Rusija je ragirala odluku Međunarodnog kaznenog suda u Haagu koji je izdao je naloge za uhićenjem Vladimira Putina i njegove povjerenice za prava djece Marije Aleksejevne Lvove-Belove zbog “nezakonite deportacije ukrajinske djece”.
“Odluke Međunarodnog kaznenog suda nemaju nikakvog značaja za našu zemlju, uključujući i s pravne točke gledišta. Rusija nije stranka Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda i ne snosi nikakve obveze prema njemu”, izjavila je glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova, prenosi Sky News.
Moskva je ranije objaivla da ne priznaje nadležnost Međunarodnog kaznenog suda u Haagu, nakon izvješća da se očekuje da će sud tražiti prve naloge za uhićenje ruskih pojedinaca zbog rata u Ukrajini.
“Mi ne priznajemo taaj sud; ne priznajemo njegovu jurisdikciju”, rekao je novinarima Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov.
Novinske agencije New York Times i Reuters izvijestile su u ponedjeljak da će tužitelj na Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) službeno otvoriti dva slučaja ratnih zločina i izdati naloge za uhićenje nekoliko Rusa koji se smatraju odgovornima za masovnu otmicu ukrajinske djece i ciljanje ukrajinske djece. civilne infrastrukture.
U slučaju uspjeha, to bi bio prvi put da su izdani nalozi ICC-a u vezi s invazijom na Ukrajinu .
Izvješća o neizbježnim uhićenjima dolaze nešto više od godinu dana nakon što je tužitelj Karim Khan otvorio istragu o mogućim ratnim zločinima, zločinima protiv čovječnosti i genocidu u Ukrajini. U proteklih 12 mjeseci tri puta je putovao u zemlju i posjetio mjesta navodnih ratnih zločina.
Rusija niječe da je namjerno ozlijedila civile, ali je njezino Ministarstvo obrane tvrdilo da je ciljalo ukrajinsku energetsku infrastrukturu.
Rusija je 2000. godine potpisala Rimski statut, koji upravlja ICC-om, ali nikada nije ratificirala sporazum kako bi postala članica. Službeno je uskratio svoj potpis na osnivačkom statutu ICC-a 2016., dan nakon što je sud objavio izvješće u kojem je rusku aneksiju Krima klasificirao kao okupaciju.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Kremlj je prekinuo veze s nekoliko istaknutih međunarodnih organizacija, produbljujući izolaciju zemlje sa zapada.
U ožujku prošle godine, Rusija je izbačena iz Vijeća Europe , vodeće organizacije za ljudska prava na kontinentu, zbog napada na Ukrajinu.
Moskva se također povlači iz Međunarodne svemirske postaje nakon 2024. godine i zaprijetila je povlačenjem iz Svjetske trgovinske organizacije i Svjetske zdravstvene organizacije.