Tijekom dvije godine agresije na Rusija je koristila zračne nadmoć nad Ukrajinom, ali nije uspjela ostvariti potpunu dominaciju nebom. Protuzračna obrana Kijeva napravila je udarac moskovskim zračnim snagama, iako je ruska superiorna i veća flota zrakoplova još uvijek kočila operacije Ukrajine tijekom dugih mjeseci rata.
“Ukrajinci ne kontroliraju zračni prostor u kojem napadaju”, rekao je ranije ove godine za Associated Press George Barros, analitičar Instituta za proučavanje rata. “To su izuzetno teški uvjeti za vođenje ofenzivnih operacija.”
“F-16 će dati Ukrajini prijeko potrebne obrambene i ofenzivne sposobnosti”, rekao je za Newsweek Frederik Mertens, analitičar iz Haaškog centra za strateške studije.
“Dolazak F-16 u velikom broju trebao bi dati Ukrajini zračnu nadmoć kako bi zaštitila svoje prednje ukrajinske trupe od ruskih jurišnih helikoptera i kliznih bombi s fiksnim krilima”, rekao je Daniel Rice, bivši posebni savjetnik glavnog ukrajinskog zapovjednika, generala Valerija Zalužnog.
Između F-16 i kasetnih raketa dugog dometa koje su stigle u Ukrajinu u proteklih nekoliko mjeseci, “svaka ruska meta” na teritoriju pod kontrolom Moskve bit će u dometu Ukrajine, rekla je Rice, koja je sada predsjednica Američkog sveučilišta Kijev.
F-16 su opremljeni modernijom avionikom (elektronički sustavi) i boljim radarima. Namijenjeni su za lansiranje NATO-standardnog oružja koje Ukrajina koristi sa svojim starijim zrakoplovima iz sovjetske ere. Ukrajina će moći djelovati s većih udaljenosti, lakše uništavajući rusku kopnenu obranu i držeći ruske zrakoplove podalje.
Povrh ovih novih sposobnosti, mlaznjaci su učinili Ukrajinu još jedan korak bliže članstvu u NATO-u , što se za Kijev razmatralo kao mogućnost, ali ostaje udaljeno do kraja rata.
Kijev je konačno osigurao obećanja za napredne F-16 prije nekoliko mjeseci, ali bez javnih obveza o tome kada će točno zrakoplov poletjeti na ukrajinsko nebo.
Američki izvor rekao je Newsweeku u srijedu da je Ukrajina vjerojatno dobila prvi od obećanih F-16. Ukrajinske zračne snage nisu odgovorile na pisani zahtjev za komentar Newsweeka , ali su demantirale u izjavi objavljenoj na društvenim medijima.
Bilo je naznaka da je Rusija zabrinuta zbog skorog dolaska F-16. Moskva je započela pripreme za premještanje svojih crnomorskih baza dalje prema istoku od Ukrajine , “što je jasan pokazatelj opasnosti koju predstavlja nadolazeći dolazak lovaca F-16”, ranije je rekao Mertens.
“Vidjeli smo štetu koju su ukrajinske zračne snage uspjele napraviti starim Su-24 i modernim krstarećim projektilima Storm Shadow” na Krimu, rekao je Mertens. “Prijetnja od zrakoplova F-16 bit će daleko ozbiljnija, jer ovi američki zrakoplovi imaju ispravna sučelja za iskorištavanje zapadnog oružja u svom punom potencijalu.”
Ukrajinska zaliha projektila zemlja-zrak nije beskonačna, a F-16 s njihovim projektilima koji se lansiraju iz zraka “jedan su od najboljih načina kako Kijev može zašititi svoje vojski i gradove od ugoze ruskih zrakoplova”, rekao je.
Ukrajina se pokazala vještom u rukovanju zračnim krstarećim projektilima Storm Shadow (ili SCALP-EG) koje su im dostavili Britanci i Francuzi, protiv ruskih ciljeva oko anektiranog Krimskog poluotoka. Kijev je također rekao da je Rusija izgubila do osam zrakoplova u samo tri tjedna ranije ovog mjeseca, što je dokaz ukrajinske protuzračne obrane.
F-16 će moći koristiti HARM (ili brze anti-radijacijske) projektile mnogo učinkovitije nego što Kijev može sa svojim mlažnjacima iz sovjetske ere. F-16 mogu koristiti podatke u stvarnom vremenu za točnije ciljanje. To će “masovno poboljšati smrtonosnost ovih projektila”, predvidio je Mertens.
To će također značiti da se Ukrajina može učinkovitije uhvatiti u koštac s ruskom protuzračnom obranom.
Slično bi se moglo reći za AIM-120 AMRAAM (ili napredne rakete zrak-zrak srednjeg dometa) i rakete Harpoon oko područja Crnog mora. “Kombinacija F-16 i Harpoona mogla bi dati Ukrajini dovoljnu protubrodsku udarnu snagu da odbaci rusku površinsku flotu od Crnog mora ako uspiju postići dovoljnu lokalnu zračnu nadmoć da napadnu dovoljno duboko”, rekao je Mertens.
Budući da je Rusija izgubila oko petinu svoje crnomorske flote u posljednja četiri mjeseca, “F-16 će povećati tu stopu strateškim precizno navođenim oružjem”, rekla je Rice. Napad na crnomorsku flotu i Kerčki most, koji povezuje kopnenu Rusiju s Krimom, projektilima ispaljenim s F-16 zaustavio bi opskrbu ruskih snaga, rekao je.
No analitičari su dugo naglašavali da zrakoplovi F-16 ne mijenjaju situaciju odmah. Dolaze s potpuno novom infrastrukturom i trebat će vremena da se ukrajinski piloti potpuno udobno smjeste u kokpitu, potpuno integrirajući nove platforme u koordinirane operacije.
Samo zato što Ukrajina dobiva desetke F-16, to ne znači da ih može koristiti u zračnoj kampanji u stilu NATO-a. Ipak, oni će dopustiti Ukrajini da izvede dobro odabrane zračne napade koji mogu utjecati na tijek rata”, rekao je Mertens.
Dana 22. prosinca, ukrajinski predsjednik Volodimyr Zelenski rekao je da nizozemska vlada počinje s pripremama prve serije od 18 F-16 aviona za isporuku Ukrajini. Nizozemsko ministarstvo obrane odvojeno je reklo da ukrajinsko osoblje mora biti pravilno obučeno prije prebacivanja aviona, kao i da mora imati “odgovarajuću infrastrukturu” za zemlji . Mlažnjaci bi mogli biti modificirani i “neke letjelice zahtijevaju remont”, rekla je nizozemska vlada.
Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva priopćilo je u utorak da je “prva kohorta” ukrajinskih pilota koje obučava vojska Ujedinjenog Kraljevstva završila osnovnu obuku u zemlji i “sada uče upravljati borbenim zrakoplovima F-16 u Danskoj, nakon što su završili osnovni program obuka u Velikoj Britaniji.”
Početkom studenog, određeni broj F-16 stigao je u rumunjski pogon namijenjen za obuku ukrajinskih pilota, dok su drugi bili obučavani u zračnoj bazi u Arizoni.
Ali Zalužni, vrhovni ukrajinski zapovjednik, rekao je u studenom da su brzi mlažnjaci zapadne proizvodnje sada manje korisni Ukrajini nego što bi mogli biti da su stigli prije nego što je Rusija udvostručila svoju protuzračnu obranu.
M. Mrkvoić/Foto: FAP
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj