Splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić i ministar državne imovine dr. sc. Goran Marić potpisali su u petak, 6. srpnja 2018. godine u zgradi Nadbiskupskog Ordinarijata u Splitu, Ugovor o darovanju, kojim Hrvatska Vlada, odnosno Ministarstvo državne imovine, daruje Splitsko-makarskoj nadbiskupiji dio bivše vojarne na Dračevcu, nekretninu sveukupne površine 30.986 četvornih metara.
Temeljem Ugovora o gospodarskim pitanjima između Svete Stolice i Republike Hrvatske, ovim činom zapravo RH daruje Crkvi zamjensku nekretninu za one nekretnine koje nije moguće u naravi vratiti Katoličkoj crkvi, a koje su joj oduzete za vrijeme jugoslavenske vlasti.
Nekretnine se daruju u svrhu utemeljenja Katoličkoga odgojno-obrazovnog centra: dječji vrtić s posebnom vrtićkom jedinicom za djecu s posebnim potrebama, osnovna i srednja strukovna škola kao i drugi sadržaji koji će taj centar činiti suvremenim.
Planira se i gradnja sportske dvorane, vanjskih igrališta, kuhinje i menze za cjelodnevni boravak djece i mladih, kao i kuhinje koja će opskrbljivati Caritasovu pučku kuhinju odnosno korisnike te kuhinje.
Taj moderni kampus bit će cjelogodišnja oaza kako za učenje, tako i za rekreaciju, sport i susrete mladih.
Ponos zbog tog čina iskazao je ministar Goran Marić nazvavši ga “radosnim danom u Splitu:
“Danas sam u Splitu potpisao ugovor u ime Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva državne imovine s Nadbiskupijom Splitsko-makarskom, o darivanju prostora koji će imati jedinstvenu, što više, i sudbonosnu namjenu: utemeljenje odgojno-obrazovnog središta.
Događaj koji najavljuje ovu svrhu, uz svoju egzaktnu stranu, ima svoju višeznačnu poruku i svoju ljepotu: priprema se, gradi, utemeljuje nešto za mlade, za novi naraštaj, za budućnost. Istinski me učinio radosnim ovaj današnji dan u Splitu. On će biti od dana koje ćemo zvati povijesnim …
Ono što sam imao prigodu već reći, da imovina ovime ostvaruje ulogu čuvara života i budućnosti. To je ono što smo željeli i ovim Ministarstvom, i njegovom filozofijom: da imovina bude u funkciji života i reanimacije Hrvatske.
Ovime grad Split, posredovanjem najpovjesnije sastavnice njegove duhovnosti i povijesti, njegove Crkve, potvrđuje svoju zrelost i opredjeljenje za obnovu vrijednosti od kojih je i sam sazdan.
Jer Crkva nije izvanvremenska, niti izvandruštvena. Ona je, u svom neograničenom mandatu, stalno i duboko na strani stvarnog života. Evo, i imovina se pokazuje kao partner u tom mandatu, u toj misiji.
Ono što je naročito bitno za naglasiti da svrha ovog ugovora nije neki financijski profitni projekt. Ono što Hrvatskoj treba je poruka i projekt integriteta.. To je slika jedne ljudske, jamstvene Hrvatske koja stvara prostor domaćinske sigurnosti. Koja stvara prostor prepoznatljivosti i unutarnje poželjnosti i ljepote.
Upravo će to ovaj projekt imati u svom sadržaju i svom prioritetu. U njemu će prostor sigurnosti i afirmacije imati i oni najslabiji. U njemu će se i oni ojačati i integrirati načinom kako to život i zahtijeva. U smislu novozavjetne poruke: Ono što štogod ste učinili onima od moje najmanje braće, meni ste učinili… Time ćemo, UPRAVO TIME, par exelence, pokazati da država postoji i da zna čemu služi: konkretnim ljudima! Jer oni su DRŽAVA!
Ako bih bio iskren ovog časa, današnja prigoda je među najljepšim epizodama mog ministarskog mandata …
Ovaj današnji čin darivanja Hrvatske Vlade i Ministarstva državne imovine u Splitu shvaćam i razumijevam kao vrijednosno stajalište Hrvatske.
Istinski želim da je tako, i da tako bude s ovim projektom.
M. Marković/foto: SM biskupija