U biografiji ‘Iz prve ruke’ ruski predsjednik Vladimir Putin ispričao je anegdotu iz mladosti koja ga je naučila ponašanju u stresnim situacijama. U jeku napetosti između Rusije i Ukrajine stručnjaci navode kako bi upravo ta anegdota mogla dati bolji uvid u njegova razmišljanja.
Vladimir Putin u knjizi “Iz prve ruke” priča priču iz mladosti kada je pokušao uhvatiti debelog štakora u svom stambenom bloku u Lenjingradu. On i nekoliko prijatelja su ganjali životinju po hodnicima kada je štakor odjednom postao agresivan i napao mladog Putina.
”U podrumu su bili štakori. Moji prijatelji i ja natjeravali smo ih palicama. Jednom sam pronašao divovskog štakora i počeo sam ga naganjati sve dok ga nisam stjerao u kut. Više nije imao kamo pobjeći. Onda se naglo uzdignuo na stražnje noge i krenuo na mene. To se dogodilo potpuno neočekivano i na trenutak sam se šokirao. On je preokrenuo situaciju i sada je počeo mene naganjati! Skakao je po stepenicama za mnom, ali ja sam bio za tren brži i pred nosom sam mu zalupio vrata”, objavio je Putin
Putin navodi da je iz ovog neugodnog iskustva izvukao nekoliko pouka. Najbitnija je pouka – kada si stjeran u škripac, ne dopusti da te strah paralizira. “Neka postane izvor tvoje hrabrosti”, kaže Putin.
Ovu je lekciju mladi Putin poslije usavršio u školi za špijune.
“U opasnim situacijama čovjek mora biti napet da bi reagirao na prikladan način. To je jako bitno”, ističe Putin.
“Ne prepusti se situaciji, već iznenadi protivnika – uspravi se kada protivnik pomisli da ćeš se predati, savjetuje Putin. Budite budni i vjerujte u svoju šansu kada je drugi potpuno uvjeren u svoju pobjedu.”
Za Putine je njemačka kancelarka Angela Merkel na summitu G7 još 2014. godine, posvećenom aneksiji Krima, rekla da nitko ne zna koji će idući potez povući, isticao je kako je teško doživio “ponižavajući raspad SSSR-a” i da mu je politički prioritet spriječiti daljnje urušavanje ruskog carstva.
“Neko vrijeme nadao sam se da će gospodarski rast i razvoj demokratskih struktura zaustaviti proces raspada. No život i praksa pokazali su da to nije bio slučaj”, kazao je tada Putin.
Iz Kremlja su tada priopćili da je Putin sebi i premijeru Medvedevu plaću povećao gotovo tri puta. Još 2013. je Putin zaradio 73.000, a poslije povišice imao je 193.000 eura godišnju plaću.
Slučaj koji je Putin opisao u knjizi poznata je britanska(?) vojna doktrina “a rat in the corner” (štakor u kutu) pa je moguće da je Putin iskustvo iz podruma i borbu sa štakorom izmislio.
Slični slučajevi opisani su mnogo ranije i podloga za ratne teorije, a njen poučak uočljiv je i u operaciju “Oluja” iz kolovoza 1995. godine.
“Štakor u kutu” odnosi se na činjenicu da će štakori skočiti na vas kada su stjerani u kut. U osnovi znači biti oprezan kada tjerate ljude predaleko ili im ne dajete drugu opciju osim da se na neki način suprotstave. Zato se kaže “ne tjerajte štakora u kut”, ako i pobijedite učinit će vam ozbiljnu štetu.
Legenda o štakorima kaže da će se braniti sa sve četiri noge i da će čovjeku skočiti za grlo.
Sun Tzu ( 5. stoljeće eprije Krista) u knjizi “The Art of War ” daje sličnu analogiju konceptom “zemlja smrti”, u kojem se kaže da ako je vojska potpuno okružena bez mogućnosti povlačenja i mora se boriti ili umrijeti, tada će boriti se s trostrukim duhom normalnog ratnika.
M. Marković/Foto: Reuters
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj