Na prvi dan Oluje, 4. kolovoza bio sam s Bjelovarcima na forsiranju Save kraj Jasenovca. Na tom području odlično se čuo Radio Prijedor koji je izvještava o “akciji ustaških snaga protiv SAO Krajine”.
Čuti tu radio stanicu na području Jasenovca, udaljenom oko 50 km, nije mi izgledalo neobično, no na povratku u Zagreb signal Radio Prijedora čuo sam i na Jelačić placu i hotelu Intercontinental gdje su brojni novinari pratili MORH-ove pressice.
Prije dvije godina u vrijeme pred Oluju jedan poznati medijsko-propagandni djelatnik i dvojica generala koji su aktivno sudjelovali u pripremi Oluje, ispričali su ponešto detalja o toj radio stanici.
“Radio Prijedor je pripreman nekoliko mjeseci. Dvije djevojke, koje su nekoliko godina ranije s područja Banja Luke doselile u Zagreb, pripremane su kao spikerice. Imale su u isti naglasak i dikciju kao voditeljice s tog radija. Kao suradnik tajne službe radio je i jedan danas vrlo poznati TV novinar. On je informacije tajne službe uobličavao u novinarski tekst”, kazao nam je taj hrvatski propagandist.
Tu informaciju potvrdila su mi i dva visoka časnika iz obavještajnog sektora, no nisu željeli ovjeriti izjavu kod javnog bilježnika.
Hrvatsko zrakoplovstvo u prvom danu Oluje je rasturilo odašiljače i informativni sustav kninskih vlasti je pao. Mogle su se slušati samo hrvatske radijske postaje i Radio Prijedor.
S Radio Prijedora pamtim vijesti kako je Milan Martić pobjegao iz Knina, zatim najavu da će uskoro obratiti Krajišnicima, a pola sata kasnije mole ljude u koloni da propuste BMW (naveli su i broj tablica) u kojem se nalazi predsjednik Mile Martić”.
Govoreći o radu sigurno-obavještajne službe tijekom rata, pomoćnik ministra obrane general Markica Rebić, rekao kako postoji serija operacija o kojima bi Amerikanci snimali filmove. Spomenuo je False flag operaciju s tadašnjim Radio Prijedorom.
“Priča o Radio Prijedoru je manje poznata, a je ta specijalna operacija je mjesecima pripremana. Cure i momci koji su bili spikeri, uvježbani su da govore kao da su rođeni u tom gradu, da budu uvjerljivi i da se postigne medijski učinak.
To se događalo pred „Oluju“, a kada je počela vojna Radio Prijedor smo doveli na Sljeme, reemitirali na istoj frekvenciji i pokrili njihov signal i emitirali vijesti koje su nama odgovarale.”
Pojasnio je kako bi zaposleni na „pravom“ Radio Prijedoru pročitali jednu svoju vijest da bi onda njegovi ljudi ubacili svoju te da je tako kod Srba stvarana panika.
“I čime je to rezultiralo? U ‘Oluji’ proboj kod Petrinje nije uspio i general Basarac je smijenjen te je doveden general Stipetić. Doveden je danas, a sutra mu se predao Bulat i Banijski korpus. Kad se postavilo pitanje kako je to napravio, odgovor je bio da je pregrupirao snage. Više zasluga za to ima Radio Prijedor nego general Stipetić.
Njima je bio uništen repetitor na Ćelavcu i sve komunikacije s Kninom, a mi smo na Radio Prijedoru objavili da je u Knin sletio helikopter Gazela i da je Milan Martić pobjegao s oružanom pratnjom. Bulat je jednostavno zaključio: ovaj je pobjegao, sa zapada me tiska general Crnjac, s jugozapada Norac, ovdje Stipetić – dakle, nemam kamo. Bolje mi je sačuvati ljude. I tako je došlo do te predaje“, rekao je Rebić.
M.Marković /Foto: press
Bivši gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara na Facebooku je objavio poruku na ćirilici. Tako je…
Domovinski pokret najoštrije je osudio novu predstavu u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu "Robi K.…
Za sav promet otvorene su autoceste A1 Zagreb-Ploče-Karamatići i A6 Rijeka-Zagreb, državne ceste DC1 kroz…
Komentiraj