“Dana 1. srpnja 1941. godine ustaše su, vođene Maksom Luburićem, surovo mučile i ubile žene, djecu i starije mještane u Donjoj Suvaji. Ovaj spomenik podižemo na osamdesetu godišnjicu, u znak sjećanja na njihove živote i stravični smrtni čas, ali s vjerom u ideju pobjede čovjeka nad mržnjom”, stoji na spomeniku, uz imena i prezimena 290 žrtava.
Kako stoji u priopćenju SNV-a, zločin u Donjoj Suvaji jedan je od prvih masovnih ustaških zločina nad ženama i djecom nakon kojeg je uslijedila kampanja čišćenja Like koja je u konačnici za reakciju imala i podizanje ustanka naroda Like.
“Od 290 imena žrtava upisanih na spomeniku, većina su žene i djeca, a ostali su bili nemoćni i starci. Ovaj zločin počinjen u vremenu od samo dva sata bio je prvi zločin te vrste u nizu zločina koji su mu prethodili (Gudovac, majski zločin u Glina, Veljun) i izdvaja se po tome što je Maks Luburić odlučio napraviti korak više, ne samo ubiti muškarce, već žene i djecu, i to na najgori mogući način, klanjem i masakriranjem.
Ovdje su se od 29. lipnja 1941. pa do početak srpnja primjenjivale sve najgore metode, svi najgori postupci viđeni u ratovima, progoni i prisilna preseljenja stanovništva”, istaknuo je Pupovac.
Zločin u Donjoj Suvaji, Osredcima i Bubnju bio je, kako je kazao, “jedno veliko zlo, nažalost ne i jedino u Lici gdje je nastao prvi ustaški logor smrti Jadovno koji je u nepuna dva mjeseca trajanja odnio na desetke tisuća života”.
Pupovac: ‘ZDS’ najsramotniji pozdrav u hrvatskoj povijesti
Pupovac je opetovano izrazio zabrinutost jer Hrvatska “još uvijek ne zna da li da oduzme pravo građanstva, javne i službene upotrebe, ustaškom pozdravu ‘ZDS’ koji predstavlja najsramotniji pozdrav u hrvatskoj povijesti i najsramotniji izraz stremljenja hrvatskog naroda za svojom slobodom”.
“Taj pozdrav niti je bio, niti može biti, a niti jest ništa do simbola mržnje i zločina jer se samo sa strašću mržnje moglo pobiti ovoliko ‘čeljadi’. Ovo nije bila ‘tvornica smrti’ kao kod nekih drugih naroda u II. svjetskom ratu, Donja Suvaja bio je strašan zločin iz mržnje, zločin istrebljenja”, poručio je predsjednik SNV-a.
Pupovac je pohvalio odluku državnog vrha da se ove godine, “kao nikada prije do sada, posveti više pozornosti antifašizmu, kao što se moglo vidjeti u Brezovici, na mjestu okupljanja prvog partizanskog odreda”.
“Svi moraju biti svjesni kako su krv i meso tog pokreta kod nas, za koji se kaže da je bio najveći u Europi, upravo ovdje. Duše ovih žena, djece i staraca, i onih njihovih koji od toga momenta nikada nisu odustali dok se prostor slobode, od 27. srpnja, nije proširio na cijelu tadašnju zemlju, uključujući i Hrvatsku, naš su antifašizam”, ustvrdio je.
Pupovac je prozvao “visokorangirane hrvatske dužnosnike koji ovih dana zločine i zločince u ovome posljednjem ratu, samo zato što su naši dečki, aboliraju na prigodnim svečanostima” pozvavši ih da ne relativiziraju zločin jer “sve nas koji se sjećamo i pamtimo to vrijeđa kao građane ove zemlje”.
Neupitno je da je Pupovac mislio na predsjednika Milanovića i njegovu izjavo o Mihajlu Hrastovu, koji je, braneći Hrvatsku, na Koranskom mostu kraj Karlovca likvidirao 13 srbijanskih terorista.
Hrastov je osuđen i odslužio je kaznu zatvora u slučaju Koranski most, a prije nekoliko mjeseci stigli su mu odštetni zahtjevi od 11 milijuna i 690.000 kuna, a da mu je na naplatu došlo preko 2.7 milijuna kuna, odnosno da mu je već stigla ovrha na 2.745.000 kuna. To je naime iznos koji Hrvatska isplatila obiteljima ubijenih srpskih terorista, a onda tužila Hrastova da nadoknadi tu štetu.
Milanović je četvrtak u Karlovcu na predstavljanju monografije Specijalne jedinice policije GROM Policijske uprave Karlovac u Domovinskom ratu 1991.-1995., upitao je li normalno da država koja kažnjava – i treba kazniti one koji su počinili ratne zločine – 25 godina nakon rata, kao za auto kasko odgovornost te iste ljude tereti financijski, iznosima od više milijuna kuna, navodi se u priopćenju.
“Ja znam da ovo što govorim neće svima dobro leći, zato ću biti vrlo jasan i ponoviti da me ne hvataju za riječ. Dakle, to je situacija koja traži koordiniranu i visoku političku akciju, potpuno čiste savjesti: ako si kriv, kažnjen si, ali kazna ima svoju granicu i kao što rekoh, ne smije se pretvoriti u zlostavljanje. Što da ljudi koji su već odgovarali za svoje grijehove rade, da opljačkaju banku?
To ne može riješiti sam nijedan ministar, to ne može riješiti državno odvjetništvo jer dolaze u situaciju da oni moraju kršiti zakon. Dakle, to može oprezno, sućutno, inteligentno riješiti predstavničko tijelo i hrvatska vlada. Ako hoće, a ja sam siguran da hoće. Ne smijemo dopustiti da se ponašamo kao zadnji naivci. Greške i zločini se događaju. Mi smo imali i tu epopeju i katastrofu s Haagom, koja je na kraju završila sretno za nas u najvećoj mjeri, ali to je visoka cijena i visoka lekcija”, istaknuo je predsjednik Milanović.
M. Marković/Foto: FaH
Da bi odobrovoljia Hrvatsku Vlada Crne Gore je prije dva dana donijela odluku da se…
GONG je danas pozvao Državno izborno povjerenstvo (DIP) da istraži slučaj "difamacijske kampanje" protiv predsjedničke…
Nikica Jelavić se preko odvjetnika Ante Nobila obratio pismom javnosti. Navodi da su izjave Ivane…
Komentiraj