Kad je u veljači pokrenuo invaziju na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je o “specijalnoj vojnoj operaciji”. Taj izraz koriste i rusko ministarstvo obrane i ruski režimski mediji. Propisana seu i kazne za one koji bi govorili drugačije.
Nije mali broj onih koji su novčano kažnjenji ili završili u zatvoru jer su “specijalnu vojnu opetraciju” zvali ratom. Posebno stroge kazne bile su za one koji bi se usudili javno reći da je posrijedi “agresija na Ukrajinu”
No, Putin je učer je rekao da “Rusija želi kraj rata u Ukrajini i da svi oružani sukobi završavaju diplomatskim pregovorima”.
“Naš cilj nije zavrtjeti kolo vojnog sukoba, već, naprotiv, okončati ovaj rat. Težit ćemo kraju toga (rata), što prije, to bolje, naravno”, rekao je Putin. Zašto odjednom govori o ratu, a ne o specijalnoj operaciji?
Promjenu u narativu analizirao je američki sigurnosno-obrambeni Institut za ratne studije (ISW), koji navodi da je Putinovo korištenje riječi “rat” u kontekstu invazije izazvalo određenu zbrku u ruskom informacijskom prostoru.
Putin je, podsjeća ISW, upotrijebio riječ rat i kad je lažno optužio Ukrajinu za početak rata protiv stanovništva koje govori ruski 2014. godine.
Putinovo spominjanje “rata” potaknulo je nekoliko ruskih vojnih blogera da kažu da su se uvijek naizmjenično koristile obje fraze – i rat i specijalna vojna operacija – jer “svaka osoba koja razmišlja zna da je ono što se događa u Ukrajini – pravi rat”, unatoč tome što Rusija nikad nije službeno objavila rat Ukrajini.
Zbunjenost ukazuje na to da bi Putinov ograničeni ratni narativ mogao biti u sukobu s njegovim predstavljanjem “specijalne vojne operacije” kao borbe za suverenitet Rusije, iako rat nije službeno proglašen, piše Institut za ratne studije.
Slanje Patriota produžava rat
Putinova retorika dio je tekuće ruske informacijske operacije koja negira legitimitet Ukrajine kao suverene države. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da govor Zelenskog američkom Kongresu i američki prijenos protuzračnih obrambenih sustava Patriot u Ukrajinu samo “dokazuje” da Sjedinjene Države vode posrednički rat u Ukrajini i da nema znakova spremnosti za mirovni pregovori.
Putin je također implicirao da se Rusija nadala da će Zapad potaknuti Ukrajinu da se pridržava sporazuma iz Minska, ali umjesto toga Kijev ih je prevario. Takve izjave imaju za cilj diskvalificirati Ukrajinu iz budućih izravnih pregovora pod lažnim premisama da je Ukrajina prekršila sporazume iz Minska i da Kijev nije neovisan akter.
Putinovo i Peskovljevo namještanje komponente su napora da se Sjedinjene Države i NATO uvjere da zaobiđu Ukrajinu i izravno pregovaraju s Rusijom. Malo vjerojatno da će ovaj napor uspjeti s obzirom na ponovljene izjave američkih i europskih čelnika u vezi s njihovom odlučnošću da će Ukrajina sama odlučuje o svojoj sudbini
Putin je pojačao još jednu postojeću rusku informacijsku operaciju osmišljenu da smanji sigurnosnu pomoć Zapada Ukrajini. Lažno je optužio Sjedinjene Države za odugovlačenje rata u Ukrajini slanjem sustava protuzračne obrane Patriot i nejasno je implicirao da ti sustavi neće imati obrambenu svrhu.
Putin je postavljao uvjete za dugotrajni rat puno prije američke odluke o prebacivanju Patriota u Ukrajinu, čak je 7. prosinca izjavio da će “specijalna vojna operacija” biti dugotrajan proces. Kremlj je također dugo lažno predstavljao svaku zapadnu sigurnosnu pomoć Ukrajini kao eskalaciju.
Sustav Patriot će umjesto toga povećati sposobnost Ukrajine da zaštiti kritičnu civilnu infrastrukturu od ruskih zračnih i raketnih napada koji su osmišljeni da nanese patnju civilnom stanovništvu Ukrajine. Patriotski sustavi ometat će Putinovu sposobnost da natjera Ukrajinu na predaju pod njegovim uvjetima, a to bi moglo biti ono što Putin ima na umu kada kaže da slanje Patrota Ukrajini produžava rat.
Putin također udvostručuje pokušaje da se oslobodi odgovornosti za vođenje dugotrajnog rata u Ukrajini. Nekoliko izjava da Rusija nastoji što prije okončati rat, istodobno napominjući da Rusija neće pojačati tempo “specijalne vojne operacije” jer bi to dovelo do “neopravdanih gubitaka”.
Obje su izjave dio konsolidiranih nastojanja Kremlja da domaćoj javnosti opravda Putinove skupe ratne troškove. Ruska vojska nije postigla nikakve značajne pobjede u Ukrajini od pada Lischanska 3. srpnja. Putin i dužnosnici ruskog Ministarstva obrane imali su brojne istupe u medijima i nudili nejasna opravdanja za vojne neuspjehe posljednjih dana, vjerojatno u pokušaju ublažiti pogubne posljedice dugotrajnog rata.
“Nema pregovora dok su plaćenici NATO-a u Ukrajini”
Visokopozicionirani ruski diplomat rekao je da pregovori o sigurnosnim jamstvima za Rusiju ne mogu početi dok su instuktori NATO-a i “plaćenici” u Ukrajini, odnosno dok Zapad nastavlja slati oružje Ukrajini.
Aleksandar Darčijev, jedan od čelnika ruskog ministarstva vanjskih poslova zadužen za Sjevernu Ameriku, rekao je da bi “pregovori bili preuranjeni sve dok ne prestane slanje oružja i financiranje režima Zelenskog te dok se američki i NATO-ovi plaćenici i instruktori ne povuku iz Ukrajine”.
Rusija, podsjetimo, strane dobrovoljce koji se bore u redovima ukrajinske vojske naziva “plaćenicima” te je dosad osudila niz zarobljenih stranih boraca.
R.I. /Foto: Sputnik
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj