj izbornoj jedinici najvjerojatnije će biti lista SDSS-a.
“Nemamo još konačnu odluku. Već dulje o tome razgovaramo, a ako bismo išli na opće izbore onda bi to bilo samo u jednoj izbornoj jedinici”, kazao je danas predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac koji nije želio potvrditi, ali ni opovrgnuti, da se razmatra samostalni izlazak na izbore u sedmoj izbornoj jedinici. Samo je napomenuo kako će SDSS konačnu odluku donijeti vrlo brzo.
Osvoje li mandat u sedmoj izbornoj jedinici, to bi značilo da će SDSS, odnosno srpska zajedica u Hrvatskoj, u idućem sazivu Sabora imati četiri zastupnika jer će sigurno imati svoju listu i u dvanestoj izbornoj jedinici u kojoj se biraju manjinski zastupnici. Srpska nacionalna manjina ima zajamčena tri saborska zastupnika i uvijek ih dobiva upravo SDSS.
Pupovac je podsjetio kako je SDSS četiri puta do sada izlazio na opće izbore, a istodobno i na izbore u dvanaestoj izbornoj jedinici.
Dva puta je to bilo u koaliciji sa SDP-om na čijim su listama bili i njihovi kandidati, jednom je Slobodan Uzelac sam išao na izbore. Na izborima 2.000 godine SDSS je samostalno izašao na izbore u devetoj izbornoj jedinici. Nositelj liste bio je Pupovac, no lista nije osvojila ni jedan mandat. Osvjio je skromnih 2 012 dlglasova ili 0,77 posto, a za ulazak u Sabor trebalo je više od 14 tisuća glasova.
Sedma izborna jedinica koja po novom zakonu obuhvaća cijelu Karlovačku županiju, cijelu Ličko – senjsku, te dijelove Sisačko – moslavačke i to gradove Glinu, Kutinu, Petrinju, Popovču i Sisak, te općine Dvor, Gvozd, Lekenik, Martinska Ves, Sunja, Topusko i Velika Ludina.
Obihvaća i dio Primorsko – goranske županije (Čabar, Delnice, Kastav i Vrbovsko, te nih općina), te još dio Zadarske županije, gradove Obrovac i Pag, te općine Gračac, Jasenice, Kolan, Novigrad, Posedarje, Povljanu, Ražanac, Starigrad i Vir.
U ovoj, teritorijalno najvećoj, izbornoj jedinici živi značajan broj birača srpske nacionalnosti, a posebno na područjima stradalima u potresu.
Tradicionalno su birači srpske nacionalnosti na općim izborima bili najskloniji SDP-u, no na ovima bi te glasove želio uzeti SDSS pri čemu bi u kampanju mogao isticati rezultate u obnovi nakon potresa, te navoditi kako je do pomaka i stvarnje obnove došlo zahvaljujući njihovom angažmanu u vladajućoj koaliciji.
Ako i ne osvoje mandat, sigurno će dio glasova odnijeti SDP-ovoj listi čime bi se neizravno pomoglo HDZ-u.
M.Marković /Foto: Hina