Ravnatelj splitske bolnice Julije Meštrović otkrio nove informacije o stanju pacijenata među kojima su i štićenici splitskog Doma za starije.
“Nema promjena kod pacijenata u odnosu na jučerašnje stanje. Većina bolesnika imaju blaže i umjerene simptome. Jedna osoba ima teže. Ali svaki put moramo uzeti u obzir da se radi o osobama starije dobi i s kroničnim bolestima pa su oni životno ugroženi”, rekao je za N1
Ostali pacijenti u splitskoj bolnici su i dalje isto, devet ih je na respiratoru i stanje im je nepromijenjeno.Meštrović, koji je po struci pedijatar, zatim je odgovarao na pitanje gledatelja.
Koliko je djece zaraženo u Hrvatskoj?
Zaražene djece u Hrvatskoj je 76. To je nešto više od 5 posto ukupne populacije djece od nula do 19 godina. Djeca općenito imaju blaže simptome, to su najčešće opći simptomi, vrućica, malaksalost, grlobolja, kašalj, mogu imati i proljev, povraćanje. Najčešće su blaži simptomi, manji broj djece može razviti težu kliničku sliku.
Koliko prosječno traje boravak u bolnici?
Ovisi o tome u kojoj fazi su bolesnici zaprimljeni u bolnicu. Da bi se radio nadzorni test, potrebno je da prođe dva do tri dana bez simptoma.
Kako djeca smiju ići van?
Za djecu vrijede ista pravila kao i za odrasle. Treba sačuvati fizički odmak od najmanje dva metra. To je najvažnije. Ako su djeca u nekom zatvorenom prostoru, bolje je da imaju maske. Najbolje je da djeca i ne ulaze u takve prostore. Ne šaljite djecu niti ih vodite u trgovine.
R.I. /Foto:N1